On:
list W: Ból person Dodane przez:

Autoimmunologiczne zapalenie mięśni

Zapalenie wielomięśniowe i zapalenie skórno-mięśniowe to rzadko występujące choroby, jednak w ich konsekwencji może dojść do zajęcia niezbędnych narządów.

Zapalenie wielomięśniowe i zapalenie skórno-mięśniowe

Zapalenie wielomięśniowe (łac. polymiositis, PM) to przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie mięśni, natomiast zapalenie skórno-mięśniowe (łac. dermatomyositis, DM) to wariant PM, w którym dodatkowo występują zmiany skórne. W obu chorobach może dojść do zajęcia serca, płuc oraz naczyń krwionośnych.

Przyczyny występowania PM i DM nie są znane. Uważa się, że konieczna jest predyspozycja genetyczna. To schorzenia bardzo rzadkie. Szacuje się, że rocznie odnotowuje się mniej niż jeden przypadek na milion osób. PM i DM dwukrotnie częściej występują u kobiet, a szczyt zachorowań przypada na wiek 10–15 lat dla postaci młodzieńczej lub dziecięcej oraz 35–65 lat.

Objawy

Objawy są identyczne dla obu jednostek chorobowych - występuje osłabienie, gorączka oraz zmniejszenie masy ciała. Pojawia się znaczne, symetryczne osłabienie siły mięśniowej (najczęściej zajęta jest kończyna górna i dolna oraz szyja), co powoduje problemy z chodzeniem, wstawaniem z pozycji siedzącej, podnoszeniem przedmiotów, czesaniem włosów itd. Czasami dochodzi do niewydolności oddechowej z powodu zajęcia mięśni oddechowych lub zaburzeń połykania spowodowane zajęciem mięśni przełyku. Dodatkowo, zmiany zapalne mogą obejmować serce – u 70% chorych występuje bradykardia, czyli zwolniony rytm serca, która manifestuje się osłabieniem, omdleniami i złym samopoczuciem – płuca, przewód pokarmowy, stawy oraz naczynia krwionośne.

Dla dermatomyositis charakterystyczne są rumieniowe zmiany skórne, występujące dookoła oczu (w kształcie okularów), na dekolcie (w kształcie litery V) oraz na bocznej powierzchni ud i bioder. Pojawiają się grudki lub sine przebarwienia na powierzchni grzbietowej ręki, nazywane objawem Gottrona.

Diagnostyka

Jest dość długa i obejmuje wiele specjalistycznych testów. W pierwszej kolejności wykonuje się badanie krwi, w którym najistotniejsze jest oznaczenie stężenia kinazy kreatynowej (CK) oraz przeciwciał charakterystycznych dla PM/DM. Dodatkowo należy wykonać elektromiografię, która ujawnia stopień uszkodzenia mięśni, oraz badanie histopatologiczne wycinka tkankowego. Inne badania, jak: EKG, RTG i TK klatki piersiowej, RTG kości i stawów, ukierunkowane są na wykrywanie powikłań w pozostałych narządach.

Leczenie

Polega na hamowaniu układu odpornościowego przez przyjmowanie steroidów. Jeżeli objawy utrzymują się po 6 tygodniach terapii, należy dołączyć mocniejszą immunosupresję. Równie ważną metodą leczniczą jest rehabilitacja. Odpowiednio dobrane ćwiczenia zapobiegają przykurczom oraz zanikaniu mięśni, a także zwiększają siłę oraz ruchomość stawów. Bardzo korzystne są treningi odciążeniowe, np. w basenie. Odpowiednie leczenie sprawia, że odsetek pacjentów przeżywających 5 lat od momentu postawienia diagnozy wzrasta z 50% do 88–93%.

Podsumowanie

Zapalenie wielomięśniowe oraz zapalenie skórno-mięśniowe to rzadkie choroby autoimmunologiczne. Dochodzi w ich przebiegu do postępującego zaniku mięśni oraz innych zmian narządowych. Diagnostyka zaburzenia jest skomplikowana i obejmuje liczne specjalistyczne badania, ale przewlekłe leczenie farmakologiczne i rehabilitacja znacznie poprawiają komfort i długość życia chorego.


Bibliografia

Chwalińska-Sadowska H., Zapalenie wielomięśniowe i zapalenie skórno-mięśniowe, w: Interna Szczeklika 2017, Medycyna Praktyczna, Kraków 2017, s. 1999–2003


Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password