On:
list W: Medycyna naturalna person Dodane przez:

Zdrowotne właściwości liści malin

Pomogą na przeziębienie, przy kłopotach żołądkowych, przed porodem.

Maliny  należą do ulubionych owoców Polaków i spożywane są na wiele sposobów – na surowo, a także przetworzone, w formie soków, dżemów, nalewek. Owoce nie są jednak jedynym wartościowym elementem rośliny – liście malin już wieki temu odnalazły zastosowanie w tradycyjnej medycynie naturalnej. Współcześnie prowadzone badania potwierdzają, że napar z liści malin może być wykorzystywany jako wsparcie w walce z różnymi dolegliwościami.

Wartościowa lista składników

Jednym z nieocenionych składników zawartych w liściach malin są garbniki – organiczne związki o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym i ściągającym. Dzięki garbnikom napar z liści malin jest skuteczny w zwalczaniu m.in.: przeziębień, problemów żołądkowych i biegunek. Ponadto w składzie liści malin można odnaleźć: witaminę C, antocyjany oraz kwasy organiczne. Warto zwrócić uwagę także na obecność antyoksydantów, które odgrywają ważną rolę m.in. w zapobieganiu rozwoju nowotworów, spowalnianiu procesów starzenia i poprawie kondycji skóry.

Wsparcie dla kobiet

Liście malin często wyróżniane są jako produkt przynoszący ulgę w bólach menstruacyjnych. Naparowi przypisuje się działanie rozkurczające mięśnie macicy, ułatwiające i skracające poród, obniżające bóle porodowe oraz wspomagające karmienie piersią. Prowadzone są prace mające na celu kliniczne potwierdzenie wymienionych właściwości, lecz dotychczas ukończone badania dowiodły, że prawidłowo podawany napar z liści malin jest bezpieczny zarówno dla ciężarnej, jak i dla dziecka. W celu optymalnego wykorzystania pozytywnego wpływu naparu na przebieg ciąży należy skonsultować przyjmowanie go z położną bądź lekarzem prowadzącym ciążę.

Przygotowanie naparu

Liście malin najlepiej zbierać w okresie letnim. Należy zwrócić uwagę na ich stan – najlepiej wybierać liście rozwinięte, pozbawione plam i zniszczeń. Zebrane liście należy ususzyć w ocienionym miejscu. Łyżeczka suszu wystarcza na przygotowanie szklanki naparu – do przygotowania herbatki wykorzystuje się wodę o temperaturze bliskiej temperaturze wrzenia.


Bibliografia

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password