On:
list W: Cukrzyca person Dodane przez:

Nasiona chia – wiele zmieniający dodatek

Nasiona te są bardzo cenne ze względu na zawartość błonnika oraz kwasów tłuszczowych omega-3.

Czym są

Są to nasiona rośliny o nazwie szałwia hiszpańska (łac. Salvia hispanica). Są drobne, stosowane jako dodatek do potraw, bardzo cenne ze względu na zawartość błonnika oraz kwasów tłuszczowych omega-3.

Cenne kwasy tłuszczowe

Nasiona chia zawierają wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które stanowią 25–35% ich składu. Jednym z najcenniejszych jest kwas α-linolenowy (ALA). Nienasycone kwasy tłuszczowe, a przede wszystkim kwasy omega-3, odpowiadają za ochronę układu nerwowego, zmniejszają poziom cholesterolu we krwi, a także chronią układ krwionośny i wątrobę.

Błonnik dla układu pokarmowego

Nasiona zawierają także duże ilości błonnika pokarmowego, czyli włókna, które nie jest trawione przez człowieka, ale wspomaga działanie układu pokarmowego. Błonnik zwiększa objętość treści pokarmowej i chroni jelito przed uszkodzeniami mechanicznymi. Ponadto błonnik stanowi świetną pożywkę dla mikroflory jelitowej, która wspomaga procesy trawienia i produkuje niektóre witaminy. Odpowiednia ilość błonnika w diecie zapewnia prawidłowy skład gatunkowy mikroflory.

Wspomaganie leczenia cukrzycy

Duża zawartość błonnika przy jednoczesnej niskiej zawartości węglowodanów wpływa na zmniejszenie wzrostu poziomu glukozy we krwi tuż po posiłku. Błonnik wiąże część substancji odżywczych i uwalnia je powoli. To powoduje, że dostają się one do krwiobiegu stopniowo przez dłuższy czas.

Inne ważne składniki

W nasionach szałwii hiszpańskiej znajduje się wiele składników o działaniu przeciwutleniającym, przeciwzapalnym i przeciwnowotworowym. Do najważniejszych z nich należą: kwas cynamonowy, kwas kofeinowy, kwercetyna i kempferol.

Nowy superfood

Dla osób starszych oraz takich, u których trzeba wspomagać układ krążenia lub układ nerwowy, są bardzo dobrym dodatkiem żywieniowym.


Bibliografia

http://www.pielegniarstwo.ump.edu.pl/uploads/2016/1/87_1_59_2016.pdf
http://ojs.ukw.edu.pl/index.php/johs/article/view/3419
downloads.hindawi.com/journals/biomed/2012/171956.pdf


Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password