On:
list W: Dieta i odżywianie person Dodane przez:

Morszczyn pęcherzykowaty ­– cenne źródło jodu

Niedobory jodu prowadzą do problemów z tarczycą, gdyż pierwiastek ten bierze udział w produkcji hormonów, kelp jest doskonałym jego źródłem.

Morszczyn pęcherzykowaty (Fucus vesiculosus) jest jadalnym glonem, należącym do klasy brunatnic. Występuje w wodach Oceanu Atlantyckiego i Arktycznego oraz w ich morzach – w strefie pływów wód o wysokim zasoleniu. Morszczyn pęcherzykowaty jest dobrym źródłem jodu – niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania tarczycy.

Najważniejsze substancje

Skład morszczynu pęcherzykowatego uzależniony jest od pochodzenia geograficznego, warunków środowiskowych, sezonu. Głównymi substancjami czynnymi są polisacharydy (60%). Należą do nich: mukopolisacharydy (glikozaminoglikany), fukany (laminaryna i fukoidyna), polialkohole (mannitol i sorbitol), kwas alginowy. Morszczyn zawiera też nienasycone kwasy tłuszczowe (arachidonowy, eikozapentaenowy, gamma-linolenowy). Jest bogatym źródłem wielu minerałów (sodu, potasu, wapnia, magnezu, żelaza, miedzi, cynku, bromu) i witamin (C, E, B1, B2, B5, B6, B12). Minerały występują w nim w formie dobrze przyswajalnych związków metaloorganicznych lub kompleksowych.

Morszczyn pęcherzykowaty jest szczególnie bogaty w jod. Zawartość tego pierwiastka wynosi 13-73 mg/100 g suchej masy.

Rola jodu w organizmie

Jod jest niezbędnym pierwiastkiem do produkcji hormonów tarczycy – tyrozyny i trójjodotyroniny. Wpływa na przemiany metaboliczne, oddychanie komórkowe, termogenezę, funkcje rozrodcze, wydzielanie hormonów (np. wzrostu), rozwój fizyczny i umysłowy. Niedobór jodu prowadzi do niedoczynności tarczycy i występowania woli. U dzieci może powodować upośledzenie rozwoju umysłowego i somatycznego. U kobiet ciężarnych może przyczyniać się do przedwczesnego porodu. Jego zalecane dobowe spożycie wynosi: 150 µg – dla osób dorosłych, 50-120 µg – dla dzieci, 250 µg – dla kobiet ciężarnych i karmiących.

Stosowanie preparatów z morszczynem pomaga uzupełnić niedobory jodu i wspomóc leczenie niedoczynności tarczycy. Jest polecane w przypadku otyłości (dla przyspieszenia przemiany materii) i chorób przewodu pokarmowego. Morszczyn znajduje zastosowanie także w kosmetyce i dermatologii – w terapii cellulitu, obrzęków, trądziku.

Kelp na problemy z tarczycą

Surowcem leczniczym jest plecha morszczynu wysuszona w temperaturze 60 °C. Morszczyn wchodzi w skład kelp, czyli mieszaniny plech makroskopowych brunatnic. Należą do nich m.in.: listownica japońska (Laminaria japonica), listownica palczasta (Laminaria digitata), wielkomorszcz gruszkonośny (Macrocystis pyrifera).

Przeciwwskazania

Stosowanie morszczynu pęcherzykowatego nie jest zalecane w przypadku nadczynności tarczycy i choroby Gravesa-Basedowa. Aby nie doprowadzić do przedawkowania jodu i nadczynności tarczycy, należy uwzględnić obecność innych źródeł pierwiastka w diecie. Przyjmowanie suplementu przez kobiety ciężarne i karmiące wymaga konsultacji lekarskiej.


Bibliografia

Gietka-Czernel M., Profilaktyka niedoboru jodu, Postępy Nauk Medycznych 2015, t. 28, nr 12, s. 839-845.

Drobnik J., Dawne roślinne źródła jodu i naturalne preparaty jodowe, Farmacja Polska 2010, t. 66, nr 7, s. 488-494.

Goraj A., Piotrowska A., Możliwości wykorzystania glonów i składników z nich pozyskiwanych w przemyśle kosmetycznym, Kosmetologia Estetyczna 2019, t. 8, nr 3, s. 311-317.

Jadczak D., Grzeszczuk M., Zima zielarza, Panacea 2007, nr 1 (18), s. 18-19.

Pielesz A., Skład chemiczny algi brązowej Fucus vesiculosus L., Postępy Fitoterapii 2011, nr 1, s. 9-17.

Catarino MD., Silva AMS., Cardoso SM., Phycochemical Constituents and Biological Activities of Fucus spp., Marine Drugs 2018, nr 16(8), a.: 249.

Molski M., Nowoczesne składniki kosmetyków, Poznań 2013, s. 69-70.


 

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password