On:
list W: Medycyna naturalna person Dodane przez:

Tasznik pospolity – ziele na krwawienia

Idealnie nadaje się do wszelkiego rodzaju leczenia krwawień wewnętrznych. ponieważ zmniejsza przepuszczalność naczyń krwionośnych.

Popularna roślina lecznicza

Tasznik pospolity (Capsella bursa-pastoris (L.) Medikus) to szeroko rozpowszechniony chwast należący do rodziny kapustowatych. Jego charakterystyczną cechą są sercowate owoce (łuszczynki). Tasznik pospolity jest użyteczną rośliną leczniczą, która może wspomóc profilaktykę i terapię chorób układu krążenia, pokarmowego czy moczowego.

Utrapienie ogrodników i rolników

Tasznik pospolity pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego. Obecnie występuje na całym świecie. W Polsce jest rośliną pospolitą. Znaleźć można go na polach, pastwiskach, ugorach, rumowiskach, wysypiskach śmieci, przy drogach, w ogrodach czy szczelinach murów. Tasznik pospolity nie ma dużych wymagań siedliskowych. Osiąga wysokość do 60 cm. Kwitnie od wiosny do jesieni. Rozwija się i dojrzewa szybko – w ciągu jednego sezonu wegetacyjnego daje kilka pokoleń. Surowcem leczniczym jest ziele tasznika, które stosowane jest zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie. Przygotowuje się z niego wyciągi, nalewki, napary, okłady.

Źródło cennych substancji

Głównymi substancjami czynnymi tasznika są: aminy biogenne (cholina, acetylocholina, tyramina, histamina), aminokwasy (prolina, walina, ornityna, kwas α- i γ-aminomasłowy), flawonoidy (glikozydy kwercetyny, diosmetyny, kemferolu, luteoliny, hesperetyny), kwasy organiczne (kwas fumarowy), glukozynolany (synigryna), witaminy (A, K, C) związki mineralne (sole potasu i wapnia), olejek eteryczny, alkaloidy.

Remedium na krwawienia

Ziele tasznika ma działanie: przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwkrwotoczne, ściągające, moczopędne, przeciwwrzodowe. Znajdujące się w nim polipeptydy wykazują aktywność zbliżoną do oksytocyny. Ziele tasznika zmniejsza przepuszczalność naczyń krwionośnych, usprawnia przepływ krwi i poprawia pracę mięśnia sercowego. Obecny w roślinie kwas fumarowy ma właściwości przeciwnowotworowe.

Tasznik pospolity znajduje zastosowanie w leczeniu długotrwałych, obfitych, zbyt częstych i bolesnych krwawień menstruacyjnych. Przydaje się także w przypadku skaleczeń, krwawień z przewodu pokarmowego, nosa, dziąseł. Stosowany zewnętrznie wspomaga leczenie egzemy, żylaków, oparzeń, odleżyn, hemoroidów. Ziele tasznika jest użyteczne w terapii choroby wrzodowej – przyspiesza gojenie się wrzodów, ogranicza krwawienia. Powinny po nie sięgnąć osoby zmagające się ze stanami zapalnymi dróg moczowych czy nadciśnieniem.

Przeciwwskazania

Ze względu na działanie zbliżone do oksytocyny ziela tasznika nie powinny stosować kobiety ciężarne i karmiące. Ostrożność w jego przyjmowaniu muszą zachować osoby cierpiące na choroby tarczycy.


Bibliografia

Kozub A., Wagner D., Studzińska-Sroka E. i in., Tasznik – pospolity chwast i mało znana roślina lecznicza, Postępy Fitoterapii 2012, nr 4, s. 250-253.

Kapczyński W., Fitoterapia we współczesnym postępowaniu leczniczym w ginekologii i położnictwie, Postępy Fitoterapii 2000, nr 2, s. 10-16.

Skarżyński A., Zioła czynią cuda, Warszawa 1994, s. 177-187.

Uler M., Tasznik pospolity – zastosowanie chwastu o właściwościach leczniczych, Poradnikzdrowie.pl, 14.12.2017, online: https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/apteczka/tasznik-pospolity-zastosowanie-chwastu-o-wlasciwosciach-leczniczych-aa-H16c-Dbhm-357S.html [dostęp: 21.01.2020]


 

 

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password