On:
list W: Nowotwory person Dodane przez:

Nowotwór twarzy

Przyczyną nowotworów są tzw. karcynogeny, które oddziałują na materiał genetyczny komórek i prowadzą do jego uszkodzenia.

Czym są nowotwory

Nowotwory mogą powstawać praktycznie z każdego rodzaju komórek organizmu. Mogą więc powstawać w dowolnym jego miejscu. Przyczyną procesu nowotworowego są tzw. karcynogeny, czyli czynniki, które oddziałują na materiał genetyczny komórek i prowadzą do jego uszkodzenia. W wyniku tego uszkodzenia może dojść do zmian w metabolizmie komórki, a one mogą zapoczątkować powstawanie nowotworu.

Nowotwory twarzy

Jak powiedzieliśmy, nowotwory mogą pojawiać się w każdym miejscu organizmu, możliwe jest także, że powstaną na twarzy. Taka zmiana wywodzi się najczęściej z komórek skóry, a nowotwory wywodzące się z tkanki nabłonkowej nazywamy rakami. W obrębie twarzy mogą pojawiać się czerniaki, raki płaskonabłonkowe, gruczołowe, limfatyczne czy raki Merkla.

Jak rozpoznać raka

Rak twarzy może wyglądać jak znamię, najczęściej o nieregularnych krawędziach, często pigmentowane. Może to być znamię, które pojawia się nagle, a może być to znamię istniejące od dawna, a tylko nagle zmieniające swój wygląd i wielkość. Zaniepokoić powinny także wszelkie znamiona, które są zaczerwienione lub bolesne. Po zauważeniu takiego znamienia należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Czy rak twarzy jest groźny

Niestety wiele nowotworów, które pojawiają się na twarzy, to nowotwory złośliwe, co oznacza, że mogą dawać przerzuty. Dlatego też bardzo ważne jest jak najwcześniejsze ich rozpoznanie i usunięcie, aby zapobiec powstawaniu wtórnych ognisk nowotworowych. W zależności od stadium zaawansowania nowotworu lekarz decyduje o tym, jak powinno wyglądać leczenie – czy wystarczy samo usunięcie nowotworu, czy też konieczna będzie dodatkowo chemioterapia lub radioterapia.

Jak uniknąć raka

Karcynogeny, czyli czynniki zapoczątkowujące proces nowotworowy, są prawie wszędzie w naszym środowisku. Należą do nich zarówno substancje chemiczne, wolne rodniki, promieniowanie, wirusy czy też bodźce mechaniczne. Wszystkich wyeliminować się nie da, jednak możliwe jest ograniczenie ich. Warto wystrzegać się dymu tytoniowego, dużych ilości alkoholu, promieniowania, a za to jeść dużo warzyw i owoców, szczególnie tych bogatych w antyoksydanty.


Bibliografia

Brodowski R. i in., Rak Merkla skóry twarzy. Prezentacja przypadków i ogólne zasady postępowania, Przegląd Lekarski 2017, vol. 74, p. 3, s. 128–131, online.

Czesak M. i in., Rak podstawnokomórkowy skóry twarzy penetrujący do oczodołu – opis przypadku, Polski Przegląd Otolaryngologiczny 2017, vol. 6, p. 2, s. 55–59, online.

Rusin P. i in., Uwarunkowania genetyczne nowotworów głowy i szyi, Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej 2008, vol. 62, s. 490–501, online.


Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password