On:
list W: Dieta i odżywianie person Dodane przez:

Dieta doktora Hay'a, czyli dieta rozdzielna

NA CZYM POLEGA DIETA ROZDZIELNA?

Ideą diety jest rozdzielenie w posiłkach białek i węglowodanów. Produkty najbardziej bogate w tłuszcze uznawane są za neutralne, w związku z czym można spożywać posiłki łączące zarówno białka z tłuszczami, jak i węglowodany z tłuszczami. Natomiast białek z węglowodanami nie łączymy nigdy. Wszystkie produkty są dozwolone i nie występują w nich żadne ograniczenia bądź limity dzienne.

Koniec z kanapkami z szynką, koniec z makaronem z wołowiną, generalnie koniec z wieloma potrawami. Ale czego nie robi się dla zdrowia, prawda?

POWSTANIE DIETY ROZDZIELNEJ

Dieta ta powstała na początku XX wieku dzięki Williamowi Hay'owi. Oparto ją na ciekawym spostrzeżeniu: białka są trawione przez człowieka w czasie dwukrotnie dłuższym od węglowodanów, natomiast posiłek łączący białka i węglowodany trawiony jest średnio 2 razy dłużej od samych białek! Upraszczając, 100 gram szynki z indyka opuści Twój żołądek po około 4 godzinach, 100 gram chleba po około 2 godzinach, natomiast kanapka składająca się w 50 gramach z szynki i w 50 gramach z chleba potrzebuje na to aż 8 godzin!

JAK DIETA HAY'A WPŁYWA NA ZDROWIE?

Wdrożenie diety rozdzielnej w codziennym żywieniu niesie za sobą szereg zdrowotnych właściwości. Organizm jest mniej zakwaszony (duże zakwaszenie powstaje przy trawieniu posiłków łączących białka z węglowodanami), dzięki czemu możemy naturalnie chronić się przed chorobami takimi jak cukrzyca, miażdżyca, nadciśnienie, a nawet choroby nowotworowe.

PRZYKŁADOWY JADŁOSPIS DZIENNY

Śniadanie: Kanapki z masłem, pomidorem i sałatą

Obiad: Kasza jaglana z duszonymi pieczarkami

Kolacja: Sznycle z indyka i surówka warzywna

Pamiętaj, że możesz dowolnie eksperymentować przy przygotowywaniu posiłków - jeśli zdarzy Ci się zjeść posiłek niezgodny z tą dietą, nie przejmuj się. Najważniejsze to pamiętać o jej zasadach w perspektywie wielu lat zdrowego żywienia.

ILE MOŻESZ SCHUDNĄĆ?

Opinie osób które stosowały lub wciąż stosują dietę rozdzielną wskazują na to, iż możesz w ciągu 3 miesięcy zrzucić 10-15% masy ciała.

 

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password