Piperyna w pigułce. Wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Poznaj niezwykłe właściwości i wpływ piperyny na organizm.

Piperyna w pigułce. Wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Czy wiesz, że czarny pieprz, który spożywasz razem z potrawami ma liczne właściwości zdrowotne? Wszystko za sprawą piperyny, która występuje w owocach czarnego pieprzu. To właśnie ona nadaje czarnemu pieprzowi ostry, piekący smak i działa prozdrowotnie na organizm.

 

Piperyna - co to jest?

Piperyna jest organicznym związkiem chemicznym – alkaloidem. Występuje w wierzchniej warstwie owoców czarnego pieprzu i długiego. Spotykana jest także w innych gatunkach pieprzu, jednak te dwa zawierają jej zdecydowanie najwięcej. Cechą charakterystyczną jest ostry, gorzki smak i mocny aromat. 

Czarny pieprz obecnie jest częstym dodatkiem do suplementów diety przede wszystkim ze względu na zawartość właśnie cennej dla zdrowia piperyny.

 

Piperyna - właściwości. Na co pomaga pieprz czarny?

Czarny pieprz od dawna stosuje się w tradycyjnej medycynie Chin i Indii jako panaceum na problemy układu trawiennego, np.: zaparcia, biegunki czy niestrawność. A także jako lek przeciwbólowy, pomocny głównie przy bólach stawów, dolegliwościach sercowych, anginie czy nawet gangrenie.

Piperyna ma właściwości przeciwutleniające, przeciwnowotworowe, przeciwbakteryjnie, immunomodulacyjnie, a także właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe. Zapobiega również powstawaniu wrzodów i zabija pierwotniaki.

 

Piperyna na reumatoidalne zapalenie stawów

Piperyna ze względu na swoje działanie przeciwzapalne może wspomagać leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS). Regularne stosowanie jej zmniejsza stan zapalny miejsc objętych procesem chorobowym - substancja zawarta w czarnym pieprzu zmniejsza ich bolesność, opuchliznę i wspomaga zwiększenie ich ruchliwości.

 

Piperyna na leczenie zapaleń układu pokarmowego

Piperyna może być stosowana w leczeniu zapaleń układu pokarmowego, przede wszystkim jelit. Zmniejsza stan zapalny w jelitach, a dzięki dodatkowym właściwościom przeciwbakteryjnym umożliwia szybki powrót mikroflory jelit do równowagi.

 

Piperyna wsparciem w chorobie nowotworowej

Obecnie trwają badania sprawdzające możliwość wykorzystania piperyny do leczenia niektórych typów nowotworów. Wykazano już możliwość leczenia raka piersi. Piperyna powoduje zmniejszenie stanu zapalnego wokół guza, co zmniejsza prawdopodobieństwo powstawania przerzutów oraz ogranicza dalsze podziały komórek guza, co prowadzi do ograniczenia jego wzrostu.

 

Piperyna na spalanie tkanki tłuszczowej

Przeprowadzono wiele badań, gdzie udowodniono zdolność piperyny do obniżania poziomu złego cholesterolu we krwi. Uniemożliwia ona także tworzenie się nowych komórek tłuszczowych (adipocytów). Dodatkowo substancja zawarta w czarnym pieprzu silnie stymuluje układ trawienny, pobudzając zakończenia nerwowe w przewodzie pokarmowym. Wzmaga to wydzielanie enzymów trawiennych: trzustkowych, żołądkowych i jelitowych, dzięki czemu proces trawienia przebiega dużo szybciej. Wszystkie te właściwości sprawiają, że piperyna zyskała miano substancji odchudzającej. Wzmaga spalanie tłuszczu, a ponadto mobilizuje organizm do wytwarzania ciepła, co z kolei przyspiesza metabolizm. Jednocześnie podnosi rozbudowę tkanki mięśniowej, przez co zalecana jest nie tylko osobom zmagającym się z nadwagą, ale i sportowcom oraz osobom dbającym o sylwetkę i wykonującym ciężką pracę fizyczną.

Warto zaznaczyć, że czarny pieprz oprócz tego, że wspomaga odchudzanie, to działa również osłonowo na układ pokarmowy. Dlatego stosowanie tej substancji jest bezpieczne dla zdrowia.

 

Piperyna na poprawę funkcjonowania mózgu

Piperyna przynosi potencjalne korzyści w przypadku objawów związanych z chorobami zwyrodnieniowymi mózgu, takimi jak choroba Alzheimera i Parkinsona. W jednym z badań wykazano, że związek aktywny w czarnym pieprzu poprawia pamięć oraz zmniejsza tworzenie się płytek amyloidowych, które są powiązane z chorobą Alzheimera.

 

Piperyna kontroluje poziom cukru we krwi

Piperyna może obniżać poziom cukru we krwi. Jedno z badań wykazało, że 86 osób z nadwagą, przyjmujących suplement z piperyną doświadczyło większej odporności na działanie insuliny.

 

Piperyna dla sportowców

Ze względu na właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające, piperynę coraz częściej dodaje się do suplementów dla sportowców.

Wysiłek fizyczny powoduje, że w mięśniach spalane są tłuszcze i cukry. Ten proces dostarcza mięśniom energii niezbędnej do wykonania skurczu. Z kolei przyspieszenie metabolizmu powoduje wytwarzanie wolnych rodników, czyli bardzo reaktywnych cząsteczek, które mogą uszkadzać komórki i zawarty w nich materiał genetyczny. 

Piperyna jest silnym przeciwutleniaczem, co oznacza, że reaguje z wolnymi rodnikami, unieszkodliwiając je. Zmniejsza tym samym ilość uszkodzeń wywołanych przez nie, przyspiesza więc regenerację mięśni po wysiłku oraz przeciwdziała procesom zapalnym.

Przyjmowanie piperyny pomaga pozbyć się uczucia zmęczenia mięśni po treningu, bólów mięśni, skurczy, a długofalowo – także uszkodzeń mięśni.

W czasie wysiłku fizycznego obciążone jest również serce. Bije ono szybciej niż zwykle, dlatego jak w każdym mięśniu, musi i w nim przyspieszyć metabolizm. Serce tak samo jak inne mięśnie wrażliwe jest na działanie wolnych rodników. Piperyna pomaga regenerować także mięsień sercowy po wysiłku fizycznym.

 

Piperyna wspomaga wchłanianie składników odżywczych

Substancja w czarnym pieprzu pomaga również wchłaniać niektóre składniki odżywcze, takie jak np. żelazo, beta-karoten lub kurkumina, która zawarta jest w kurkumie i ma też właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne.

 

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password