On:
list W: Aktualności person Dodane przez:

Soplówka jeżowata – wyjątkowy grzyb

Hericium erinaceus jest wykorzystywana w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej przy ciężkich schorzeniach oraz do profilaktyki chorób cywilizacyjnych.

Hericium erinaceus

Hericium erinaceus (soplówka jeżowata) pełni szczególną funkcję w Azji: jest środkiem leczniczym w tradycyjnej medycynie chińskiej, a w kuchni azjatyckiej ceniony jest za walory smakowe. Ze względu na właściwości lecznicze budzi szczególne zainteresowanie naukowców.

Charakterystyka i występowanie

Hericium erinaceus jest grzybem podstawkowym, należy do rodziny soplówkowatych (Hericiaceae). Ze względu na charakterystyczny wygląd owocnika bywa nazywany „lwią grzywą” lub „baranią głową”. Soplówka jeżowata występuje w stanie dzikim w: Azji, Europie i Ameryce Północnej. Można ją znaleźć w lasach liściastych, gdzie najczęściej porasta pnie starych drzew. W państwach azjatyckich jest też powszechnie uprawiana. W Polsce i w większości krajów europejskich stanowi bardzo rzadki gatunek. W mykoterapii używa się głównie ekstraktów pozyskanych z owocnika lub grzybni.

Substancje aktywne

Z substancji aktywnych można znaleźć w soplówce m.in.: polisacharydy, hericenony, erinacyny i pochodne orcynolu. Są również składniki mineralne: żelazo, cynk, potas, miedź, fosfor, magnez, german. Wymienione substancje bioaktywne mają działanie przeciwutleniające, przeciwzapalne, przeciwnowotworowe, przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne; wykazują też zdolność do obniżania poziomu cholesterolu i glukozy, pobudzania układu immunologicznego i ochrony błony śluzowej żołądka. Erinacyny i hericenony stymulują syntezę czynnika wzrostu nerwu (NGF), dzięki czemu wspomagają regenerację neuronów i tworzenie osłonek mielinowych oraz poprawiają pamięć i funkcje poznawcze.

Zastosowanie w profilaktyce i terapii

Ekstrakty mają szerokie zastosowanie medyczne. Dzięki wysokiej zawartości związków o właściwościach przeciwutleniających sprawdzają się w profilaktyce i leczeniu chorób cywilizacyjnych, u których podłoża leży stres oksydacyjny. Preparaty soplówki jeżowatej wspomagają leczenie nowotworów żołądka, jelit, przełyku i trzustki. Ich stosowanie może obniżyć ryzyko cukrzycy i chorób układu krążenia. Po ten grzyb powinni sięgnąć pacjenci cierpiący na choroby przewodu pokarmowego: zapalenie błony śluzowej żołądka, chorobę wrzodową, choroby zapalne jelit. Ze względu na właściwości neuroprotekcyjne z kolei jest szczególnie zalecany w chorobach neurodegeneracyjnych, np. w chorobach Alzheimera i Parkinsona; może być pomocny w łagodzeniu depresji i lęku. Warto stosować go na wzmocnienie odporności.


Bibliografia

Malinowska E., Krzyczkowski W., Herold F., Pozyskiwanie, budowa i działanie biologiczne polisacharydów grzybowych na przykładzie soplówki jeżowatej (Hericium erinaceum), Biotechnologia 2008, nr 1 (80), s. 109–121.

Karmańska A., Skład chemiczny i wartość odżywcza Buna shimeji – Hypsizygus tessalatus i Soplówki jeżowatej – Hericium erinaceus, Bromatologia i Chemia Toksykologiczna 2012, nr 4 (45), s. 1271–1275.

Thongbai B., Rapior S., Hyde K.D., i in., Hericium erinaceus, an amazing medicinal mushroom, Mycological Progress 2015, nr 14, s. 1–23.


Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password