On:
list W: Medycyna naturalna person Dodane przez:

Kamica dróg żółciowych

Czym jest kamica dróg żółciowych i jak jej zapobiegać?

Czym jest kamica dróg żółciowych?

Rolą żółci w organizmie jest wspomaganie trawienia tłuszczów poprzez rozbijanie ich cząsteczek oraz wchłanianie i rozpuszczanie witamin: A, D, E i K. Kamica dróg żółciowych to stan organizmu spowodowany obecnością kamieni w przewodach układu żółciowego. Tworzą się one, kiedy z powodu zaburzenia równowagi pomiędzy poszczególnymi frakcjami żółci wytrącają się jej składniki i łączą w grudki. Wielkość powstałych złogów może się wahać od mikroskopijnych rozmiarów do wielkości piłki golfowej. Ich główne składniki to: cholesterol, sole wapniowe i bilirubina. Kamienie różnią się między sobą procentową zawartością poszczególnych frakcji, np. kamienie cholesterolowe formują się, kiedy koncentracja cholesterolu w żółci jest na tyle wysoka, że zaczynają tworzyć się kryształy, które w konsekwencji rosną.

Najczęstsze objawy kamieni w drogach żółciowych

Najczęstsza dolegliwość, na którą skarżą się pacjenci z kamieniami w drogach żółciowych, to ból w prawej górnej części brzucha, połączony z wymiotami oraz nudnościami. Widocznym rezultatem takiego stanu organizmu jest nagły spadek wagi. Do innych typowych objawów należy ból pomiędzy łopatkami. Sytuacje bólowe nasilają się z reguły po spożyciu tłustego posiłku, a prawie zawsze zdarzają się w nocy.

Skuteczna diagnoza

Istnieje kilka metod diagnostycznych w kierunku kamicy: endoskopia, laparoskopia oraz cholangiopankreatografia rezonansu magnetycznego. Lekarze spierają się między sobą, która z wyżej wymienionych metod jest najskuteczniejsza.

Leczenie kamicy żółciowej

Jeżeli chory odczuwa ostre i długotrwałe objawy bólowe zlokalizowane w prawej górnej części brzucha, podejmuje kroki w celu operacyjnej eliminacji kamieni żółciowych. Najskuteczniejszym sposobem jest endoskopowa cholangiopankreatografia wsteczna wykonywana w znieczuleniu ogólnym.

Profilaktyka

Istnieje wiele metod, które mogą zmniejszać prawdopodobieństwo wystąpienia kamieni w drogach żółciowych, np.: stosowanie wywarów z korzenia mniszka lekarskiego, ostropestu plamistego oraz spożywanie kurkumy. Kluczowa jest odpowiednia dieta, bogata w mikroskładniki, miedź, cynk, a przede wszystkim wapń oraz witaminę C. Równie ważna jest regularna aktywność fizyczna, która poprawia metabolizm energetyczny. Jednym z głównych składników kamieni żółciowych jest cholesterol, poprawa metabolizmu przyczynia się do jego lepszego wykorzystania, m.in. przez zwiększenie produkcji hormonów steroidowych. Dzięki temu zmniejsza się prawdopodobieństwo, że cholesterol wykrystalizuje się w formie kamieni.


Bibliografia

Tagi: cholesterol
Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password