Woda w organizmie człowieka
Woda w organizmie człowieka
U noworodków stanowi ona aż 75% masy ciała. W miarę rozwoju organizmu jej procentowa zawartość zmniejsza się – po ukończeniu pierwszego roku życia jest to około 65%. Woda w organizmie dorosłego mężczyzny stanowi około 60%, w przypadku kobiet jest to około 54%. Odsetek ten spada ponownie dopiero w okresie starzenia się po 60-tym roku życia – u mężczyzn do 54%, u kobiet do 46%.
U osób otyłych odsetek wody jest zazwyczaj o kilka procent mniejszy, ze względu na tkankę tłuszczową, która zawiera niewielkie ilości wody. Analogicznie odsetek wody u osób bardzo szczupłych jest o kilka procent wyższy. Stąd również bierze się statystycznie niższy odsetek wody u kobiet w stosunku do mężczyzn.
Zawartość wody w poszczególnych narządach i tkankach
Tkanka tłuszczowa – 10%
Kości – 22%
Mięśnie – 50%
Wątroba – 68%
Serce, płuca – 79%
Nerki – 83%
Funkcje wody w organizmie
Woda w organizmie jest niezbędna. Pełni rolę materiału budulcowego, jako składnik komórek i płynów ustrojowych. Jako iż jest świetnym rozpuszczalnikiem, to właśnie w jej środowisku dochodzi do wszystkich reakcji biochemicznych organizmu. Bierze też udział w spalaniu białek, tłuszczów i węglowodanów.
Przesuwanie pożywienia wzdłuż przewodu pokarmowego i jego trawienie wymaga środowiska wodnego. Umożliwia ona także przemieszczanie się w organizmie rozpuszczonych w niej substancji – np. składników odżywczych.
Woda pozwala na poprawne wydalanie nielotnych końcowych produktów przemiany materii (w moczu).
Dzięki wodzie otrzymujemy poprawną termoregulację. Najważniejszymi jej cechami w tym przypadku są: bardzo dobre przewodnictwo cieplne, wysoka temperatura parowania oraz duża pojemność cieplna.
Woda jest nieściśliwa – dzięki temu stanowi ochronę dla mózgu, rdzenia kręgowego oraz gałki ocznej, a w przypadku kobiet ciężarnych także dla płodu.
Źródło: Woda w żywieniu i jej źródła, Anna Brzozowska i Jan Gawęcki, 2015
W tej samej kategorii