Choroba Buergera
Zakrzepowo-zatorowe zapalenie naczyń jest rzadką chorobą, w której dochodzi do zapalenia oraz odcinkowego zwężenia małych tętnic i żył w obrębie kończyn.
Choroba Buergera, czyli zakrzepowo-zatorowe zapalenie naczyń, to rzadka choroba, w której dochodzi do zapalenia oraz odcinkowego zwężenia małych tętnic i żył w obrębie kończyn górnych i dolnych. Choroba jest ściśle związana z paleniem tytoniu, chociaż mechanizm tej zależności i powstawania dolegliwości pozostaje nieznany.
Objawy są spowodowane niedokrwieniem odsiebnych części kończyn. Dolegliwości rozpoczynają się od uczucia drętwienia, pieczenia lub „obcej skóry” w obrębie dłoni i stóp. Następnie dołącza się ból, często bardzo silny, związany z niedostatecznym ukrwieniem i „umieraniem” tkanek i nerwów. Skóra staje się blada i zimna, a z czasem sina i bardzo wrażliwa na ochłodzenie. Pojawiają się głębokie i trudno gojące się rany i owrzodzenia, w których często dochodzi do zakażenia. W trakcie chodzenia występują charakterystyczne silne bóle stóp zmuszające do zatrzymywania się – tak zwane chromanie przestankowe. Dla rozróżnienia, w miażdżycowym chromaniu przestankowym dotkliwy ból lokalizuje się w łydkach.
Choroba Buergera trwa wiele lat z okresami zaostrzeń i remisji. Specyficzne leczenie ukierunkowane na przyczynę schorzenia pozostaje nieznane. Jedynym skutecznym sposobem na zatrzymanie postępu choroby, a nawet znaczne wycofanie się zmian i dolegliwości, jest całkowite zaprzestanie palenia.
Uwaga!
Terapia nikotynowa jest zabroniona, ponieważ może doprowadzić do nasilania się zmian w naczyniach.
Inne sposoby postępowania ograniczają się do działania objawowego: podawania środków przeciwbólowych oraz pielęgnacji ran i owrzodzeń, a w razie konieczności – antybiotykoterapii. Niestety, choroba często doprowadza do tak zaawansowanej martwicy, że konieczna staje się amputacja. Dlatego należy stale pamiętać o tym, jak ważną rolę w leczeniu ma zaprzestanie palenia.
Bibliografia
Malinowska-Lipień I., Gabryś T., Kruczek K., Brzostek T., Kawalec E., Reczek A., Problemy zdrowotne pacjenta z chorobą Buergera, Problemy Pielęgniarstwa 2008; 16 (4): 379–383
W tej samej kategorii
Posty powiązane tagami