On:
list W: Alergie person Dodane przez:

Gryka - wyjątkowo odżywcze zboże

Mąki i kasze sporządzane z gryki mają wiele wartości odżywczych, są bogatym źródłem witamin i minerałów przez co korzystnie wpływają na zdrowie.

Gryka  - Zboże o wartości odżywczej i funkcjonalnej

Gryka siewna, inaczej – zwyczajna lub hreczka (Fagopyrum esculentum Moench) jest roczną dwuliścienną rośliną z rodziny rdestowatych zaliczaną do zbóż uprawnych. Pochodzi z górskich terenów Indii, skąd zawędrowała do Chin, Korei, Japonii i Azji Środkowej, głównie Rosji. Plemiona mongolskie i tatarskie przyczyniły się do rozpowszechnienia jej również w Europie: Polsce, Niemczech, Holandii, Francji i w krajach bałkańskich. Częścią jadalną o wysokiej wartości odżywczej są trójgraniaste, brunatne nasiona o ostrych krawędziach. Wykształcają się one z białych, bladoróżowych lub czerwonych kwiatów zebranych w grona lub baldachy.

Walory odżywcze i kulinarne

Grykę spożywamy najczęściej w formie kaszy gryczanej: białej (niepalonej) lub palonej (prażonej). Dostępne są również płatki gryczane i wafle gryczane. Przygotowuje się też mąkę, z której wypieka się różne ciasta, ciasteczka, chleb, robi naleśniki, pierogi, bliny, kleiki, służy też do zagęszczania sosów i zup. W sprzedaży dostępne są różne produkty gryczane, np.: makarony, słodycze czy mieszanki odżywcze do sporządzania napojów. Pod względem odżywczym ziarno to jest bogatym źródłem:

  • białka o najkorzystniejszym składzie aminokwasowym spośród wszystkich zbóż (8,5–19%) – zawiera przede wszystkim lizynę; jednocześnie stosunek lizyny do argininy, a także metioniny do argininy jest niski;
  • węglowodanów – przede wszystkim skrobi stanowiącej 59–70% suchej masy;
  • lipidów – nienasyconych kwasów tłuszczowych – 2–4%;
  • błonnika pokarmowego – 5–11%, w tym frakcji rozpuszczalnej – 3–7%, oraz nierozpuszczalnej – 2–4%;
  • minerałów: magnezu – 21–63 mg/100 g zboża, cynku, miedzi, manganu, żelaza, potasu, fosforu, a także: boru, kobaltu i platyny;
  • witamin z grypy B (B1, B2, B3, B6) oraz witaminy E;
  • polifenoli;
  • flawonoidów: rutyny, kwercetyny, orientyny, witeksyny, izowiteksyny oraz izoorientyny;
  • flawonów;
  • kwasów fenolowych;
  • taniny;
  • fitosteroli;
  • fagopiryny.

Właściwości zdrowotne

Bogaty skład nasion gryki decyduje o jej pozytywnym wpływie na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Gryka nie tylko wspaniale odżywia, ale również zapobiega wielu schorzeniom i dolegliwościom:

1) obniża poziom "złego" chlesterolu we krwi, zapobiega więc nadciśnieniu tętniczemu, miażdżycy, chorobie niedokrwiennej serca i otyłości (obniża glikemię poposiłkową); działanie to możliwe jest dzięki niskiemu stosunkowi lizyny do argininy oraz metioniny do argininy oraz dzięki zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych i rozpuszczalnej frakcji błonnika;

2) pobudza perystaltykę jelit i wiąże wtórne kwasy w żółciowe i wodę (nierozpuszczalna frakcja błonnika);

3) obniża poziom cukru we krwi, przez co zalecana jest w codziennej diecie osób z cukrzycą;

4) wykazuje działanie przeciwutleniające – zawarte w niej antyoksydanty wychwytują wolne rodniki tlenowe, zapobiegając rozwojowi stanów zapalnych, a w konsekwencji – nowotworów, opóźniają procesy starzenia się i degradacji komórek; związki przeciwutleniające (rutyna) działają też ochronnie na układ krwionośny: poprawiają elastyczność żył i wzmacniają naczynia krwionośne;

Co ważne, gryka nie zawiera glutenu, może więc być składnikiem diety osób z nietolerancją glutenu. Jest stosowana zamiast innych zbóż do wypieku pieczywa. Dużą popularnością cieszy się też miód gryczany. Wykazuje on niezwykłe korzyści zdrowotne: wspiera rozwój fizyczny i umysłowy dzieci, zwalcza drobnoustroje chorobotwórcze, zapobiega więc wielu infekcjom, przyspiesza powrót do zdrowia po infekcji, działa ochronnie i oczyszczająco na wątrobę (dzięki zawartości cukrów prostych i choliny), poprawia pamięć i koncentrację, wzrok oraz słuch, a także bierze udział w stymulowaniu mineralizacji tkanki kostnej (np. po złamaniach).

Ciekawostka!

Łuska gryki stosowana jest do wypełniania poduszek, materacy, mat, ortodysków, opasek i wkładek do butów o działaniu terapeutycznym. Wszystkie one niwelują bóle kręgosłupa, bóle głowy oraz bóle kostno-stawowe. Są to produkty antyalergiczne.

Nie dla każdego

Kasza gryczana biała jest produktem o wysokich walorach odżywczych i zdrowotnych. Mogą ją spożywać wszyscy, bez wyjątku. Jednak kasza gryczana palona, pomimo wielu zalet, nie jest zalecana w diecie osób cierpiących na gastritis, choroby wrzodowe (żołądka i dwunastnicy), refluks, choroby jelit (np. jelito drażliwe, zespół złego wchłaniania itp.), gdyż gryka drażni żołądek (ze względu na pobudzanie jego pracy) i wywołuje zaostrzenie choroby. Osoby zmagające się z tego typu dolegliwościami i schorzeniami w układzie pokarmowym, powinny zastąpić kaszę gryczaną paloną –kaszą gryczaną białą (niepaloną), która jest wskazana w takich przypadkach.

 


Bibliografia

Zarzecka K., Gugała M., Mystkowska I., Wartość odżywcza i możliwości wykorzystania gryki, Postępy Fitoterapii 2014, nr 1, s. 28–31.


 

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password