Tłuszczaki – czy jest czego się bać?
Tłuszczaki mogą pojawiać się wszędzie, gdzie znajduje się tkanka tłuszczowa, praktycznie więc - w obrębie całego ciała.
Jak powstają nowotwory
Nowotwory pojawiają się w naszych ciałach w wyniku uszkodzeń materiału genetycznego komórek, który w wyjątkowych przypadkach może doprowadzić do niekontrolowanego namnażania się tych komórek. Jeśli układ odpornościowy szybko rozpozna zmienioną komórkę, może zmusić ją do obumarcia, jeśli jednak nie dokona tego wystarczająco szybko, może dojść do powstania nowotworu.
W zależności od tego, z jakiej tkanki pochodzi przekształcona komórka, powstaje inny typ nowotworu, z tkanki mięśniowej powstają mięśniaki, a z tkanki tłuszczowej – tłuszczaki.
Czy tłuszczaki są groźne
Tłuszczaki należą do nowotworów niezłośliwych, co oznacza, że rzadko zdarza się, żeby powodowały powstawanie przerzutów, dzięki temu proces chorobowy jest ograniczony do jednego miejsca w organizmie. Najczęściej są wyraźnie odgraniczone od reszty tkanek torebką łącznotkankową, dzięki czemu zwykle nie ma problemu z ich usunięciem chirurgicznym. Rosną zwykle powoli, ale potrafią osiągać bardzo duże rozmiary. Najlepiej zdecydować się na usunięcie tłuszczaka od razu po jego odkryciu, zanim zdąży urosnąć.
Gdzie powstają
Mogą pojawiać się wszędzie, gdzie znajduje się tkanka tłuszczowa, praktycznie więc w obrębie całego ciała. Często pojawiają się w okolicach piersi czy jelit, ale mogą równie dobrze pojawić się w jamie ustnej czy między mięśniami szkieletowymi.
Czy można się przed nimi uchronić
Czynniki wywołujące procesy nowotworowe – zwane karcynogenami – są różnorodne i niestety powszechne w naszym otoczeniu. Mogą to być: różnego rodzaju promieniowanie, stres oksydacyjny, dioksyny czy inne substancje chemiczne. Nie jesteśmy w stanie wyeliminować wszystkich karcynogenów, ale z niektórymi z nich możemy walczyć i stronić od nich w codziennym życiu.
Bibliografia
Bravo A. i in., Ileocolic intussuspection due to giant ileal lipoma: review of literaturę and report of a case, International Journal of Surgery Case Reports 2012, vol. 3, s. 382–384, online.
Osica P., Janas A., Wykorzystanie lasera CO2 w leczeniu tłuszczaków, Dental Forum 2014, vol. 2, p. XLII, s. 27-32, online.
McTighe S., Chernev I., Intramuscular lipoma: a review of the literaturę, Orthopedic Reviews 2014, vol. 6, p. 5618, s. 156–163, online.
Wroński K., Tenderenda M., Chirurgiczne leczenie olbrzymiego tłuszczaka piersi – opis przypadku i przegląd piśmiennictwa, Nowa Medycyna 2012, nr 2, s. 30–32, online.
W tej samej kategorii
Posty powiązane tagami