On:
list W: Medycyna naturalna person Dodane przez:

Dlaczego warto dbać o układ trawienny?

Czy Twoje trawienie przebiega prawidłowo?

 

Nasz układ pokarmowy przeszedł długą drogę w procesie ewolucji. Przez tysiąclecia rodzaj ludzki funkcjonował na bardzo wiele sposobów, zdobywając pożywienie i przystosowując się do zmiennych warunków otoczenia. Choć system trawienny zmieniał się wraz z resztą ciała, wciąż nie jest on do końca zsynchronizowany ze sposobem, w jaki żyjemy dzisiaj. Wielu z nas spożywa posiłki na szybko i bez zastanowienia – często między spotkaniami lub zajęciami szkolnymi. Łapiemy coś w biegu lub jemy kanapkę przy biurku, myśląc, że zaspokoiliśmy głód, a nasz organizm zadba o resztę. 

 

Statystyki pokazują jednak, że aż 44% osób na całym świecie doświadcza problemów ze zdrowiem układu pokarmowego1. Kiedy trawienie nie przebiega płynnie, zastanawiamy się dlaczego, lecz niestety w naszej kulturze wciąż niewiele z tym robimy. 

 

Jak działa trawienie?

 

Rola układu pokarmowego staje się istotna od pierwszej chwili, gdy pokarm dostaje się do organizmu - przechodząc przez przełyk i żołądek, gdzie rozpoczyna się trawienie. Następnie jelito cienkie rozkłada pokarm, aby wchłonąć składniki odżywcze, które przekazywane są do krwioobiegu. Pozostała część pokarmu przybiera formę płynną i przenosi się do jelita grubego. Ściana jelita grubego wchłania wodę i sole mineralne, podczas gdy reszta niestrawionego pokarmu jest wydalana.

 

Dlaczego zdrowie układu pokarmowego jest ważne?

 

System trawienny odgrywa istotną rolę w ogólnym stanie zdrowia, ponieważ dostarcza organizmowi niezbędnych składników odżywczych. Bez sprawnie funkcjonującego układu pokarmowego możesz doświadczać wielu nieprzyjemnych objawów, takich jak bóle brzucha, wzdęcia, niestrawność itp. Dodatkowo, nawet pomimo dobrze dobranej diety spożywana żywność może nie wchłaniać się odpowiednio, co negatywnie wpłynie na Twoje zdrowie i samopoczucie. 

 

Zdrowe jelita = zdrowy umysł!

 

Dla wielu z nas „trawienie” oznacza po prostu, że pokarm przechodzi przez usta do żołądka, ale jest to złożony proces, który służy organizmowi na wiele różnych sposobów. Nasz układ trawienny rozkłada pokarmy i płyny na składniki odżywcze i określa sposób ich wykorzystania, np. dostarczanie energii, czy do budowy i naprawy komórek2

 

W ostatnich latach nasze jelita coraz częściej określane są jako „drugi mózg”. Mają one ogromny wpływ na funkcjonowanie naszego ciała i umysłu3.

 

Jak to działa? System komunikacji między jelitami, a mózgiem nazywa się osią jelitowo-mózgową. Rozwija się ona w ciągu pierwszych trzech lat życia, po czym dalszy wpływ ma na nią nasza dieta, przyjmowane leki i inne czynniki związane ze stylem życia, takie jak odpowiednia ilość snu, czy sytuacje stresowe. 

 

Co ciekawe, aż 95% serotoniny (głównego hormonu wpływającego na nastrój) nie jest wytwarzane w mózgu, lecz w błonie śluzowej jelita. Oznacza to, że zaburzenia trawienia mogą być przyczyną nadmiernego stresu lub nawet depresji4. Mikroflora jelitowa również wpływa na nasze zachowanie i emocje, dlatego zadbaj, o jej równowagę - na przykład suplementując maślan sodu.

 

Jak więc utrzymać zdrowy układ trawienny?

 

Oto jak poprawić funkcje trawienne i proste kroki, które możesz podjąć już dziś:

 

Pij dużo wody

Aby poprawnie funkcjonować, układ pokarmowy musi być dobrze nawodniony. Upewnij się, że pijesz wystarczającą ilość płynów – odpowiednią do swojej masy ciała i poziomu aktywności fizycznej. Bez właściwego poziomu nawodnienia możesz doświadczyć wielu nieprzyjemnych objawów, takich jak np. zaparcia. 

 

Jedz świeże warzywa i owoce

Spożywanie świeżych warzyw i owoców to doskonały sposób na pozyskanie składników odżywczych i naturalnych enzymów. Zbilansowana dieta pełna świeżych owoców i warzyw pomoże Ci utrzymać ogólny stan zdrowia, jak i usprawnić pracę układu pokarmowego. O ile to możliwe, najlepiej spożywać je w formie surowej – wówczas dostarczysz organizmowi więcej błonnika pokarmowego, który wspomaga pracę jelit.

 

Unikaj sztucznych słodzików i przetworzonej żywności

Unikaj jedzenia naładowanego chemikaliami, a także żywności przetworzonej. Chemiczne dodatki do żywności, takie jak sztuczne słodziki i konserwanty mogą zakłócać proces trawienia. Pamiętaj, że ludzkie ciało nie jest przystosowane do spożywania tego rodzaju pokarmów. Zamiast nich sięgnij po produkty świeże i nieprzetworzone. 

 

Wspieraj układ trawienny za pomocą ziół

Wiele ziół – takich jak oregano, karczoch, ostropest czy kurkuma – może pomóc Ci w zachowaniu odpowiedniego trawienia i wsparciu narządów wewnętrznych, które biorą w nim udział. Zioła te możesz stosować w formie prostych do przygotowania naparów lub sięgnąć po naturalne suplementy diety w łagodnych dla żołądka kapsułkach roślinnych. 

 

Regularnie odwiedzaj gastroenterologa

Jedną z najlepszych rzeczy, które możesz zrobić, aby poprawić zdrowie układu pokarmowego, jest regularne odwiedzanie gastroenterologa. Często samoistne określenie, czy coś jest nie tak, może być trudne. Gastroenterolog pomoże Ci ocenić, czy cierpisz na nietypowe objawy i może zalecić Ci konkretne zmiany w stylu życia.

 

1 https://www.sanofi.com/-/media/Project/One-Sanofi-Web/Websites/Global/Sanofi-COM/Home/en/science-and-innovation/docs/200718-Sanofi-ISCD-Global-Report-FINAL.pdf

2 https://www.health.harvard.edu/topics/digestive-health

3 https://www.scientificamerican.com/article/gut-second-brain/

4 https://www.apa.org/monitor/2012/09/gut-feeling

 

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password