Czerwona koniczyna, a menopauza
Podczas klimakterium układ rozrodczy kobiety przechodzi wiele zmian, jedną z roślin stosowaną do złagodzenia jej objawów jest czerwona koniczyna.
Czerwona koniczyna w okresie postmenopauzalnym
Podczas klimakterium układ rozrodczy przechodzi w stan spoczynku. Stopniowo jajniki zmniejszają produkcję estrogenu, a krwawienia miesięczne stają się skąpe i nieregularne. Niesie to różne skutki dla zdrowia i samopoczucia. Mogą się pojawić uderzenia gorąca, nadmierna potliwość, suchość pochwy, wzrost masy ciała, zmniejszenie gęstości kości, choroby układu krążenia.
Dłuższe stosowanie (powyżej roku) zastępczej terapii hormonalnej (uzupełniającej estrogen w organizmie) okazuje się niebezpieczne dla zdrowia, bo zwiększa ryzyko nowotworów, zakrzepicy, chorób pęcherzyka żółciowego, choroby niedokrwiennej i udaru mózgu. Dlatego niektóre kobiety zrezygnują z niej na rzecz terapii naturalnych. Jedną z roślin przydatnych dla złagodzenia skutków menopauzy jest kwiat czerwonej koniczyny.
Izoflawony w okresie postmenopauzalnym
Związki aktywne o najsilniejszym działaniu estrogennym to izoflawony (występują też w soi), aktywujące receptory estrogenu w organizmie. Takie działanie wykazuje czerwona koniczyna . Wyciąg z tej rośliny łagodzi typowe objawy menopauzy, jak: uderzenia gorąca, zaburzenia snu, zmienny nastrój. Co szczególnie istotne, czerwona koniczyna ma korzystny wpływ na stan kości. Zmniejsza ryzyko osteoporozy, sprawia, że kości są lepiej zmineralizowane i odporniejsze na uszkodzenia i złamania.
Izoflawony z czerwonej koniczyny wspomagają utrzymanie naczyń krwionośnych w dobrym stanie. Zwiększają elastyczność tętnic i zapobiegają miażdżycy, regulują poziom cholesterolu, hamują tworzenie się skrzepów.
Inne działanie czerwonej koniczyny
Przyjmowanie preparatów z czerwoną koniczyną ma wyraźny wpływ na stan skóry: poprawia się jej elastyczność, struktura i nawilżenie, nie przerzedzają się włosy. Roślina ta posiada właściwości przeciwzapalne, chroniące przed promieniowaniem UV i gojące; mogą być stosowane wspomagająco w chorobach skóry (łuszczycy, egzemie, pokrzywce).
Czerwona koniczyna może być przydatna w chorobach układu oddechowego – uspokaja skurcze oskrzeli, rozrzedza wydzielinę, ułatwiając jej odkrztuszanie. Pomaga oczyścić organizm z toksyn i wspomaga wątrobę.
Bibliografia
Gryszczyńska A., Gryszczyńska B., Opala B., Łowicki Z., Zastosowanie roślin leczniczych w menopauzie, cz. 1, Postępy Fitoterapii 2012, nr 2, s. 79–92
Kwiatkowska E., Fitoestrogeny – rola prozdrowotna i zawartość w produktach, Postępy Fitoterapii 2009, nr 2, s. 107-112
W tej samej kategorii