On:
list W: Dieta i odżywianie person Dodane przez:

L-tryptofan - sposób na bezsenność

Egzogenny aminokwas, który warunkuje wytwarzanie serotoniny i melatoniny, hormonów odpowiedzialnych za zdrowy sen i poprawę nastroju.

Aminokwas wspierający cykl dobowy

L-tryptofan jest egzogennym aminokwasem, niezbędnym do syntezy białek. W ośrodkowym układzie nerwowym ulega przekształcaniu do serotoniny i melatoniny, przez co silnie oddziałuje na nastrój oraz rytm snu i czuwania. Niedobór tryptofanu może przyczyniać się do rozwoju depresji lub bezsenności.

Naturalne źródła tryptofanu

Tryptofan nie jest syntezowany przez ludzki organizm, dlatego musi być dostarczony wraz z pożywieniem. Jego źródłem mogą być zarówno produkty pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego. W dużych ilościach tryptofan występuje m.in. w: pestkach dyni, kakao, orzechach, nasionach sezamu, siemieniu lnianym, płatkach owsianych, pestkach słonecznika, owocnikach jadalnych grzybów.

Przemiany L-tryptofanu

L-tryptofan w organizmie jest wykorzystywany do syntezy białka. Ulega również przemianom na drodze szlaku serotoninowego i kynureninowego. Przemiany enzymatyczne tryptofanu prowadzą do otrzymania m.in.: serotoniny, melatoniny, kinureniny, witaminy B3 (niacyny). Syntezę serotoniny warunkują: witamina B6, witamina C i magnez. Ich obecność jest konieczna, aby wykluczyć konkurencję między dwoma szlakami metabolicznymi tryptofanu. Tryptofan ulega procesowi hydroksylacji do 5-hydroksytryptofanu, a następnie dekarboksylacji i przemianie do serotoniny. W szyszynce serotonina jest przekształcana do melatoniny.

Czynniki wpływające na wykorzystanie tryptofanu

Transport tryptofanu do mózgu uzależniony jest nie tylko od jego odpowiedniego stężenia w surowicy krwi, ale także od stężenia konkurujących z nim aminokwasów: tyrozyny, fenyloalaniny, leucyny, izoleucyny, waliny, metioniny. Przewaga tych aminokwasów ogranicza transport tryptofanu do mózgu, a w konsekwencji – syntezę serotoniny.

Z wiekiem spada zdolność transportu L-tryptofanu przez barierę krew-mózg. Na dostępność aminokwasu negatywnie oddziałuje również stres. Pod jego wpływem dochodzi do nadmiernej produkcji interleukin IL-1b i IL-6, które zwiększają zużycie tryptofanu i mogą przyczyniać się do jego niedoboru.

Wpływ tryptofanu na rytm snu i czuwania

Przyjmowanie L-tryptofanu poprawia długość i jakość snu w różnych grupach wiekowych (zarówno u noworodków, jak i u osób starszych). Tryptofan wpływa na regulację snu poprzez zwiększenie dostępności i stężenia serotoniny oraz melatoniny. Przyspiesza zasypianie, zwiększa uczucie senności, ogranicza liczbę wybudzeń w czasie snu, wydłuża ogólny czas snu i redukuje problemy związane z zaburzeniami snu (lęki, stany depresyjne). Przyjmowanie tryptofanu nie zwiększa progu wybudzenia ze snu i nie powoduje problemów z koncentracją.

Dobroczynne właściwości tryptofanu

Suplementacja L-tryptofanu jest zalecana w terapii: depresji, nadpobudliwości, agresji, autyzmu, chorób zapalnych jelit (postać zaparciowa IBS), stwardnienia rozsianego. Tryptofan zwiększa odporność na stres, poprawia nastrój, wspomaga pamięć, ogranicza spadek sprawności umysłowej związany z wiekiem. Wpływa też na kontrolę apetytu – jego przyjmowania ogranicza spożycie produktów wysokowęglowodanowych. Metabolity tryptofanu pełnią ponadto funkcje immunomodulujące.


Bibliografia

Muszyńska B., Łojewska M., Rojowski J. i in., Surowce naturalne mające znaczenie w profilaktyce i wspomagające leczenie depresji, Psychiatria Polska 2015, nr 49 (3), s. 435-453.

Glibowski P., Misztal A., Wpływ diety na samopoczucie psychiczne, Bromatologia i Chemia Toksykologiczna 2016, t. 49, nr 1, s. 1-9.

Nagel P., Dieta dla zestresowanych, Ncez.pl, 14.03.2018, online: https://ncez.pl/abc-zywienia-/zasady-zdrowego-zywienia/dieta-dla-zestresowanych [dostęp: 11.02.2020].

Stępień A., Rola tryptofanu i serotoniny w patogenezie i leczeniu zespołu jelita nadwrażliwego, Folia Medica Lodziensia 2014, nr 41/42, s. 139-154.

Schneider-Helmert D, Spinweber CL., Evaluation of L-tryptophan for treatment of insomnia: a review, Psychopharmacology (Berl) 1986, nr 89 (1), s. 1-7.

Friedman M., Analysis, Nutrition, and Health Benefits of Tryptophan, International Journal of Tryptophan Research 2018, nr 11, doi:10.1177/1178646918802282.

Hartmann E., Effects of L-tryptophan on sleepiness and on sleep, Journal of Psychiatric Research 1982-1983, nr 17 (2), s. 107-113.

Bravo R., Matito .S, Cubero J. i in., Tryptophan-enriched cereal intake improves nocturnal sleep, melatonin, serotonin, and total antioxidant capacity levels and mood in elderly humans, Age (Dordr) 2013, nr 35(4), s. 1277-1285.

Goluch-Koniuszy Z., Fugiel J., Rola składników diety w syntezie wybranych neurotrnsmiterów, Kosmos. Problemy Nauk Biologicznych 2016, t. 65 nr 4 (313), s. 523–534.


Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password