Prozdrowotne właściwości Miłorzębu japońskiego

Ze względu na swoje wszechstronne działanie zyskał miano „boskiego drzewa życia”.

Ginkgo biloba – najstarszy lek na pamięć, koncentrację i piękną skórę

Ginkgo biloba to łacińska nazwa wiekowego drzewa z Dalekiego Wschodu. Jego inne określenia to miłorząb japoński, miłorząb dwuklapowy lub chiński. Występuje w górzystych terenach Chin. Gatunek przetrwał prawie 200 mln lat i, jak do tej pory, świetnie radzi sobie z atakującymi go grzybami, wirusami, bakteriami, owadami, ze skażeniem przemysłowym, a nawet z promieniowaniem. Co ciekawe, podczas pożaru drzewo to wytwarza związki zapobiegające rozprzestrzenianu się ognia, dzięki czemu straty spowodowane przez ten groźny żywioł są mniejsze. Swoją niezniszczalność roślina ta zawdzięcza głównie obecności glikozydów flawonowych, ale także wielu innym substancjom prozdrowotnym. Niestety, z powodu szybko postępującego rozwoju cywilizacyjnego obecnie jest gatunkiem zagrożonym. Miłorząb chiński uważany jest za najstarsze znane drzewo. Wiek niektórych jednostek szacuje się nawet na 4000 lat.

Roślina dorasta do 40 metrów wysokości, ma duże liście, kształtem przypominające wachlarz oraz jadalne żółte nasiona, podobne do śliwki. Drzewo to jest bardzo odporne na mróz, suszę, zasolenie gleby, ale źle znosi zbyt mało światła słonecznego i nie lubi gleby piaszczystej.

Niezwykłe liście

W tradycyjnej medycynie chińskiej miłorząb wykorzystuje się od ponad 3000 lat. Ceniony ze względu na swoje wszechstronne działanie zyskał miano „boskiego drzewa życia”. Surowcem leczniczym , stosowanym także współcześnie do produkcji wyciągów, są liście.

Lecznicze glikozydy flawonowe i terpeny

Liście miłorzębu japońskiego zawierają ponad 60 różnych składników o charakterze leczniczym. Najważniejsze z nich to: glikozydy flawonowe (flawonoidy: kwercetyna, kemferol i izoramnetyna) – ok. 25% oraz terpeny laktonowe (terpenoidy: ginkgolidy i bilobalid) – 5–7%. Pozostałe substancje aktywne biologicznie to proantocyjanidyny – 6% i kwasy organiczne. Wszystkie te związki działają synergistycznie, czyli uzupełniają się, dlatego większe korzyści zdrowotne przynosi kombinacja wszystkich składników, niż przyjmowanie tylko jednego z nich – wyizolowanego. Jest to też wytłumaczenie działania wyciągu z liści ginkgo biloba na tak wiele dolegliwości jednocześnie. Uważa się, że na szczególną uwagę zasługują właściwości flawonów i terpenów zawartych w miłorzębie. To dzięki nim roślina ta wykazuje silne właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne.
Lista korzyści płynących z przyjmowania ginkgo biloba jest jednak bardzo długa.

Wyjątkowo silne działanie przeciwutleniające

Najważniejszą cechą glikozydów flawinowych, terpenów laktonowych i proantocyjanidyn zawartych w liściach są właściwości antyoksydacyjne, tzn. zwalczające wolne rodniki tlenowe uszkadzające komórki i tkanki. Z tych powodów dostarczanie do organizmu tych związków znacznie spowalnia procesy starzenia. Ma to bezpośredni wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układów: nerwowego, sercowo-naczyniowego, oddechowego, pokarmowego, moczowo-płciowego oraz na stan skóry. Zbyt duża ilość wolnych rodników staje się też przyczyną rozwoju nowotworów.

Ochrona układu nerwowego i poprawa pamięci

Obecność wolnych rodników wpływa bardzo niekorzystnie na pracę mózgu i całego układu nerwowego. Przyczyną wielu schorzeń neurologicznych jest zużywanie się i degradacja neuronów. Odpowiedzialne za to są m.in. wolne rodniki. Miłorząb ma właściwości neuroprotekcyjne, dlatego zapobiega:
• chorobie Alzheimera, u której podłoża leży odkładanie się w mózgu β-amyloidu – toksycznej substancji białkowej uniemożliwiającej prawidłową pracę komórek nerwowych;
• chorobie Parkinsona, którą charakteryzuje obumieranie neuronów w istocie szarej mózgu, pniu mózgu, jądrach nerwów czaszkowych, zanika też kora mózgowa. Przyczyną tego procesu jest zahamowanie lub ograniczenie produkcji dopaminy;
• stwardnienie zanikowe boczne (ALS);
• stwardnienie rozsiane, gdzie niszczone są osłonki mielinowe nerwów – ginkgo biloba chroni je przed uszkodzeniem;
• pląsawica Huntingtona objawiająca się zaburzeniami ruchowymi, psychicznymi i otępieniem;
• udar i uszkodzenia mózgu, spowodowane przez niedokrwienie wywołane zatorami naczyń mózgowych.
Ekstrakt z liści miłorzębu pozwala też zniwelować takie przyczyny niszczenia komórek nerwowych, jak stres oksydacyjny i wyczerpanie metaboliczne. Działa antystresowo, przez co zmniejsza ryzyko zaburzeń psychicznych, lękowych i depresyjnych. Poprawia krążenie krwi w mózgu, co z kolei umożliwia lepsze odżywienie (głównie w istotną dla mózgu glukozę) i dotlenienie neuronów. Ma to bardzo korzystny wpływ na poprawę procesów myślenia, pamięci, koncentracji, sprawności intelektualnej oraz pomaga przy zaburzeniach równowagi i przy zawrotach głowy.

Pomoc przy zaburzeniach erekcji i dolegliwościach związanych z menopauzą

Problemy z erekcją i menopauzą to dolegliwości ściśle związane z zaburzoną pracą układu nerwowego.
Ekstrakt z ginkgo biloba pomaga przy problemach seksualnych u mężczyzn lepiej niż viagra, rozluźniając mięśnie gładkie penisa, umożliwia napływ krwi do tego narządu, co wywołuje erekcję. Dzieje się to jednak za pośrednictwem mózgu, który wydziela tlenek azotu stymulujący ten proces. Substancje aktywne wyciągu rozwiązują problemy z erekcją właśnie dzięki pobudzeniu wydzielania tlenku azotu w układzie nerwowym.
U kobiet z kolei glikozydy flawonowe pomagają łagodzić objawy menopauzy: zawroty głowy, zaburzenia równowagi, uderzenia gorąca, pogorszenie pamięci i huśtawkę nastrojów. Jest to możliwe dzięki neuroprotekcyjnym właściwościom rośliny, gdyż dolegliwości pojawiające się podczas menopauzy są wynikiem rozpoczynającego się niszczenia komórek nerwowych, któremu poprzez lepsze dotlenienie i odżywienie neuronów zapobiegają flawonoidy.

Usprawnienie krążenia krwi

Korzyści dla układu sercowo-naczyniowego to usprawnienie krążenia krwi przez:
• rozszerzenie naczyń krwionośnych;
• zmniejszanie krzepliwości krwi (hamowanie agregacji płytek krwi, czyli łączenia się trombocytów w większe skupiska tworzące niebezpieczne zatory);
• uszczelnianie ścian naczyń krwionośnych, co ogranicza przenikanie do nich komórek zapalnych i szkodliwych produktów przemiany materii, a to z kolei hamuje proces uszkadzania delikatnych wyściółek naczyń włosowatych;
• obniżanie napięcia ścian naczyń krwionośnych.
Ginkgo biloba może więc stać się pomocny w profilaktyce miażdżycy, choroby wieńcowej, nadciśnienia, zaburzeń rytmu serca, a także ataków i zawałów serca.

Piękna cera i młodszy wygląd skóry

Obecność tak silnych przeciwutleniaczy w wyciągu bardzo korzystnie wpływa na stan skóry i hamuje procesy jej starzenia się. Flawonoidy blokują aktywność enzymów: kolagenozy powodującej nadmierny rozkład kolagenu i hialuronidazy niszczącej kwas hialuronowy, który wiążąc wodę, dba o jędrność i elastyczność skóry. Oprócz tego flawonoidy zwiększają ilość fibroblastów, komórek produkujących kolagen i umożliwiających regenerację skóry. Chronią też witaminę C przed działaniem wolnych rodników. Terpeny z kolei łagodzą reakcje alergiczne i hamują proces uwalniania wolnych rodników. Wszystkie te cechy sprawiają, że wyciąg z miłorzębu: zwiększa elastyczność, nawilżenie i jędrność skóry, redukuje zmarszczki, działa antycellulitowo, stymulując mikrokrążenie skórne i rozbijając odkładające się w skórze tłuszcze, a także przynosi korzyści w pielęgnacji cery naczynkowej przez poprawianie krążenia i wzmacnianie i uszczelnianie ścianek naczyń krwionośnych skórnych, co zapobiega ich pękaniu. Efekt ten korzystnie wpływa również na wygląd skóry wokół oczu, ponieważ likwiduje obrzęki i cienie pod oczami.

[su_accordion]
[su_spoiler title="Bibliografia" style="fancy"]

1. Bodalski T., Karłowicz-Bodalska K., Ginkgo biloba L. – miłorząb dwuklapowy (chemizm i działanie biologiczne), w: Postępy Fitoterapii 2006, nr 4, s. 195–205

2. Kalisz O., Wolski T., Gerkowicz M., Miłorząb japoński (Ginkgo biloba) i jego preparaty w terapii zaburzeń krążenia mózgowego i obwodowego, w: Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska, Lublin – Polonia. Sectio DD, Lublin 2006, nr LXI (2), s. 11–24

3. Carper J., Nasz wspaniały mózg, czyli jak do końca zachować sprawność umysłu i pełnię władz, Warszawa 2010

4. Guttman A., Majewska M., Miłorząb japoński (Ginko biloba) – właściwości lecznicze

 http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/domowa-apteczka/milorzab-japonski-ginko-biloba-wlasciwosci-lecznicze_41046.html

[/su_spoiler]
[/su_accordion]

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password