Grypa i przeziębienie - podobieństwa i różnice

Obie choroby mają podobne objawy i czas leczenia, ale ich przebieg i przyczyny są różne, jak odróżnić przeziębienie od grypy, jak im zapobiegać i jak je leczyć.

Grypa i przeziębienie - Rozpoznanie, leczenie, zapobieganie

Grypa i przeziębienie są najczęstszymi chorobami sezonowymi. Mają nieswoiste objawy i podobny czas trwania, dlatego często trudno je odróżnić. Grypa to choroba powodowana przez wirus grypy A lub B o ostrym przebiegu, często zajmuje układ oddechowy. Są dwa typy grypy: sezonowa, występująca co roku od późnej jesieni do wczesnej wiosny, i pandemiczna, występująca co kilkanaście lub kilkadziesiąt lat jako epidemia na całym świecie wywołana nowym zmutowanym wirusem grypy – ta bywa wysoko śmiertelna. Przeziębienie to zespół objawów związanych z zapaleniem błony śluzowej nosa, gardła i zatok spowodowana różnymi wirusami np.rhinovirus.

Objawy i różnice

Początkowym objawem przeziębienia jest jednodniowy lub dwudniowy okres złego samopoczucia, który przechodzi w ból gardła i chrypkę. Pojawia się charakterystyczny nieżyt nosa, który później jest dominującym objawem. Na początku choroby może występować stan podgorączkowy (37–38°C). Grypa najczęściej zaczyna się od wysokiej gorączki (40°C), uczuciem rozbicia, bólami mięśni i głowy, dreszczami i kaszlem. Objawy obu dolegliwości utrzymują się około siedmiu dni. Najważniejszymi różnicami są: ostry początek i wyższa temperatura z dreszczami i bólem mięśni w grypie oraz dominujący katar w przeziębieniu, który w grypie jest zdecydowanie mniej nasilony. Ważną różnicą jest również to, że grypa może wywołać poważne komplikacje, jak: zapalenie płuc, niewydolność oddechowa.

Leczenie

Leczenie obu chorób jest najczęściej objawowe, to znaczy że używa się leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych (np. paracetamol lub ibuprofen), stosuje się odpoczynek i leżenie w łóżku, odpowiednie nawadnianie, ewentualnie leki przeciwkaszlowe i obkurczające śluzówkę nosa, jeżeli są potrzebne. Istnieją skuteczne leki przeciwko wirusowi grypy, jak: oseltamiwir czy amantadyna, aby jednak działały poprawnie, należy je podać w początkowej fazie choroby, kiedy pacjenci rzadko zgłaszają się do lekarza. Ponieważ przeziębienie jest powodowane przez różne wirusy, w jego przebiegu nie stosuje się leków przeciwwirusowych.

Zapobieganie

Najważniejszą metodą zapobiegania grypie jest coroczne szczepienie się. Co roku szczepionka jest inna – dobierane są antygeny różnych typów wirusa, które w danym sezonie najczęściej wywołują grypę. Ochrona przed zachorowaniem na grypę jest szczególnie ważna, ponieważ choroba ta może powodować poważne komplikacje zwłaszcza w skrajnych grupach wiekowych (dzieci i osoby starsze). Przeziębienie jest wywoływane różnymi wirusami, dlatego nie ma na nie szczepionki. Aby ustrzec się zachorowania na którąś z tych chorób, należy również unikać zatłoczonych miejsc w okresach zwiększonej zapadalności, często myć ręce oraz używać środków dezynfekujących na bazie alkoholu.

Podsumowanie

Grypa i przeziębienie są najczęstszymi chorobami sezonowymi, o podobnym czasie trwania, obie wywołuje wirus. Różnią się jednak przebiegiem: grypa zaczyna się wysoką gorączką z bólem głowy, mięśni i dreszczami, a przeziębienie charakteryzuje się powolnym początkiem ze stanem podgorączkowym i uporczywym katarem. Leczenie jest najczęściej objawowe. Aby skutecznie zapobiec zachorowaniu na grypę, należy szczepić się przeciw grypie co roku.

 

[su_accordion]
[su_spoiler title="Bibliografia" style="fancy"]

 Mejza F., Grypa i przeziębienie, Medycyna Praktyczna 19.10.2016, online: https://www.mp.pl/pacjent/grypa/grypasezonowa/61825,grypa-i-przeziebienie [dostępu 25.02.2019]

[/su_spoiler]
[/su_accordion]

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password