On:
list W: Ból person Dodane przez:

Choroba Buergera

Zakrzepowo-zatorowe zapalenie naczyń jest rzadką chorobą, w której dochodzi do zapalenia oraz odcinkowego zwężenia małych tętnic i żył w obrębie kończyn.

Choroba Buergera, czyli zakrzepowo-zatorowe zapalenie naczyń, to rzadka choroba, w której dochodzi do zapalenia oraz odcinkowego zwężenia małych tętnic i żył w obrębie kończyn górnych i dolnych. Choroba jest ściśle związana z paleniem tytoniu, chociaż mechanizm tej zależności i powstawania dolegliwości pozostaje nieznany.

Objawy są spowodowane niedokrwieniem odsiebnych części kończyn. Dolegliwości rozpoczynają się od uczucia drętwienia, pieczenia lub „obcej skóry” w obrębie dłoni i stóp. Następnie dołącza się ból, często bardzo silny, związany z niedostatecznym ukrwieniem i „umieraniem” tkanek i nerwów. Skóra staje się blada i zimna, a z czasem sina i bardzo wrażliwa na ochłodzenie. Pojawiają się głębokie i trudno gojące się rany i owrzodzenia, w których często dochodzi do zakażenia. W trakcie chodzenia występują charakterystyczne silne bóle stóp zmuszające do zatrzymywania się – tak zwane chromanie przestankowe. Dla rozróżnienia, w miażdżycowym chromaniu przestankowym dotkliwy ból lokalizuje się w łydkach.

Choroba Buergera trwa wiele lat z okresami zaostrzeń i remisji. Specyficzne leczenie ukierunkowane na przyczynę schorzenia pozostaje nieznane. Jedynym skutecznym sposobem na zatrzymanie postępu choroby, a nawet znaczne wycofanie się zmian i dolegliwości, jest całkowite zaprzestanie palenia.

Uwaga!

Terapia nikotynowa jest zabroniona, ponieważ może doprowadzić do nasilania się zmian w naczyniach.

Inne sposoby postępowania ograniczają się do działania objawowego: podawania środków przeciwbólowych oraz pielęgnacji ran i owrzodzeń, a w razie konieczności – antybiotykoterapii. Niestety, choroba często doprowadza do tak zaawansowanej martwicy, że konieczna staje się amputacja. Dlatego należy stale pamiętać o tym, jak ważną rolę w leczeniu ma zaprzestanie palenia.


Bibliografia

Malinowska-Lipień I., Gabryś T., Kruczek K., Brzostek T., Kawalec E., Reczek A., Problemy zdrowotne pacjenta z chorobą Buergera, Problemy Pielęgniarstwa 2008; 16 (4): 379–383


Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password