On:
list W: Pozostałe choroby person Dodane przez:

Schizofrenia

Choroba ta należy do kręgu zaburzeń psychotycznych i polega na nieprawidłowej produkcji neuroprzekaźników w centralnym układzie nerwowym.

Schizofrenia to choroba psychiczna, ale wbrew powszechnej opinii, nie ma nic wspólnego z osobowością mnogą, tzw. rozszczepieniem osobowości. Osobowość mnoga należy do spektrum zaburzeń dysocjacyjnych (inaczej – zaburzeń lękowych), które polegają na rozładowywaniu lęku przez podświadome wytworzenie drugiego „ja”, przejmującego część nieprzyjemnych odczuć – występuje bardzo rzadko. Schizofrenia natomiast należy do kręgu zaburzeń psychotycznych i występuje często – dotyka aż 1% populacji. Najczęściej chorują osoby młode, szczyt zachorowań u mężczyzn przypada na 18–25 lat, u kobiet – 21–30 lat.

Polega na nieprawidłowej produkcji neuroprzekaźników w centralnym układzie nerwowym. W obszarach korowych, odpowiadających za odbieranie i integrację bodźców zewnętrznych, następuje nadmierna produkcja dopaminy i nieadekwatne pobudzenie ośrodków mózgu, co powoduje wystąpienie tak zwanych objawów pozytywnych, czyli halucynacji i urojeń. Natomiast w strukturach kontrolujących odczuwanie i ekspresję emocji oraz popędów dopaminy jest za mało i pojawiają się objawy negatywne, czyli apatia, zaburzenia odczuwania i wyrażania emocji, zubożenie myśli i wypowiedzi.

Można zatem powiedzieć, że w schizofrenii występuje silnie wyrażona przeciwstawność głównych objawów, charakteryzująca się zubożeniem życia emocjonalnego i wewnętrznego przy, nierzadko, bardzo bogatych i rozbudowanych halucynacjach i urojeniach składających się na zespół psychotyczny.

Objawy pozytywne, czyli halucynacje, polegają na tym, że człowiek słyszy i czuje (lub widzi – bardzo rzadko) coś, czego nie ma. Najbardziej typowe są głosy: komentujące zachowanie chorego, nakazujące mu wykonanie konkretnych czynności lub wypowiadające się na jego temat, np.: widzimy cię i słyszymy; nie uciekniesz nam. Urojenia z kolei to myśli, o których prawdziwości chory jest absolutnie przekonany i żadne argumenty nie są w stanie go od nich odwieść. Chory, na przykład, jest przekonany, że właśnie odkrył ogromny spisek służb specjalnych i wszyscy ludzie, których spotyka, to w rzeczywistości tajni agenci śledzący go; mogą pojawiać się urojenia wielkościowe – chory jest przekonany, że jest wybrańcem boga i jego istnienie ma na celu zbawienie ludzkości.

Objawy negatywne, czyli zubożenie życia wewnętrznego, to zaburzenia struktury myślenia i rozkojarzenie wypowiedzi, apatia, tzw. bladość afektu – chory nie wyraża żadnych emocji, mówi o strasznych rzeczach, zupełnie obojętnie, np.: o spisku, śledzeniu, morderstwach. Występuje ambiwalencja, utrudnienie w kontaktach z otoczeniem. Bardzo często pierwszym objawem choroby jest izolacja od otoczenia i załamanie linii życiowej – osoba zwykle towarzyska zamyka się w sobie, przestaje podejmować normalną, codzienną aktywność.

Niestety, choroba jest nieuleczalna i postępuje. Przebiega z okresami zaostrzeń i remisji. Po pierwszym epizodzie psychozy nawrót jest bardzo prawdopodobny. Poza tym występuje coraz większe upośledzenie funkcji emocjonalnych oraz poznawczych, które najczęściej skutkują izolacją i wycofaniem z życia społecznego. Nie ma żadnego sposobu, aby ustrzec się przez schizofrenią. Genetyczna skłonność do zaburzeń psychiatrycznych predysponuje do wystąpienia choroby. Czasami psychozę i ostry atak schizofrenii może wywołać spożycie substancji psychoaktywnych, np.: amfetaminy, LSD.

W leczeniu stosuje się środki działające na receptory dopaminowe – leki te należy przyjmować przez całe życie. Mają działanie uspokajające i wykazują szereg działań niepożądanych, ale niwelują lub znacznie łagodzą objawy choroby i pozwalają na w miarę normalne funkcjonowanie.

Należy pamiętać, że chorzy (poza atakami psychozy) są w całkowicie świadomi swojego stanu. Często są to osoby młode, ambitne, dobrze zsocjalizowane, a wystąpienie schizofrenii oznacza dla nich koniec świata. Chorzy nie są agresywni, nie robią nikomu krzywdy, częściej jednak popełniają samobójstwa. Bardzo ważne jest dla nich wsparcie otoczenia. Dzięki zrozumieniu i towarzystwu bliskich choroba postępuje wolniej, pacjenci czują się lepiej, szybciej wracają do pracy i dobrego funkcjonowania. Niezmiernie istotną częścią leczenia jest edukacja chorego i rodziny.


Bibliografia

Rabe-Jabłońska J., Schizofrenia, w: Psychiatria. Podręcznik dla studentów medycyny, M. Jarema (red.), PZWL, Warszawa 2011, s. 123–140.


Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password