On:
list W: Ból person Dodane przez:

Uzdrawiające działanie zimna

Krioterapia jest stosowana przy wielu problemach, ale w szczególności sprawdza się w bólach reumatycznych i schorzeniach układu ruchu.

Krioterapia

Jest to metoda leczenia przez krótkotrwałą ekspozycję wybranej części ciała lub całego ciała na działanie krańcowo niskiej temperatury, tzn. poniżej -100℃. Jej celem jest wywołanie fizjologicznych reakcji obronnych organizmu oraz zmian w metabolizmie. Krioterapia należy do medycyny fizykalnej i uzdrowiskowej oraz do odnowy biologicznej.

Wpływ na organizm

Jej działanie polega się na stymulującym wpływie zimna na organizm. W pierwszej fazie niska temperatura powoduje zwężenie naczyń w skórze i tkance podskórnej, lecz później dochodzi do rozszerzenia naczyń i miejscowego przekrwienia tkanek.

Zabieg przyspiesza krążenie krwi, zwiększa dopływ substancji odżywczych do tkanek i wspomaga usuwanie toksyn. Działa przeciwobrzękowo, przeciwbólowo i przeciwzapalnie, zmniejsza pobudliwość nerwowo-mięśniową, poprawia ruchomość stawów, zmniejsza napięcie mięśni. Korzystnie wpływa na stan i wygląd skóry – spowalnia procesy starzenia, poprawia koloryt, ogranicza cellulit, ujędrnia i przyspiesza gojenie się ran. Ma też dobroczynny wpływ na psychikę – stymuluje wydzielanie endorfin, ułatwia zasypianie, redukuje zmęczenie, zmniejsza napięcie.

Zastosowanie krioterapii wywołuje wiele długotrwałych zmian fizjologicznych: zwiększa wydzielanie hormonów nadnerczy i tarczycy, przyspiesza metabolizm komórkowy, poprawia wydolność fizyczną, obniża poziom wskaźników stanu zapalnego i stresu oksydacyjnego i podnoszą odporność komórkową i humoralną.

Zastosowanie

Wyróżnia się dwa podstawowe typy krioterapii:

  • miejscową – polega na wykonywaniu nawiewów gazów (azotu, dwutlenku węgla lub schłodzonego powietrza) o temperaturze od -30 do -196℃ bezpośrednio na wybraną okolicę ciała, czas nawiewu wynosi 1–6 minut; wskazanie – choroby układu ruchu i choroby skóry;
  • ogólnoustrojową – działaniu zimna poddawane jest całe ciało w kriokomorach lub kriokabinach w temperaturze od -110°C do -160°C i trwają 2–3 minuty; poprzedzone są odpowiednim przygotowaniem, które pozwala organizmowi stopniowo przystosować się do niskiej temperatury.

Krioterapią leczy się choroby: reumatyczne, zwyrodnieniowe, kości i stawów, osteoporozę, autoimmunologiczne, zapalne układu ruchu, dnę moczanową, dyskopatię oraz zaburzenia neurologiczne. Zabiegi miejscowe mogą wspomóc leczenie chorób skóry, m.in.: trądziku różowatego, łysienia plackowatego, liszaja rumieniowatego, i złagodzić bóle pourazowe czy bóle z przeciążenia. Zabiegi krioterapeutyczne polecane są więc: sportowcom wyczynowym, osobom po urazach, przemęczonym fizycznie i psychicznie, pacjentom zmagającym się z depresją lub nerwicą.

 Przeciwwskazania

Z takich zabiegów nie powinny jednak korzystać chorzy na: nadciśnienie tętnicze, chorobę wieńcową, niewydolność krążenia, choroby nowotworowe, choroby naczyń kończyn dolnych, zapalenie nerek, ostre schorzenia dróg oddechowych, neuropatie układu współczulnego, niedoczynność tarczycy. Przeciwwskazaniami są też: popromienne i ropno-zgorzelinowe zmiany skórne, przebyty zawał, nadwrażliwość na zimno. Krioterapia ogólnoustrojowa nie jest zalecana osobom zmagającym się z klaustrofobią.


Bibliografia

Gabryś M.S., Popiela A. (red.), Krioterapia w medycynie, Wrocław 2003, s. 26–27.

Kadziołka J., Śuchowicz Ł., Krioterapia ogólnoustrojowa – lecznicze zastosowanie zimna i jego fizjologiczne podstawy, Medycyna Ogólna 2008, t. 14, nr 2, s. 116–128.

Lubkowska A., Zastosowanie krioterapii w chorobach przewlekłych, Family Medicine and Primary Care Review 2013, t. 15, nr 2, s. 233–239.

Atarowska M., Sobieska M., Samborski W. i in., Wpływ krioterapii ogólnoustrojowej na stężenie białek ostrej fazy u chorych z reumatoidalnym zapaleniem stawów, Medycyna Rodzinna 2004, nr 3, s. 127–130.

Stanek A., Sieroń A., Współczesna krioterapia ogólnoustrojowa w odnowie biologicznej, Annales Academiae Medicae Silesiensis 2012, t. 66, nr 4, s. 64–70.

Barczyk K., Felisiak M., Zastosowanie krioterapii w medycynie i w leczeniu wybranych chorób skóry, Postępy Kosmetologii 2011, t. 2, nr 2, s. 109–111.


Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password