On:
list W: Dieta i odżywianie person Dodane przez:

Flora bakteryjna jelit

Skład mikroflory jelit zależy od wieku, genomu, diety oraz przebytych chorób, a nawet od stosowanych leków.

Wszechobecne bakterie

Każdy organizm składa się z komórek. Przeciętny dorosły człowiek ważący około 70 kg składa się z około 3 × 1013 komórek. Jednak to nie wszystko. Praktycznie na wszystkich powierzchniach ciała , zewnętrznych i wewnętrznych, znajduje się sporo bakterii. Są na skórze, błonach śluzowych jamy ustnej, ale też w żołądku i jelitach.

Szacuje się, że przeciętny człowiek ma około 3,8 × 1013 komórek bakteryjnych, które ważą łącznie około 0,2 kg. Duża ich część wchodzi w skład flory bakteryjnej jelit, czyli mikroflory jelit.

Jakie bakterie są w jelitach

Jedną z bakterii najczęściej występujących w jelitach jest pałeczka okrężnicy (łac. Escherichia coli), ale oprócz niej jest tam nawet 1000 różnych gatunków bakterii.

Nie każdy człowiek ma taki sam zestaw bakterii. Skład mikroflory jelit zależy od wieku, genomu, diety oraz przebytych chorób, a nawet od stosowanych leków.

Po co bakterie

Flora bakteryjna jelit spełnia wiele ważnych funkcji, jest niezbędna do prawidłowego trawienia. Najważniejsze funkcje to:

• trawienie błonnika;
• trawienie węglowodanów niestrawionych wcześniej – może stanowić do 10% energii uzyskanej z pożywienia;
• wytwarzanie maślanów – związków niezbędnych do prawidłowego rozwoju komórek jelit;
• wspieranie działania układu immunologicznego;
• zapobieganie nadwrażliwości lub alergiom pokarmowym;
• uniemożliwienie rozwoju chorobotwórczych drobnoustrojów;
• synteza witamin K, B12, B1 oraz B6;
• ochrona przed nowotworami układu pokarmowego.

Zaburzenia mikroflory jelit mogą prowadzić do powstawania alergii pokarmowych, niedożywienia, zwiększają ryzyko powstawania nowotworów układu pokarmowego, a także mogą sprzyjać otyłości.

Jak dbać o mikroflorę jelit

Skoro jest ona tak ważna, to warto o nią dbać . Jak to robić?

Ważne jest zapewnienie bakteriom odpowiedniej pożywki, czyli przyjmowanie dużo błonnika w posiłkach przez podawanie odpowiednich ilości warzyw i owoców. Poza tym trzeba pamiętać o uzupełnianiu mikroflory jelit po zastosowaniu antybiotyków, ponieważ większość z nich zabija nie tylko bakterie chorobotwórcze, ale także te, które żyją w symbiozie z człowiekiem. W czasie kuracji antybiotykami oraz po jej zakończeniu warto więc łykać probiotyki – suplementy zawierające przetrwalniki bakterii jelitowych.


Bibliografia

www.tvmed.pl/tresci/pobierz-plik/11523/7608/EOiZPM-2013-1-20.pdf
https://www.researchgate.net/profile/Sabina_Gorska/publication/41123334_Probiotic_bacteria_in_the_human_gastrointestinal_tract_as_a_factor_stimulating_the_immune_system/links/00463531089e999b62000000/Probiotic-bacteria-in-the-human-gastrointestinal-tract-as-a-factor-stimulating-the-immune-system.pdf
http://www.pm.microbiology.pl/web/pelne/vol5142012.pdf#page=5
http://journals.plos.org/plosbiology/article/file?id=10.1371/journal.pbio.1002533&type=printable


Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password