Woda w organizmie człowieka

Woda w organizmie człowieka

U noworodków stanowi ona aż 75% masy ciała. W miarę rozwoju organizmu jej procentowa zawartość zmniejsza się – po ukończeniu pierwszego roku życia jest to około 65%. Woda w organizmie dorosłego mężczyzny stanowi około 60%, w przypadku kobiet jest to około 54%. Odsetek ten spada ponownie dopiero w okresie starzenia się po 60-tym roku życia – u mężczyzn do 54%, u kobiet do 46%.

U osób otyłych odsetek wody jest zazwyczaj o kilka procent mniejszy, ze względu na tkankę tłuszczową, która zawiera niewielkie ilości wody. Analogicznie odsetek wody u osób bardzo szczupłych jest o kilka procent wyższy. Stąd również bierze się statystycznie niższy odsetek wody u kobiet w stosunku do mężczyzn.

Zawartość wody w poszczególnych narządach i tkankach

Tkanka tłuszczowa – 10%

Kości – 22%

Mięśnie – 50%

Wątroba – 68%

Serce, płuca – 79%

Nerki – 83%

Funkcje wody w organizmie

Woda w organizmie jest niezbędna. Pełni rolę materiału budulcowego, jako składnik komórek i płynów ustrojowych. Jako iż jest świetnym rozpuszczalnikiem, to właśnie w jej środowisku dochodzi do wszystkich reakcji biochemicznych organizmu. Bierze też udział w spalaniu białek, tłuszczów i węglowodanów.

Przesuwanie pożywienia wzdłuż przewodu pokarmowego i jego trawienie wymaga środowiska wodnego. Umożliwia ona także przemieszczanie się w organizmie rozpuszczonych w niej substancji – np. składników odżywczych.

Woda pozwala na poprawne wydalanie nielotnych końcowych produktów przemiany materii (w moczu).

Dzięki wodzie otrzymujemy poprawną termoregulację. Najważniejszymi jej cechami w tym przypadku są: bardzo dobre przewodnictwo cieplne, wysoka temperatura parowania oraz duża pojemność cieplna.

Woda jest nieściśliwa – dzięki temu stanowi ochronę dla mózgu, rdzenia kręgowego oraz gałki ocznej, a w przypadku kobiet ciężarnych także dla płodu.

Źródło: Woda w żywieniu i jej źródła, Anna Brzozowska i Jan Gawęcki, 2015

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password