On:
list W: Piękno i uroda person Dodane przez:

Witamina A - wpływ na zdrowie

Witamina A to zbiorcza nazwa dla kilku związków organicznych z grupy retinoidów, a najważniejszy z nich to retinol.

Czym jest witamina A

Znana jest od bardzo dawna. Witamina A to zbiorcza nazwa dla kilku związków organicznych z grupy retinoidów, najważniejszy z nich to retinol.
Znajduje się w tranie rybim, wątrobie i podrobach, słodkich ziemniakach, marchwi, jarmużu, szpinaku oraz dyni. Jest to witamina rozpuszczalna w tłuszczach. W organizmie spełnia wiele różnych funkcji. Przyjrzyjmy się najważniejszym w nich.

Zdrowe oczy

Retinol odgrywa rolę w odbieraniu bodźców wzrokowych w siatkówce oka. Jest składnikiem jednego z barwników w pręcikach – komórkach światłoczułych. Barwnik ten jest konieczny do prawidłowego widzenia. Niedobór witaminy A powoduje powstanie kurzej ślepoty, czyli upośledzenia widzenia o zmierzchu.

Zdrowa skóra

Witamina A utrzymuje właściwe funkcjonowanie tkanki nabłonkowej oraz prawidłowy stan skóry, włosów i paznokci. Retinol jest niezbędny dla prawidłowego złuszczania się naskórka, w razie jego niedoboru dochodzi do nadmiernej keratynizacji naskórka , czyli nagromadzenia się na jego powierzchni grubej warstwy martwych komórek. Te właściwości wykorzystuje się do leczenia trądziku młodzieńczego i podrażnień skóry.
Bierze udział w produkcji kolagenu, który odpowiada za sprężystość skóry.

Udział w rozmnażaniu

Jest bardzo ważna dla zdrowia komórek organizmu, odpowiada bowiem za stabilność błon komórkowych, ale też bierze udział w podziałach komórek, w spermatogenezie, czyli procesie wytwarzania plemników, a u kobiet także w procesie produkcji jajeczek.

Zdrowy rozwój płodu i dziecka

Jest pomocna w czasie ciąży, ponieważ bierze udział w rozwoju płodu, przede wszystkim: układu nerwowego, układu krążenia, w tym serca, oraz układu oddechowego, głównie płuc. Także po urodzeniu jest niezbędna do prawidłowego rozwoju dziecka.

Co za dużo to niezdrowo

Nie można jednak przyjmować jej bez ograniczeń. W razie nagłego spożycia jej w zbyt dużej ilości dochodzi do mdłości, zawrotów głowy i złego samopoczucia, jeśli natomiast przedawkowuje się ją regularnie, może spowodować wady płodu, zaburzenia pracy wątroby, osteoporozę oraz anemię.


Bibliografia

http://www.phie.pl/pdf/phe-2010/phe-2010-3-352.pdf
http://www.mdpi.com/2072-6643/3/4/385/htm
http://www.nejm.org/doi/full/10.1056/nejmoa0907441#t=article
http://www.postepybiochemii.pl/pdf/4_2011/381-391.pdf
http://www.pttz.org/zyw/wyd/czas/2005,%204(45)%20Supl/01_Brzozowska.pdf
http://www.nrcresearchpress.com/doi/abs/10.1139/o11-079#.Wk4SozciHIU


Tagi: witamina A
Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password