On:
list W: Układ nerwowy person Dodane przez:

Rola jodu w organizmie człowieka

Choć potrzeba go niewiele, ma olbrzymi wpływ na codzienne funkcjonowanie.

Ważny mikroelement

Jod należy do szczególnie reaktywnych, choć nieznacznie rozpowszechnionych w przyrodzie niemetali. Pierwiastek ten jest niezbędny do poprawnego funkcjonowania organizmu człowieka, ale jego zbyt wysoka podaż bywa równie szkodliwa, co niedobory.

Jod został zakwalifikowany do grupy mikroelementów – pierwiastków występujących w organizmie ludzkim w śladowych ilościach, których dobowe spożycie nie przekracza 100 mikrogramów. Mimo że zalecana dzienna dawka jodu jest tak mikroskopijna, ma on olbrzymi wpływ na codzienne funkcjonowanie.

Rola jodu w organizmie człowieka

Kluczem do rozszyfrowania mechanizmu oddziaływania jodu na organizm jest tarczyca – najważniejszy narząd wewnątrzwydzielniczy, regulujący setki procesów nieustannie zachodzących w ciele człowieka. Pierwiastek ten wykorzystywany jest do syntezy hormonów tarczycy – tyroksyny (T4) i trójjodotyroniny (T3). Dość wspomnieć, że wymienione związki mają wpływ zarówno na tempo metabolizmu, rozwój układu nerwowego, jak i ogólne samopoczucie. Niewłaściwy poziom jodu w organizmie może powodować nadczynność tarczycy lub niedoczynność tarczycy.

Jednak znaczenie jodu w codziennym funkcjonowaniu nie ogranicza się do regulacji działania tarczycy. Prowadzone analizy dowiodły obecności pierwiastka w gruczołach ślinowych oraz tkankach żołądka, co wskazuje na powiązanie z procesami trawiennymi. Co więcej, naukowcy przypisują jodowi istotną rolę w utrzymaniu prawidłowej masy ciała – potwierdzono, że eliminuje on z adipocytów toksyczne halogenki hamujące spalanie tłuszczu.

Warto zauważyć, że jod wpływa także na funkcjonowanie układu odpornościowego – przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe właściwości pierwiastka znane są od setek lat i z powodzeniem wykorzystuje się je w codziennym życiu do dezynfekcji i odkażania.

Złoty środek

Ważne jest utrzymywanie w organizmie odpowiedniego stężenia jodu, gdyż zarówno jego niedobory, jak i nadmiary są jednoznacznie szkodliwe.

Zbyt niska zawartość jodu w organizmie może być powodem:

 • przyrostu tkanki tłuszczowej,
 • ospałości i braku energii witalnej,
 • zaburzeń rozwoju fizycznego i umysłowego,
 • zaparć i zaburzeń trawiennych,
 • wola – rozrostu tarczycy,
 • podwyższonego ryzyka nowotworów żołądka,
 • poronienia.

Przedawkowanie jodu jest rzadkie i często objawia się dopiero przy kilkudziesięciokrotnym przekroczeniu zalecanych stężeń. Niepokój powinny budzić objawy takie jak:

 • istotne zmniejszenie masy ciała,
 • podwyższone ciśnienie tętnicze,
 • obrzmienie ślinianek,
 • wymioty i biegunki,
 • podenerwowanie, nadpobudliwość i wahania nastrojów,
 • podwyższona temperatura ciała,
 • wytrzeszcz oczu.

Aby pokryć zapotrzebowanie…

Zalecane dzienne spożycie jodu dla osoby dorosłej szacowane jest na 160 µg. Niedobory jodu są rzadkie z uwagi na programy jodowania soli kuchennej i wody pitnej. W przypadku niewystarczającej podaży pierwiastka warto sięgnąć po: tran i ryby morskie, glony, nabiał oraz owoce i warzywa uprawiane na nadmorskich terenach. Bogate w jod są np. popularne winogrona. W aptekach dostępne są suplementy zawierające znaczne ilości jodu – przed ich użyciem wysoce wskazana jest konsultacja z lekarzem.


Bibliografia

Tagi: jod
Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password