MSM- siarka organiczna

To bardzo delikatna bezwonna substancja, która dobrze rozpuszcza się w wodzie i posiada wiele właściwości prozdrowotnych i terapeutycznych.

Czym jest MSM?

Metylosulfonylometan lub siarka organiczna powszechnie występuje w świeżych owocach i warzywach, produktach zbożowych, a nawet w krowim mleku. To bardzo delikatna bezwonna substancja w postaci białego proszku, który dobrze rozpuszcza się w wodzie. MSM posiada rewelacyjne właściwości prozdrowotne i terapeutyczne.

Obecność w organizmie

Siarka tuż po fosforze oraz wapniu jest jednym z najczęściej występujących minerałów w ciele człowieka. MSM występuję w każdej komórce organizmu. Jej średni poziom w organizmie jest równy ok 0,2 mg/kg masy ciała. Pełni niezwykle istotną rolę przy syntezie aminokwasów, glutationu, enzymów oraz przeciwciał. Uczestniczy również w syntezie kreatyny oraz kolagenu, niezbędnego dla zdrowia kości, tkanek, w tym skóry, włosów i paznokci.

Komórki zawarte w naszym organizmie są otoczone błoną, która ma ogromne znaczenie dla ich zdrowia. Stworzona jest ona tak aby przepuszczać do jej środka niezbędne składniki komórkowe, a odpady wydalać. Jeśli poziom siarki jest nieodpowiedni wszystkie połączenia między komórkami mogą stracić swoją elastyczność, przez co cała błona staje się twarda i mniej przepuszczalna. W konsekwencji może doprowadzić to do zesztywnienia mięśni i stawów, zmniejszonej elastyczności tkanek płuc oraz naczyń krwionośnych.

Gdy jej poziom w organizmie gwałtownie spada może dojść do rozwoju takich schorzeń jak chroniczne zmęczenie, depresja, zaburzenia czynności narządów oraz inne choroby degeneracyjne.

Właściwości MSM

Siarka organiczna posiada wiele wyjątkowych cech dzięki, którym wspomaga pracę całego organizmu:

• zmniejsza stany zapalne stawów oraz towarzyszący im ból
• posiada cechy przeciwzapalne
• wzmacnia naturalną barierę przed alergenami i toksynami
• wspomaga detoksykację – proces usuwania metali ciężkich
• intensyfikuje regenerację tkanek
• stymuluje wzrost włosów oraz paznokci
• wspomaga syntezę kolagenu
• wzmacnia tkankę łączną oraz błony śluzowe wielu komórek
• wpływa na elastyczność tętnic

Zastosowanie siarki organicznej

Dzięki wszechstronnym właściwościom MSM często może być stosowana:

• w zapaleniach i przewlekłych bólach
• w występujących stanach zapalnych układu moczowego
• do wspomagania kondycji kości
• dla szybszego gojenia ran
• przy różnych uszkodzeniach chrząstki stawów, również wspomaga leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów i reumatoidalnego zapalenia stawów
• przeciw łamliwości włosów oraz paznokci
• przy miażdżycy naczyń krwionośnych

MSM, a synteza kolagenu

Wszystkie stawy, kości czy ścięgna potrzebują dużej zawartości wody i siarki organicznej do ich odpowiedniego funkcjonowania. Wraz z wiekiem tkanka elastyczna traci swoją giętkość i sprężystość, co w konsekwencji może doprowadzić do pojawienia się zesztywnienia mięśni, kości oraz stawów. Właśnie zbyt niski poziom siarki w organizmie może być często przyczyną takich problemów.

Powszechnie wiadomo, że unikalne białko jakim jest kolagen stanowi komponent strukturalny tkanki łącznej oraz podporę dla organów wewnętrznych. Również jest nieustannie syntezowany przez organizm w fibroblastach, komórkach budujących tkanki. Siarka organiczna bierze również udział w biosyntezie kolagenu, zwiększając jego przyswajalność oraz nasilając proces produkcji nowych włókien.

Czy MSM może zaszkodzić?

Siarka organiczna posiada naturalne właściwości, które rozrzedzają krew, dlatego osoby stosujące leki, jej chęć zażywania powinny skonsultować z lekarzem. Osoby, u których stwierdzono mutację genu CBS, czyli β-syntazy cystationiny powinny szczególnie uważać na ilość zawartej siarki w swojej diecie, nie powinny również prowadzić suplementacji z jej użyciem. Nadaktywny CBS może prowadzić do podwyższonej zawartości siarki w organizmie, co w konsekwencji może doprowadzić do uszkodzenia nerek.

Siarka jest jednym z najważniejszych minerałów zawartych w organizmie człowieka, ze względu na funkcje jakie w nim pełni. Mimo iż powszechnie uznana jest za substancję bezpieczną, może dojść do sytuacji w których jej stosowanie może wywołać niepożądane efekty.

Niezbędna dla życia

Związki siarki naturalnie obecne są w organizmie człowieka i nie są toksyczne. Ewentualny nadmiar jest usuwany z ustroju wraz z potem oraz moczem. Dociera praktycznie do wszystkich tkanek, a jej cześć, która nie zostanie poddana procesowi przemiany materii zostaje wydalona po ok 96 godzinach. Ryzyko zatrucia dużym jej stężeniem jest więc naprawdę bardzo znikome.

[su_accordion]
[su_spoiler title="Bibliografia" style="fancy"]

Sebastian Sarnowicz, MSM – po prostu siarka, online: http://sygnaturazdrowia.pl/msm-po-prostu-siarka/ [dostęp: 29/11/2018]

Kinga Żuralska, Co to jest MSM?, online: https://potreningu.pl/articles/5085/co-to-jest-msm [dostęp: 29/11/2018]

[/su_spoiler]
[/su_accordion]

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password