On:
list W: Dieta i odżywianie person Dodane przez:

Co warto wiedzieć o metabolizmie

Metabolizm to ogół reakcji zachodzących w organizmie, które są niezbędne dla podtrzymania życia.

Czym jest metabolizm?

Metabolizm to ogół reakcji zachodzących w organizmie. Są to zarówno reakcje, którym ulegają substancje dostarczające energii oraz składników odżywczych, jak i reakcje używające tej energii oraz składników do budowy nowych komórek lub produkcji np. enzymów. Do metabolizmu zalicza się także reakcje neutralizujące szkodliwe substancje i umożliwiające ich wydalanie. Wszystkie te reakcje są niezbędne dla podtrzymania życia.

O co chodzi z tempem metabolizmu

Reakcje zachodzące w organizmie mogą przebiegać w różnym tempie. Tempo nie jest jednakowe u wszystkich. Częściowo jest ono warunkowane genetycznie, a częściowo jest regulowane przez aktywność fizyczną, dietę czy tryb życia. Poza tym tempo metabolizmu może się zmieniać wraz z wiekiem, a także na skutek zaburzeń hormonalnych czy chorób.

Co spowalnia metabolizm?

Wiek

Metabolizm u każdego w sposób naturalny spowalnia się z wiekiem. Tempo jest wysokie u dzieci i młodzieży, szczególnie w okresie wzrostu organizmu. Następnie po zakończeniu wzrostu, kiedy już nie jest tak ważne zwiększanie liczby komórek organizmu, powoli zaczyna się obniżać. Wyraźne spowolnienie przypada na wiek około 30 lat.

Stres i mało snu

Zbyt mało snu oraz duży stres mogą także wpływać na procesy zachodzące w organizmie. Niewyspany i zmęczony organizm gorzej wykonuje swoje zadania, także na poziomie komórkowym.

Niedoczynność tarczycy

Tarczyca jest gruczołem wytwarzającym hormony, które przyspieszają metabolizm: trójjodotyroninę oraz tyroksynę. Zdarzają się choroby, w których tarczyca wytwarza zbyt mało tych hormonów, wówczas dochodzi do spowolnienia tempa metabolizmu.

Co przyspiesza metabolizm?

Dieta bogata w kwasy tłuszczowe omega-3

Kwasy tłuszczowe omega-3 odpowiadają za regulację poziomu glukozy oraz cholesterolu we krwi.

Ćwiczenia, szczególnie ćwiczenia aerobowe

Ćwiczenia fizyczne, zwłaszcza regularne, na podstawie treningu aerobowego, także powodują zmianę tempa metabolizmu. W czasie takiego wysiłku dochodzi do dużego spalania energii.

Zrównoważona dieta

Zrównoważona dieta jest niezbędna do utrzymania właściwego tempa metabolizmu. Ważne jest i zwrócenie uwagi na wystarczającą (adekwatną do aktywności fizycznej) ilość kalorii, i dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości witamin i minerałów, a także dostarczanie pokarmu w regularnych odstępach, tak aby organizm zawsze miał go pod dostatkiem.

Piperyna i kurkumina

Metabolizm jest także przyspieszany przez niektóre substancje zawarte w wybranych roślinach. Przykładami takich substancji mogą być: piperyna – alkaloid z pieprzu czarnego oraz kurkumina – substancja zawarta w kurkumie.


Bibliografia

http://www.physiology.org/doi/pdf/10.1152/ajpendo.00366.2003
http://www.physiology.org/doi/pdf/10.1152/ajpendo.00475.2001
http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0899900709002962
http://diabetes.diabetesjournals.org/content/59/1/89.full-text.pdf
https://journals.viamedica.pl/endokrynologia_polska/article/view/37422


Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password