On:
list W: Cukrzyca person Dodane przez:

Cukinia ­– smaczna odmiana dyni

W owocach znajduje się dużo witamin i minerałów oraz karotenoidy dobre dla wzroku, w pestkach można znaleźć kukurbitacyny działające przeciwpasożytniczo.

Dobra i zdrowa 

Cukinia (Cucurbita pepo var. giromontina) jest odmianą botaniczną dyni zwyczajnej (Cucurbita pepo L.), zaliczanej do rodziny dyniowatych (Cucurbitaceae). Ze względu na walory smakowe i dietetyczne jest popularną rośliną uprawną. Cukinia znajduje szerokie zastosowanie w sztuce kulinarnej. Jest jednak nie tylko smaczna, ale też zdrowa.

Smakowity dodatek do potraw

Cukinia jest rośliną jednoroczną, o krzaczastym lub płożącym pokroju. Owoce cukinii mają wydłużony, maczugowaty lub cylindryczny kształt. Osiągają długość 8-65 cm. Ich zbioru dokonuje się, gdy mają długość 16-22 cm, jeszcze przed osiągnięciem dojrzałości fizjologicznej. Cukinia, w zależności od odmiany, może mieć różne zabarwienie. Najpopularniejsze są odmiany ciemnozielone. Owoce cukinii nadają się do smażenia, duszenia, gotowania, faszerowania, kandyzowania, kiszenia, marynowania. W kulinariach można wykorzystywać również kwiaty cukinii.

Wartość odżywcza

Cukinia jest warzywem niskokalorycznym (15 kcal/100 g) i lekkostrawnym. Jest dobrym źródłem błonnika. Odznacza się dużą zawartością witamin A, C i z grupy B (B1, B2, B3, B6) oraz minerałów: potasu, wapnia, magnezu, fosforu, żelaza, sodu. Cukinia nie kumuluje metali ciężkich i azotanów, dlatego uznawana jest za warzywo ekologiczne. Do jej najważniejszych substancji czynnych należą karotenoidy (zeaksantyna, luteina i β-karoten). W cukinii znajdują się również związki o działaniu przeciwnowotworowym i przeciwutleniającym: polifenole, flawonoidy, fitosterole. W jej pestkach występują kukurbitacyny – substancje o działaniu przeciwpasożytniczym.

Cukinia w profilaktyce zdrowotnej

Cukinia ma właściwości zasadotwórcze. Przydaje się w przypadku zakwaszenia organizmu i nadkwaśności żołądka. Ze względu na małą zawartość kalorii, dużą zawartość błonnika i niski indeks glikemiczny jest polecana w diecie odchudzającej i cukrzycowej. Pomaga poprawić rytm wypróżnień i ogranicza zaparcia.

Owoce cukinii wykazują działanie moczopędne. Mogą być pomocne przy chorobach układu krążenia i układu moczowego oraz w kuracjach detoksykujących. Wspomagają usuwanie toksyn i redukują obrzęki. Zawierają dużo potasu, dzięki czemu ułatwiają utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi.

Znajdujące się w cukinii karotenoidy korzystnie wpływają na wzrok, stan skóry i błon śluzowych. Wspomagają walkę z wolnymi rodnikami i opóźniają procesy starzenia.

Cukinia, ze względu na właściwości przeciwutleniające, może wesprzeć profilaktykę antynowotworową (zwłaszcza przeciw nowotworom przewodu pokarmowego i płuc). Jej spożywanie przez nałogowych palaczy zmniejsza ryzyko nowotworów płuc. Według Kurzeja i wsp. (2011) właściwości antyoksydacyjne soku z cukinii są najwyższe spośród soków z roślin dyniowatych takich jak: melon, patison, cukinia, kabaczek i dynia figolistna.

Pestki cukinii znajdują zastosowanie w kuracjach odrobaczających przeciw pasożytom przewodu pokarmowego (tasiemcom, glistom, owsikom, tęgoryjcom). Znajdujące się w nich kukurbitacyny porażają układ nerwowy pasożytów i przyspieszają usuwanie ich z organizmu. Pestki cukinii są również dobrym źródłem cynku dla mężczyzn – zapobiegającemu przerostowi prostaty i poprawiającemu jakość nasienia.

Przeciwwskazania

Nie zaleca się spożywania cukinii osobom cierpiącym z powodu wrzodów żołądka, chorób zapalnych żołądka i jelit, niewydolności nerek.


Bibliografia

Korzeniewska A., Sobocińska D., Romać M. i in., Charakterystyka jednopędowych form cukinii (Cucurbita pepo L.), Polish Journal of Agronomy 2013, nr 12, s. 26–31.

Świetlikowska K. (red.), Surowce spożywcze pochodzenia roślinnego, Warszawa 2008, s. 155-161

Kurzeja E., Synowiec A., Stec M. i in., Ocena potencjału antyoksydacyjnego soków z wybranych warzyw z rodziny dyniowatych, Bromatologia i Chemia Toksykologiczna 2011, nr 44 (3), s. 911-915.

Telesiński A., Płatkowski M., Jadczak D., Właściwości przeciwutleniające owoców wybranych odmian dyni piżmowej (Cucurbita moschata duch.) , Bromatologia i Chemia Toksykologiczna 2014, t. 47, nr 2, s. 150-154.

Zdrojewicz Z., Błaszczyk A., Wróblewska M., Dynia – zdrowa, ale zapomniana, Medycyna Rodzinna 2016, nr 19 (2), s.70-74.

Majewska M., Cukinia - wartości odżywcze i przepisy na dania z cukinii, Poradnikzdrowie.pl, 08.08.2018, online: https://www.poradnikzdrowie.pl/diety-i-zywienie/co-jesz/cukinia-wartosci-odzywcze-i-przepisy-na-dania-z-cukinii-aa-qtQf-6RgX-5xmE.html [dostęp: 02.04.2020].

Ślaska-Grzywna B., Starek A., Wpływ obróbki cieplnej na jakość cukinii, Inżynieria Rolnicza 2011, 6 (131), s. 223-229.

Martínez-Valdivieso D., Font R., Fernández-Bedmar Z. i in., Role of zucchini and its distinctive components in the modulation of degenerative processes: genotoxicity, anti-genotoxicity, cytotoxicity and apoptotic effects, Nutrients 2017, nr 9 (7), doi:10.3390/nu9070755.


Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password