On:
list W: Aktualności person Dodane przez:

Glinki w trosce o piękno skóry

Służą do oczyszczania z toksyn. działają regenerująco, w zależności od składu ich kolor i działanie są różne, dlatego mają szerokie zastosowanie w pielęgnacji skóry.

Mineralna kuracja 

Glinki są minerałami zbudowanymi z glinokrzemianów. Ze względu na skład wyróżnia się trzy główne typy: kaolinit, montmorylonit i illit. Glinki zawierają dużo mikro- i makroelementów, a dzięki właściwościom sorpcyjnym i oczyszczającym mają szerokie zastosowanie do pielęgnacji skóry.

Wpływ na skórę

Jedną z najważniejszych właściwości glinek jest pochłanianie metali ciężkich, wolnych rodników, toksyn oraz zanieczyszczeń organicznych i nieorganicznych. Z tych powodów doskonale nadają się do oczyszczania skóry, zwalczania jej stanów zapalanych i regulowania aktywności gruczołów łojowych. Glinki zawierają m.in.: krzem, wapń, magnez, potas, żelazo, fosfor, cynk, miedź, selen, które odżywiają i regenerują skórę, poprawiają jej wygląd i kondycję. Minerały ilaste wykazują także działanie: antyseptyczne, przeciwzapalne, remineralizujące, zabliźniające, ujędrniające, fotoprotekcyjne. Używa się ich do wspomagania leczenia: pokrzywki, wyprysków, obrzęków, krwiaków.

 Rodzaje i właściwości

Glinki używane w kosmetyce różnią się składem chemicznym, a co za tym idzie – działaniem i zastosowaniem. Kolor jest ściśle związany z zawartością poszczególnych pierwiastków. Wyróżnia się m.in.:

  • glinkę zieloną – jest bogata w żelazo, krzem, potas, wapń; ma właściwości antybakteryjne, dezynfekujące, ściągające, odtłuszczające i oczyszczające, wspomaga gojenie ran, reguluje wydzielanie sebum, hamuje powstawanie zmarszczek; poleca się ją do pielęgnacji cery tłustej i łojotokowej, można stosować w łuszczycy i egzemie;
  • glinkę białą – jest najpopularniejsza w kosmetyce, charakteryzuje się dużą zawartością glinu; działa łagodząco, regenerująco, zwykle nie wywołuje podrażnień, dlatego można ją stosować na skórę wrażliwą lub suchą, sprawdzi się w kuracjach odmładzających;
  • glinkę czerwoną – odznacza się najwyższą zawartością żelaza trójwartościowego; doskonale łagodzi podrażnienia, uszczelnia i obkurcza naczynia krwionośne, wygładza skórę i poprawia jej koloryt, wspomaga leczenie trądziku różowatego, jest rekomendowana do pielęgnacji skóry wrażliwej i naczynkowej.

Zastosowanie

Najczęściej stosuje się maseczki; do ich przygotowania wystarczy wymieszać sproszkowane minerały z wodą, oliwą lub żółtkiem (dla cery suchej). Inną formą są: okłady, peeling, maseczki do włosów, pastę na wypryski lub rany, dodatki do kąpieli. Glinki znajdują się w wielu gotowych kosmetykach: kremach, mydłach, szamponach, pudrach, solach do kąpieli, pastach do zębów, płynach do higieny jamy ustnej.

Po wymieszaniu z wodą minerały można przyjmować doustnie. Dzięki zdolnościom absorpcyjnym ograniczają wchłanianie toksyn z przewodu pokarmowego. Ponadto hamują namnażanie się bakterii i wirusów, mogą być więc użyte do kuracji odtruwającej. Wskazaniem są choroby przewodu pokarmowego: biegunki, nieżytów przewodu pokarmowego, podrażnienia żołądka i jelit.


Bibliografia

Różański, Glinka – bolus, Rozaanski.li, 09.02.2008, online: http://rozanski.li/427/glinka-bolus/, [dostęp: 29.04.2019].

Nowicka A., Guzikowska M., Glinka kosmetyczna – rodzaje, właściwości, zastosowanie glinki kosmetycznej, Poradnikzdrowie.pl, 03.08.2015, online: https://www.poradnikzdrowie.pl/uroda/kosmetyki/glinka-kosmetyczna-rodzaje-wlasciwosci-zastosowanie-glinki-kosmetyczne-aa-mW66-JF9M-6vFA.html, [dostęp: 29.04.2019].

Williams L.B., Haydel E.S., Evaluation of the medicinal use of clay minerals as antibacterial agents, International Geology Review 2010, nr 52 (7/8), s. 745–770.

Piszcz P., Dzwigałowska M., Głód B.K., Całkowity potencjał antyoksydacyjny preparatów kosmetycznych zawierających ekstrakty roślinne, Camera Separatoria 2017, nr 2(9), s. 53–64.


Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password