On:
list W: Medycyna naturalna person Dodane przez:

Od czego zacząć oczyszczanie organizmu?

5 prostych wskazówek na lepszy detoks

 

Jeśli należysz do szerokiego grona osób, którym słowo „detoks” jednoznacznie kojarzy się z popularnymi dziś dietami sokowymi, to najwyższy czas wnieść nieco światła w temat, który w ostatnich latach zaczął być coraz szerzej kojarzony jako nieodzowny element zdrowego życia. 

 

 

Twój organizm sam się oczyszcza

 

Popularne programy na oczyszczenie organizmu nieraz bywają dość ekstremalne i jakkolwiek czasem mogą być przydatne, częściej są raczej niewskazane (a w niektórych przypadkach wręcz niebezpieczne). Detoksykacja nie musi wiązać się z radykalnymi wyborami żywieniowymi i nieprzyjemną głodówką, ponieważ Twoje ciało oczyszcza się samo!

 

O ile mu na to pozwolimy, nasz organizm jest stworzony do samoczynnego wypłukiwania toksyn. Służą do tego głównie wątroba i nerki, które metabolizują spożywane przez nas substancje i toksyny, umożliwiając ich eliminację. Również skóra i płuca pomagają organizmowi w oczyszczaniu, np. przez pot i oddech. 

 

Czy detoks może zaszkodzić?

 

Wiele programów dostępnych w Internecie wymaga dość drastycznych zmian w stylu życia, które są dalekie od ideału pod względem wspierania organizmu i ogólnego stanu zdrowia. Często obejmują one restrykcyjne wzorce żywieniowe i zwykle minimalizują kalorie. Kłopot polega na tym, że spora część z nich jest mało skuteczna. Takie detoksy często koncentrują się na szybkiej detoksykacji, pomijając przy tym element ponownego wprowadzania do diety zdrowej żywności i rozwijania korzystnych nawyków, które pomogą nam zadbać o ogólny stan zdrowia i dobre samopoczucie.

 

W takim razie jak mogę oczyścić się zdrowo?

 

Oczywiście nie bez powodu czytasz ten artykuł. Być może interesujesz się oczyszczaniem organizmu, bo Twoje nawyki żywieniowe pozostawiały ostatnio wiele do życzenia lub po prostu czujesz, że przydałby Ci się „reset”. Detoksykacja jest możliwa i rzeczywiście jest elementem zdrowego stylu życia, natomiast należy o niej myśleć raczej w sposób długoterminowy, niż jako szybką naprawę czegoś, co nie działa. 

 

Jak się do tego zabrać? Może to być tak proste, jak spożywanie odpowiednich pokarmów i picie wystarczającej ilości wody. W ten sposób wykorzystasz naturalne zdolności oczyszczania Twojego organizmu bez uciekania się do modnych diet i głodówek. 

 

Oto 5 wskazówek, na których warto się skupić, by wesprzeć oczyszczanie organizmu:

 

  • Czysta dieta

To może wydawać się oczywiste, ale wybieranie naturalnych pełnowartościowych produktów jest najlepszym sposobem na detoksykację. Jedzenie bogate w błonnik i wartości odżywcze, takie jak owoce, warzywa, orzechy, nasiona, produkty pełnoziarniste i strączki, pomogą w funkcjonowaniu Twoich jelit i wątroby, dzięki czemu nagromadzone w organizmie niepożądane substancje łatwiej zostaną wydalone. Do diety warto dodać też naturalne probiotyki, które odżywią florę jelitową, usprawniając przez to funkcjonowanie całego przewodu pokarmowego. Z diety pozbądź się również wszystkiego, co jest odpowiedzialne za zanieczyszczenia – a więc wszelkie przetworzone, smażone i słodkie potrawy. Zasada jest prosta – jesteś tym, co jesz!

 

  • Ogranicz alkohol i inne używki?

Kiedy pijesz alkohol, Twój organizm mobilizuje wszystkie siły, by jak najszybciej go przetworzyć i wydalić. Zaangażowanych jest w to wiele narządów – w tym wątroba, nerki, a nawet płuca (to dlatego badanie alkomatem jest tak skutecznym testem na obecność alkoholu we krwi). To wymagający proces, w wyniku którego obciążone zostają wszystkie narządy, które naturalnie oczyszczają Twoje ciało z toksyn, co tym samym zmniejsza ich wydajność. 

 

  • Usuń z diety cukier i przetworzoną żywność

Kolejnym mocno obciążającym organizm pokarmem jest cukier oraz wszelkiego rodzaju żywność przetworzona. Tego typu jedzenie nie zawiera zazwyczaj zbyt wielu składników odżywczych (UWAGA: puste kalorie!). Dodatkowo spożywanie cukru może zaburzyć poziom glukozy we krwi i zdolność organizmu do jej stabilizowania, utrudniając metabolizm i detoksykację. 

 

  • Zioła na oczyszczanie organizmu

Medycyna naturalna zna wiele składników ziołowych, które mogą wesprzeć funkcjonowanie najważniejszych narządów, biorących udział w detoksykacji organizmu, a nawet stymulować samo oczyszczanie. Przykładami mogą być tu: łopian, młody jęczmień, czy spirulina. Na szczególną uwagę zasługuje też przytulia czepna, która wspomaga zdrowy przepływ limfy. Więcej ziół wspierających detoks możesz znaleźć tutaj.

 

  • Włącz przeciwutleniacze

Odpowiednia ilość antyoksydantów w diecie może zapobiegać lub opóźniać niektóre rodzaje uszkodzeń komórek, przysługując się ogólnemu zdrowiu całego organizmu. Ich spożywanie może być korzystne z wielu powodów. Jednym z najważniejszych zadań przeciwutleniaczy jest naprawa uszkodzeń powodowanych przez wolne rodniki, tj. wysoce niestabilne cząsteczki, które powstają w ciele podczas normalnego funkcjonowania organizmu. Wolne rodniki mogą powodować tak zwany „stres oksydacyjny” - proces, wywołujący uszkodzenie komórek. Stres oksydacyjny wiąże się z szeregiem chorób, w tym: rakiem, chorobami układu krążenia, cukrzycą, chorobą Alzheimera, chorobą Parkinsona i chorobami oczu. Aby zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia ważne jest spożywanie dużej ilości kolorowych warzyw i owoców zawierających antyoksydanty. Możesz też wspomagać się regularną suplementacją, najlepiej na bazie naturalnych składników

 

  • Pamiętaj o odpowiedniej podaży płynów. Woda jest jednym z najważniejszych elementów oczyszczania. To dzięki niej błonnik pokarmowy powoduje przyspieszenie ruchów perystaltycznych i pobudza jelita do działania. Niezwykle ważne jest, aby wybierać czystą wodę mineralną. Woda smakowa, jak i napoje słodzone zawierają bardzo dużą ilość cukrów prostych, którymi niepotrzebnie obciążamy nasz organizm. Jeśli masz problem ze smakiem wody, spróbuj pić ją z dodatkiem cytryny, pomarańczy lub mięty.

 

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password