On:
list W: Medycyna naturalna person Dodane przez:

Fiołek trójbarwny dla zdrowia i urody

Lecznicze kąpiele i kosmetyki z dodatkiem kwiatu korzystnie wpływają na skórę, a napary działają oczyszczająco, napotnie i moczopędnie.

Kwiaty nie tylko dla ozdoby

Fiołek trójbarwny (Viola tricolor) jest pospolitą rośliną polną, występuje w Europie i Azji. Często używany w kuchni jako oryginalny dodatek do dań. Słynie jednak nie tylko z walorów dekoracyjnych, ale również z właściwości leczniczych. Szczególnie ceniony jest w dermatologii i kosmetyce.

Piękny i zdrowy

Jest to roślina jednoroczna lub dwuletnia z rodziny fiołkowatych. Rośnie głównie na polach, łąkach, przy drogach oraz na obrzeżach lasów, preferuje gleby piaszczyste o kwaśnym odczynie. Osiąga wysokość 10–30 cm, kwitnie od czerwca do września. Ma rozgałęzioną łodygę, liście kształtu sercowatego i lancetowatego. Charakterystyczną cechą są trójkolorowe kwiaty: górne płatki są najczęściej fioletowe, dolne i boczne – żółte, a ostroga – zielono-fioletowa.

Surowcem zielarskim są kwitnące pędy. W zielu znajdują się liczne substancje aktywne: bioflawonoidy (rutyna, kwercetyna), karotenoidy (zeaksantyna, β-karoten, wiolaksantyna), saponiny, śluzy, sole mineralne, fenolokwasy, pochodne kwasu salicylowego.

W herbatkach i kosmetykach

Fiołek można stosować zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Przygotowane z niego napary sprawdzają się w profilaktyce i leczeniu. Kwiatami warto wzbogacać sałatki, zupy czy desery, a zielem – kosmetyki, kąpiele lecznicze i robić z niego okłady czy kompresy.

Na oczyszczenie organizmu

Znane są właściwości oczyszczające fiołka. Związki w nim zawarte łączą się ze szkodliwymi produktami przemiany materii i ułatwiają ich usuwanie z organizmu. Ziele przyspiesza przemianę materii i działa moczopędnie i napotnie. Wspomaga terapię zapalenia pęcherza, kamicy moczowej, chorób nerek. Saponiny w nim zawarte zwiększają wydzielanie śluzu i wzmagają odruch wykrztuśny. Pomaga to palaczom w oczyszczaniu dróg oddechowych, a także innym podczas infekcji. Roślina ma także właściwości przeciwbakteryjne, przeciwutleniające, neuroprotekcyjne, przeciwnowotworowe.

W terapii trądziku i pielęgnacji skóry

W skład preparatów do pielęgnacji skóry naczynkowej i łojotokowej wchodzi również fiołek. Napary z niego można stosować do przemywania skóry trądzikowej. Zawarte w nich saponiny emulgują tłuszcze, ułatwiają oczyszczanie skóry, ograniczają namnażanie się bakterii i łagodzą stany zapalne. Podrażnienia redukują również salicylany, wykazujące działanie przeciwzapalne i odkażające. Fiołek sprawdza się w leczeniu trądziku młodzieńczego, wyprysków skórnych, liszaju rumieniowatego, łojotokowego zapalenia skóry i łuszczycy.

Na wzmocnienie naczyń

Rutyna i kwercetyna uszczelniają i wzmacniają naczynia krwionośne dlatego fiołek jest stosowany w profilaktyce i terapii miażdżycy, cukrzycy, nadciśnienia, chorób oczu. Warto stosować go, aby ograniczyć pękanie naczyń czy zredukować cienie pod oczami.

Przeciwwskazania

Nie można stosować fiołka w: nadpłytkowości, zakrzepicy pourazowej, nadwrażliwości na salicylany, zaawansowanej miażdżycy w wieku starczym. Naparów nie należy aplikować na uszkodzoną skórę. Nie zaleca się przyjmowania preparatów z fiołka dzieciom, kobietom ciężarnym ani karmiącym.


Bibliografia

Strzelecka H., Kowalski J. [red.], Encyklopedia zielarstwa i ziołolecznictwa, Warszawa 2000, s. 143.

Maleszka R., Praktyczne zastosowanie leków ziołowych w dermatologii, Postępy Fitoterapii 2002, nr 3–4, s. 53–63.

Grzeszczuk M., Kawecka A., Jadczak D., Kwiaty jadalne. Fiołki, bratki, sierotki..., Panacea 2010, nr 4 (33), s. 24–25.

Guttman A., Bratek, czyli fiołek trójbarwny: właściwości i zastosowanie, Poradnikzdrowie.pl, 31.03.2016, online: https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/apteczka/bratek-czyli-fiolek-trojbarwny-wlasciwosci-i-zastosowanie-aa-m1aY-p7Pc-uz4B.html [dostęp: 26.06.2019].

Fiołek trójbarwny. Viola tricolor L. i/lub podgatunki, herba cum flore, Panacea 2017, nr 2 (59), s. 14–15.

Różański H., Fiołek trójbarwny – Viola tricolor, Rozanski.li, 25.04.2007, online: https://rozanski.li/97/fiolek-trojbarwny-viola-tricolor/ [dostęp: 26.06.2019].

Fiołek trójbarwny zwalczy trądzik, Oczymlekarze.pl, online: https://oczymlekarze.pl/profilaktyka-i-leczenie/3558-fiolek-trojbarwny-zwalczy-tradzik [dostęp: 26.06.2019].


Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password