list W: Cukrzyca

Miodla indyjska – na zdrowie i urodę

Ma szerokie zastosowanie w medycynie ajurwedyjskiej, wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeciwgorączkowe oraz przeciwpasożytnicze.

Rola w medycynie ajurwedyjskiej

Miodla indyjska (Azadirachta indica) jest jedną z najważniejszych roślin w medycynie ajurwedyjskiej. Ze względu na szerokie spektrum działania uznawana jest w Indiach za lekarstwo niemal na wszystkie powszechne dolegliwości. Dzięki licznym substancjom aktywnym może skutecznie wspomóc profilaktykę zdrowotną i codzienną pielęgnację.

Właściwości

Jest to wiecznie zielone drzewo z rodziny miodlowatych. Odznacza się szybkim wzrostem i dużą odpornością na suszę. Rośnie w klimacie tropikalnym i subtropikalnym, na terenach: Indii, Pakistanu, Bangladeszu i Nepalu. Do celów leczniczych używa się wszystkich części rośliny, powszechnie stosuje się nasiona, liście i korę. Szczególnie ceniony w dermatologii i kosmetyce jest olej z nasion.

Miodla indyjska jest bogatym źródłem związków o aktywności przeciwutleniającej. Za najważniejszą substancję aktywną zawartą w niej uważa się azadirachtynę (limonoid). Roślina zawiera również m.in.: kwercetynę, β-sitosterol, gedunin, nimbolid, witaminę C. W różnych częściach miodli indyjskiej zidentyfikowano ponad 135 związków aktywnych, które chronią organizm przed negatywnym działaniem wolnych rodników, hamują namnażanie się bakterii, wirusów i grzybów oraz regulują szlaki metaboliczne odpowiedzialne za rozwój nowotworów, przypisuje się im więc działanie przeciwzapalne, przeciwgorączkowe oraz przeciwpasożytnicze, przeciwmalaryczne, przeciwcukrzycowe, hepatoochronne, przeciwwrzodowe, neuroprotekcyjne i immunomodulujące. Roślina znana jest także z dobroczynnego wpływu na skórę. Ekstrakty z rośliny wspomagają gojenie się ran, łagodzą stany zapalne i podrażnienia, ograniczają świąd, regulują wydzielanie sebum, przyspieszają regenerację naskórka i opóźniają procesy starzenia się skóry. Azadirachtyna zawarta w miodli ma też właściwości owadobójcze.

Zastosowanie

Ze względu na dużą zawartość przeciwutleniaczy przydaje się w profilaktyce nowotworów i niektórych chorób cywilizacyjnych (np. cukrzycy). Warto używać jej jako repelentu na owady. Ekstrakty dobrze sprawdzają się w pielęgnacji jamy ustnej, pasty, żele i płyny z ich dodatkiem mogą ograniczyć ryzyko wystąpienia próchnicy i wspomóc leczenie stanów zapalnych dziąseł. Olej z nasion i ekstrakt z liści warto stosować do pielęgnacji skóry. Poleca się je zwłaszcza osobom zmagającym się z egzemą, atopią, trądzikiem czy grzybicą. Używa się jej do kuracji odmładzających. Olej z nasion można nakładać na włosy, aby poprawić ich kondycję i wygląd.

Przeciwwskazania

Nie zaleca się dzieciom, kobietom ciężarnym ani karmiącym przyjmowania preparatów z miodli indyjskiej. Przeciwwskazaniem są też choroby wątroby i nerek.

 [su_accordion]
[su_spoiler title="Bibliografia" style="fancy"]

Alzohairy, M. A., Therapeutics Role of Azadirachta indica (Neem) and Their Active Constituents in Diseases Prevention and Treatment, Hindavi.com, Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine 2016, online: http://dx.doi.org/10.1155/2016/7382506 [dostęp: 11.04.2019].

Biswa K., Chattopadhyay I., Banerjee R.K. i in., Biological activities and medicinal properties of neem (Azadirachta indica), Current Science 2002, nr 11(82), s. 1336–1345.

Barańska A., Neem – niezwykłe drzewo obdarowujące zdrowiem, Biotechnologia.pl, 11.02.2019, online: https://biotechnologia.pl/kosmetologia/neem-niezwykle-drzewo-obdarowujace zdrowiem,18549 [dostęp: 11.04.2019].

[/su_spoiler]
[/su_accordion]

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password