Głóg - skarbnica wyjątkowych substancji

Najcenniejszą, obfitującą w najwięcej substancji czynnych biologicznie w owocach, kwiatach i liściach jest odmiana głogu jednoszyjkowego.

Owoce i kwiaty głogu

Głóg (Crataegus) jest rośliną rozpowszechnioną w północnej strefie umiarkowanej: Europie, Azji i Ameryce Północnej. Występuje dziko w lasach, na polanach, na zboczach wzgórz i gór oraz w parkach i ogrodach jako drzewo ozdobne lub krzew. Jest to roślina o grubych ciernistych gałęziach. Wyróżniane są następujące gatunki głogu: jendoszyjkowy (Crataegus monogyna L.), dwuszyjkowy (Crataegus oxyacantha L.), pięcioszyjkowy (Crataegus pentagyna), czarny (Crataegus nigra), włoski (Crataegus azarolus) oraz odmiany mieszane i hybrydy.

Głóg dwuszyjkowy jest krzewem o wysokości 3–5 metrów, natomiast głóg jednoszyjkowy może dorastać do 8 metrów i mieć postać drzewa. Surowcem zielarskim są kwiaty, liście i owoce. Kwiaty białe lub różowe zebrane są w rozłożyste baldachogrona. Zbiera się je wiosną, na początku kwitnienia, i suszy. Nigdy nie zbiera się wszystkich kwiatów z jednego krzewu, czy drzewa, aby część z nich mogła przekształcić się w owoce, które dojrzewają jesienią - nabierają wtedy ciemnoczerwonej barwy. Zbiera się je we wrześniu i październiku, a używa świeże lub suszone.

Dwie podstawowe odmiany

Kwiaty, liście i owoce zbiera się przede wszystkim z głogu jednoszyjkowego i dwuszyjkowego, przy czym ten pierwszy ma o wiele większy potencjał prozdrowotny. Gatunki różnią się budową kwiatów i owoców: u głogu dwuszyjkowego kwiaty mają dwuszyjkowe słupki, a owoce – po dwie lub trzy pestki. Głóg jednoszyjkowy natomiast ma kwiaty ze słupkami jednoszyjkowymi i owoce jednopestkowe. Różny jest też wygląd zewnętrzny i wielkość samych owoców głogu: u jednoszyjkowego są one podłużne, o jajowatym kształcie i ciemniejszym, brązowawym odcieniu oraz mniejsze, o długości 6–10 mm; głóg dwuszyjkowy z kolei ma owoce okrągłe, większe (do 13 mm długości) i ciemnoczerwone.

Substancje czynne biologicznie i właściwości prozdrowotne

W skład chemiczny kwiatów, liści i owoców głogu wchodzą:

• flawonoidy i ich pochodne (np. glikozydy flawonowe): katechina, epikatechina, rutyna, hyperozyd, którego znacznie więcej zawierają owoce niż kwiaty; witeksyna, ramnozyd, spireozyd;
• antocyjany – oligomeryczne proantocyjanidyny;
• saponiny;
• taniny;
• krateginy;
• aminy;
• cholina i acetylocholina;
• pochodne purynowe (adenozyna, adenina, guanina);
• kwasy fenolowe (m.in. kawowy);
• glikozydy – amigdalina;
• pektyny;
• kwasy triterpenowe (ursolowy, oleinowy, głogowy);
• fitosterole;
• garbniki;
• witaminy z grupy B oraz witamina A i C;
• sole mineralne (potas, magnez, sód, fosfor, wapń).

Najcenniejsze pod względem aktywności biologicznej są flawonoidy i proantocyjanidyny. Z uwagi na tak bogaty skład chemiczny kwiaty i owoce głogu wpływają korzystnie na fizjologię organizmu.

1. Wykazują działanie rozkurczowe, dlatego stosowane są przy skurczach mięśni gładkich jelit, dróg moczowych, żołądka, macicy i naczyń krwionośnych.
2. Działają przeciwzapalnie – flawonoidy, głównie katechina i epikatechina, zmiatają wolne rodniki tlenowe przyczyniające się do powstawania groźnych stanów zapalnych, mogących zapoczątkować chorobę nowotworową; są pomocne m.in. przy zapaleniu błony śluzowej jamy ustnej i gardła.
3. Wpływają korzystnie na pracę układu pokarmowego: przyspieszają trawienie, co zapobiega zaleganiu treści pokarmowej w jelitach, przeciwdziałają więc różnym dolegliwościom, np. zaparciom i niestrawności;
4. Łagodzą kaszel, przez co stosuje się je wspomagająco w astmie oskrzelowej.
5. Wspomagają prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Dzięki przeciwskurczowemu działaniu na naczynia krwionośne mózgu zwiększają dopływ tlenu do neuronów, są więc pomocne m.in. w łagodzeniu bezsenności i nadpobudliwości;
6. Usprawniają przepływ krwi w naczyniach krwionośnych, obniżają poziom złego cholesterolu (LDL) i trójglicerydów we krwi, i w wątrobie; wpływa to na wspieranie ochrony układu sercowo-naczyniowego przed: niewydolnością mięśnia sercowego, chorobą niedokrwienną serca, chorobą wieńcową, miażdżycą, nadciśnieniem tętniczym – kwiaty i owoce głogu pomagają łagodzić objawy tych chorób.
7. Działają wzmacniająco na organizm, podnoszą siły witalne i zwiększają wydolność fizyczną, m.in. przez lepsze ukrwienie tkanek;
8. Działają moczopędnie, co sprzyja detoksykacji ustroju, a tym samym wspomaga układ odpornościowy.

W ziołolecznictwie ludowym i współczesnym

Kwiaty, liście i owoce głogu od dawna stosowane są w medycynie ludowej. Również współcześnie uważane są za skuteczne i bezpieczne. Dostępne są w formie suszu (do zaparzania), tabletek i soku. Wchodzą też w skład kosmetyków działających odżywczo na skórę i poprawiających jej krążenie.

[su_accordion]
[su_spoiler title="Bibliografia" style="fancy"]

Król D., Głóg (Crataegus monogyna (L.), Crataegus oxyacantha (L.)) – cenną rośliną leczniczą, Postępy Fitoterapii 2011, nr 2, s. 122–126
Nowak G., Surowce roślinne stosowane w chorobach układu krążenia i serca, Herba Polonica 2009, nr 2, s. 100–120

[/su_spoiler]
[/su_accordion]

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password