On:
list W: Dieta i odżywianie person Dodane przez:

Bambus ­– niedoceniane źródło krzemu

Duża zawartość krzemionki w liściach sprawia, że jest to roślina wspomagająca skórę, włosy i paznokcie, gdyż uczestniczy w syntezie kolagenu.

Naturalne źródło krzemu

Bambusy to rośliny wieloletnie należące do rodziny wiechlinowatych. Są one szeroko rozpowszechnione w różnych strefach klimatycznych. W stanie naturalnym rosną na terenie Azji, Afryki, Ameryki Północnej i Południowej. W tradycyjnej medycynie chińskiej bambus był stosowany jako środek uspokajający, obniżający gorączkę i wspomagający leczenie chorób układu oddechowego oraz pokarmowego. Szczególne właściwości bambusa związane są m.in. z dużą zawartością krzemu.

Roślina dobra na wszystko

Bambus osiąga wysokość od 1 do 20 m. Może mieć pokrój drzewiasty lub krzewiasty. Odznacza się szybkim tempem wzrostu. Jego charakterystyczną cechą są drewniejące łodygi. Bambus jest rośliną o wszechstronnym zastosowaniu przemysłowym. Wykorzystuje się go do produkcji mebli, akcesoriów domowych, galanterii, instrumentów muzycznych. Młode pędy bambusa są używane w kulinariach – służą jako przekąska, dodatek do sałatek i zup. W celach leczniczych stosuje się ekstrakty z liści, pędów i łodyg rośliny. Wykazują one m.in. właściwości przeciwutleniające, antynowotworowe, detoksykacyjne, przeciwzapalne, kardioochronne, obniżające poziom trójglicerydów i cholesterolu we krwi.

Bambus jest cennym źródłem składników mineralnych (m.in. wapnia, żelaza, jodu, potasu). Wyróżnia się dużą zawartością krzemionki, czyli naturalnego łatwoprzyswajalnego krzemu. Akumulacja tego pierwiastka jest różna u poszczególnych gatunków rośliny. Bambusy sympodialne (wieloosiowe) gromadzą więcej krzemu niż monopodialne (jednoosiowe). Najwięcej krzemu znajduje się w liściach roślin.

Znaczenie krzemu

Krzem jest pierwiastkiem wpływającym na wiele procesów zachodzących w organizmie. Uczestniczy w syntezie kolagenu, wpływa na kondycję skóry, włosów i paznokci, poprawia elastyczność naczyń krwionośnych. Wspomaga regenerację naskórka i oddziałuje na strukturę tkanki łącznej. Ma właściwości mineralizujące, wzmacniające i odmładzające. Dzienne zapotrzebowanie na krzem u osób dorosłych wynosi 20-30 mg.

Bambus w walce z niedoborami krzemu

Zapotrzebowanie na krzem mogą częściowo pokryć warzywa. W ostatnich latach zmniejsza się jednak zawartość w nich mikroelementów. Ma to związek z intensyfikacją rolnictwa, nieracjonalnym używaniem nawozów sztucznych i środków ochrony roślin, stosowaniem monokultur. Zabiegi te powodują wyjałowienie gleby. W procesie produkcji może dojść także do zanieczyszczenia warzyw i owoców metalami ciężkim, w tym glinem wpływającym na rozwój chorób neurodegeneracyjnych. Suplementy z bambusem mogą pomóc uzupełnić niedobory krzemu i zahamować wchłanianie glinu przez organizm.


Bibliografia

Panee J., Potential Medicinal Application and Toxicity Evaluation of Extracts from Bamboo Plants. Journal of Medicinal Plant Research 2015, nr 9 (23), s. 681–692.

Collin B., Doelsch E., Keller C. i in., Distribution and variability of silicon, copper and zinc in different bamboo species, Plant and Soil 2012, nr 351, s. 377–387.

Nahorny B., Bambus – surowiec idealny?, Naturalnieozdrowiu.pl, 20.05.2019, online:

https://naturalnieozdrowiu.pl/bambus-surowiec-idealny/ [dostep: 09.01.2020].

Hoser S., Bambusy mrozoodporne w naszych warunkach klimatycznych, 2013, s. 7-11.

Węglarzy K., Bereza M., Biologiczne znaczenie krzemu oraz jego interakcje z innymi pierwiastkami, Wiadomości Zootechniczne 2007, t. 45, nr 4, s. 67-70.

Majewska M., Krzem a zdrowie. Krzem na włosy, paznokcie, stawy i nie tylko, Poradnikzdrowie.pl, 16.03.2015, online: https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/apteczka/krzem-a-zdrowie-krzem-na-wlosy-paznokcie-stawy-i-nie-tylko-aa-fFo4-8AeX-vyMT.html [dostęp: 09.01.2020].

Thomas D., A study on the mineral depletion of the foods available to us as a nation over the period 1940 to 1991, Nutrition and Health 2003, nr 17 (2), s. 85-115.


Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password