On:
list W: Układ nerwowy person Dodane przez:

Jak zadbać o układ nerwowy w wakacje? Poznaj 5 wskazówek!

Jednym z wyznaczników udanych wakacji czy urlopu jest redukcja stresu. W trakcie wakacji można odpoczywać fizycznie jak i psychicznie. Warto wtedy odłożyć na bok obowiązki zawodowe i cieszyć się w pełni wolnym czasem! Poniżej przedstawiamy sposoby na zadbanie o układ nerwowy, efektywny relaks i łagodzenie stresu. Znajdź te, które najlepiej na Ciebie działają, a do pracy wrócisz z pełnią siły i energii!

 

Jak dbać o układ nerwowy w wakacje i nie tylko? 

 

 • Zaprzyjaźnij się z aktywnością fizyczną

Aktywność fizyczna to jedna z najważniejszych czynności, jakie powinniśmy regularnie praktykować dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego. Postaraj się wygospodarować co najmniej 30 minut ćwiczeń dziennie. Długi spacer lub praca w ogrodzie też się liczy! Jeśli trening w upalny dzień to dla Ciebie za wiele.

Pamiętaj, że aktywność fizyczna pomaga kontrolować wagę, zapobiegać chorobom takim jak cukrzyca, otyłość i choroby serca. Oprócz tego pomaga radzić sobie ze stresem, zwiększa nasz poziom energii i poprawia nastrój, stymulując równowagę chemiczną w mózgu.

 

 • Poświęcaj czas praktykom oddechowym i medytacji - wdech i wydech...

Zbyt płytki oddech może być dodatkowym źródłem stresu i niepokoju. Głębokie, powolne oddechy pomagają regulować bicie serca i zrelaksować umysł. Jednym ze sposobów praktykowania oddychania jest medytacja. Wykazano, że medytacja obniża poziom kortyzolu i zwiększa ilość pozytywnych emocji.

 

 • Spotkaj się z przyjaciółmi, zadbaj o relacje

Śmiało zaplanuj letnie grillowanie! Badania pokazują, że lepiej radzimy sobie ze stresem, gdy mamy wokół siebie społeczność, która ma dobre intencje i darzy nas sympatią. I na odwrót oczywiście! Wykazano również, że nawet sam śmiech zmniejsza stres i niepokój, więc rozluźnij się i wykorzystaj letnią pogodę, by zażyć trochę relaksu z bliskimi i wzmocnić więzi.

 

 • Wysypiaj się - rola snu w niwelowaniu stresu

Zwykle nie doceniamy znaczenia snu. Zarywamy noce, śpimy krótko, nie dbamy o jakość snu... A to wszystko może zaburzać naszą zdolność trzeźwego myślenia, a także pamięć i nastrój. Kiedy nie śpimy wystarczająco dużo, osłabia to naszą zdolność do właściwej reakcji na stres. Co gorsza, nagromadzenie stresu może spowodować, że nie będziemy w stanie zasnąć, a takie samonapędzające się koło jeszcze bardziej nadwyręży nasz układ nerwowy. 

 

 • Pamiętaj o zdrowej higienie snu

Śpij w chłodnym, zaciemnionym pomieszczeniu, a także odstaw wszelkie ekrany i technologię na około 2 godziny przed pójściem spać. Tak często o tym słychać, a tak mało kto to robi! Warto się przełamać i zrobić sobie wyzwanie - na początek chociażby tydzień bez patrzenia w ekran na 2h przed pójściem spać. 

 

 • Odpowiednia dieta i suplementacja wspierająca układ nerwowy

Zdrowe odżywianie może dostarczyć Ci wielu składników odżywczych, takich jak witaminy z grupy B i magnez, które poprawią nastrój i pomogą zmniejszyć stres. Może być tak, że Twojemu organizmowi brakuje składników niezbędnych do prawidłowej pracy układu nerwowego.

Przyjmując naturalne suplementy diety dajesz organizmowi dodatkowe wsparcie. Badania wykazały, że regularne przyjmowanie multiwitaminy może dodać energii, a także złagodzić stres i niepokój.

 

Witaminy z grupy B i inne składniki wspierające układ nerwowy

Chcąc dodatkowo wesprzeć układ nerwowy warto stosować suplementy z witaminami z grupy B, a także suplementy z kurkuminą, Acetylo L-karnityną i magnezem.

 

Witaminy z grupy B dla układu nerwowego

Witaminy z grupy B odgrywają ważną rolę w układzie nerwowym. Najważniejsze witaminy z tej grupy, wpływające na prawidłową pracę układu nerwowego to witamina B1, B2, B6 i B12.

 

 • Witamina B12 pomaga w regeneracji i tworzeniu ochronnej warstwy tkanki wokół samego nerwu, zwanej osłonką mielinową. Ta osłona chroni nerw, a także pomaga w prawidłowym przenoszeniu impulsów nerwowych. Witamina B12 pomaga również w syntezie ważnych neuroprzekaźników i hormonów, które pomagają mózgowi funkcjonować, wpływając na nastrój i stan umysłu.

 

 • Witamina B6 (znana jako pirydoksyna). Bierze ona udział zarówno w prawidłowym funkcjonowaniu mózgu, jak i metabolizmie. W okresie ciąży i niemowlęctwa odgrywa ważną rolę w rozwoju mózgu. Witamina B6 odgrywa również rolę w tworzeniu dopaminy i serotoniny - neuroprzekaźników, które są niezbędne dla dobrego nastroju, zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia.

 

 • Witamina B2 - wspomaga sprawne oddychanie komórkowe, które dostarcza nam energii. Witamina B2 zapewnia szybką pracę mózgu i dostarcza energię niezbędną do błyskawicznego przewodzenia impulsów oraz zdrowej odpowiedzi na sytuacje stresowe.

 

 • Witamina B1 - Zbyt mała ilość witaminy B1 prowadzi do programowanej śmierci komórek (apoptozy). Ze względu na to, że układ nerwowy z trudem regeneruje swoje struktury - lepiej zapobiegać niszczeniu komórek.

 

Tutaj możesz więcej przeczytać na temat witamin z grupy B.

 

 • Acetylo L-karnityna

Acetylo-L-karnityna to aminokwas i przeciwutleniacz, który tworzy zdrowe komórki nerwowe, zmniejsza nerwobóle i podnosi poziom energii. Stwierdzono, że łagodzi objawy zmęczenia związane z chorobami nowotworowymi, a także neuropatię. Można ją przyjmować w formie suplementu diety lub znaleźć w żywności, takiej jak mięso, ryby, drób i produkty mleczne. 

 

 • Kurkumina

Kurkumina jest silnym przeciwutleniaczem, występującym w kurkumie, znanym ze swoich właściwości przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Stwierdzono, że kurkumina stosowana na odpowiednio wczesnym etapie, zapobiega chronicznemu bólowi związanemu z neuropatią. Wykazano również, że zmniejsza ból i stany zapalne. Może być stosowana jako suplement diety lub jako ziołowy dodatek do produktów spożywczych. 

 

 • Magnez

Magnez jest niezbędny w przenoszeniu impulsów nerwowych i prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego. Twoje nerwy nieustannie wysyłają wiadomości z mózgu do komórek, systemów i struktur, a te wysyłają informacje z powrotem do mózgu. Optymalne pobudzenie komórek nerwowych i swobodny przepływ informacji są niezbędne dla optymalnego zdrowia i funkcjonowania – a do tego potrzebny jest magnez. Pomaga on również utrzymać komórki nerwowe przy życiu, zapobiegając nadmiernemu pobudzeniu, co działa uspokajająco na cały organizm.

 

 

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password