Korzystny wpływ borówek na wzrok
BORÓWKA - ROŚLINA DLA ZDROWIA OCZU
Borówka czarna jest to roślina rozpowszechniona w Azji, Europie i Ameryce Północnej. W Polsce można ją spotkać zarówno na terenach nizinnych, jak i górskich. Z konsumpcji tego niewielkiego owocu płynie wiele korzyści zdrowotnych dla naszego organizmu – zawiera on mnóstwo witamin i składników odżywczych. Mowa między innymi o antocyjanach, które są odpowiedzialne między innymi za niebiesko-purpurową barwę owoców.
SEKRET TKWI W ANTOCYJANACH
Antocyjany są naturalnymi barwnikami zaliczanymi do grupy flawonoidów. To właśnie one mają zbawienny wpływ na nasz wzrok – obniżają kruchość naczyń krwionośnych, dzięki czemu nasze oczy są lepiej ukrwione. Dobrze odżywione oko jest chronione przed różnymi schorzeniami, takimi jak chociażby zwyrodnienie siatkówki. Ponadto borówki, pobudzając produkcję rodopsyny – substancji odpowiedzialnej za widzenie o zmroku, poprawiają widzenie w złym oświetleniu. Z tego względu zalecane są osobom spędzającym dużo czasu przed komputerem, jak również kierowcom podróżującym nocą. Owoce te – zależnie od odmiany, warunków wzrostu i terminu zbioru – zawierają 25 ÷ 497 mg/100 g antocyjanów.
UWAŻAJ Z OBRÓBKĄ CIEPLNĄ
Czy to w jakiej postaci spożywamy borówki ma znaczenie dla naszego organizmu? Oczywiście, że tak. Według przeprowadzonych badań wydłużanie obróbki cieplnej owoców może powodować degradację antocyjanów nawet do 80% początkowej zawartości. Jako przykład można tu podać dżem borówkowy, w którym zawartość antocyjanów zmniejsza się nawet trzy- lub czterokrotnie w porównaniu do owoców świeżych. Zatem jeśli chcemy korzystać z dobrodziejstw oferowanych przez borówki, powinniśmy spożywać je świeże lub mrożone. Jeżeli jednak zależy nam na przetworach, podczas obróbki cieplnej warto dodać do owoców sok z cytryny, który obniża degradację antocyjanów. Jest to dobre rozwiązanie poza sezonem, ponieważ wtedy dostępność borówek jest ograniczona. Poza tym warto również pamiętać o tym, aby przetwory wykonywać we własnej kuchni, unikając przy tym tych ze sklepowych półek.
Bibliografia
W tej samej kategorii