On:
list W: Pozostałe choroby person Dodane przez:

Wirus SARS-CoV-2

Jakie są objawy i metody leczenia koronawirusa oraz dlaczego odpowiednia higiena i kwarantanna są w tym przypadku tak bardzo ważne.

Epidemia koronawirusa

Pod koniec 2019 roku w Chinach zaczęła się epidemia wirusa SARS-CoV-2, która w kilka miesięcy rozprzestrzeniła się na cały świat. Chociaż śmiertelność nowego wirusa jest niższa od poprzednich światowych epidemii, takich jak: grypa hiszpanka czy nawet SARS-Cov, to liczba osób zarażonych jest zdecydowanie większa, a co za tym idzie – więcej jest zgonów spowodowanych zarażeniem wirusem. W celu zminimalizowania ilości zakażeń, na całym świecie wprowadza się kwarantanny domowe.

Jak postępować w czasie pandemii?

Aby zapewnić sobie i innym maksymalne bezpieczeństwo, należy ściśle przestrzegać higieny osobistej. Wirus SARS-CoV-2 ma osłonkę lipidową, dzięki czemu można go łatwo zmyć zwyczajnym mydłem. Ale jest pewien podstawowy warunek: ręce należy bardzo starannie namydlić i sumiennie spłukać, ponieważ ta czynność pozwala pozbyć się wirusa z dłoni. Innym sposobem jest polanie dłoni żelem lub płynem dezynfekującym z zawartością 70% alkoholu.

Drugą skuteczną metodą ochrony, oprócz higieny osobistej, jest izolacja społeczna. Jest to niezwykle istotna linia obrony przed rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, dzięki czemu możemy zminimalizować liczbę zainfekowanych osób. Wirus ten przenosi się drogą kropelkową, ale można się również zarazić przez dotykanie powierzchni lub przedmiotu, na którym jest wirus, a następnie dotknąć błon śluzowych oka, nosa czy ust.

Jest jeszcze dodatkowa okoliczność: osoby mogą nie wiedzieć, że zaraziły się wirusem, dlatego że przechodzą chorobę bezobjawowo albo dlatego że wirus jest w okresie inkubacji. Okres inkubacji, to czas rozwoju wirusa w organizmie, nie występują wtedy objawy choroby, trwa on od zarażenia do pojawienia się objawów; okres inkubacji SARS-CoV-2 trwa do 14 dni. Dlatego przestrzeganie kwarantanny, podczas której NIE SPOTYKAMY SIĘ Z NIKIM, jest tak ważna.

Wirus jest szczególnie niebezpieczny dla osób starszych, obciążonych dodatkowymi chorobami układowymi, takimi jak: niewydolność serca, nowotwory czy choroby płuc. Aby chronić całe nasze społeczeństwo, jak najwięcej osób musi przebywać w miarę możliwości w domu i wychodzić tylko w najważniejszych sprawach: do pracy, po zakupy czy pomóc osobom starszym. Oprócz tego należy bezpiecznie zachowywać się podczas korzystania z transportu miejskiego czy robienia zakupów w sklepach spożywczych.

Uwaga!

Należy utrzymywać odległość ok. 2 m. Nie należy dotykać twarzy rękoma bez ich wcześniejszego umycia. Nie kasłać w stronę innych ludzi, podczas kaszlu zasłonić usta zgięciem łokciowym. Osoby chore nie powinny wychodzić z domu! Jest to potrzebne aby nie rozprzestrzeniać dalej wirusa oraz jego śmiercionośnych konsekwencji. Nawet jeżeli nie choruje się na COVID-19 tylko na grypę czy przeziębienie trzeba zostać w domu aby nie zainfekować innych ludzi i nie obniżać sprawności ich układu immunologicznego oraz żeby samemu się nie zarazić.

Objawy

Przebieg COVID-19, czyli choroby wywoływanej koronawirusem SARS-CoV-2, jest różny – może być bezobjawowy, może wywoływać łagodną postać, np. chorobę układu oddechowego albo ciężkie zapalenie płuc z niewydolnością oddechową lub wielonarządową. U większości pacjentów występuje gorączka, suchy kaszel, problemy z oddychaniem, duszności. Mogą wystąpić też: bóle mięśni, ból gardła, ból głowy, czasami mokry kaszel i krwioplucie. Początkowo objawy są łagodne, a ich nasilenie wzrasta po pewnym czasie od zakażenia. Zdecydowana większość pacjentów, bo około 80% przechodzi COVID-19 łagodnie i nie wymaga leczenia, a choroba ustępuje sama.

Naturalne wsparcie

Z pomocą w dobie epidemii przychodzą nam rośliny lecznicze takie jak: lukrecja, imbir, vilcacora, traganek, czosnek, jeżówka oraz wiele innych. Substancje w nich zawarte wykazują właściwości przeciwwirusowe. Dodatkowo poprawiają odporność organizmu i dzięki temu zwiększają szanse na szybsze zwalczenie choroby. Rośliny te bardzo korzystnie wpływają na układ oddechowy, np. lukrecja ma działanie wykrztuśne, jeżówka łagodzi kaszel i katar, traganek skraca czas choroby, łagodząc objawy przeziębienia, grypy czy zapalenia górnych dróg oddechowych. Imbir działa przeciwzapalnie, przeciwgorączkowo i przeciwbólowo. Vilcacora wykorzystywana jest w leczeniu schorzeń alergicznych (głównie w układzie oddechowym, takich jak astma).

Jak zgłosić się do lekarza?

Osoby podejrzewające u siebie COVID-19 absolutnie nie powinny: wychodzić z domu, zgłaszać się do lekarza rodzinnego czy na Szpitalny Oddział Ratunkowy! W wypadku takiego podejrzenia należy bezzwłocznie zawiadomić powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną telefonicznie lub najbliższy oddział zakaźny lub odział obserwacyjno-zakaźny.

Podsumowanie

Koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje chorobę COVID-19, która u większości pacjentów nie wywołuje objawów lub ma łagodny przebieg, jednak może spowodować ciężkie zapalenie płuc i niewydolność oddechową. Aby ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa należy przestrzegać higieny osobistej oraz kwarantanny. W razie zauważenia u siebie objawów takich, jak: gorączka, kaszel i duszność i podejrzenia zachorowania na COVID-19, należy zgłosić to telefonicznie powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej lub najbliższemu oddziałowi zakaźnemu.


Bibliografia

Wroczyńska A., Rymer W., 2019-nCoV – nowy koronawirus z Chin, „Medycyna Praktyczna” 2020, nr 2, s.199–133.

Stona rządowa z bieżącymi informacjami: https://www.gov.pl/web/zdrowie/byles-w-chinach-i-zle-sie-czujesz-sprawdz-co-robic [data powstania artykułu: 28.01.2020]

Strona Głównego Inspektora Sanitarnego: https://gis.gov.pl/aktualnosci/nowy-koronawirus-sars-cov-2-zalecenia/ [data powstania artykułu: 14.02.2020]

Majewska M., Jeżówka (Echinacea) na przeziębienie i nie tylko. Właściwości lecznicze jeżówki, Poradnik Zdrowie 6.10.2017, online: https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/apteczka/jezowka-echinacea-na-przeziebienie-i-nie-tylko-wlasciwosci-lecznicze-aa-EdPm-9BkW-uwbn.html [dostęp 27.03.2020].

Majewska M., Koci pazur (vilcacora) – właściwości i zastosowanie zioła z Peru, Poradnik Zdrowie 14.12.2018, online: https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/apteczka/koci-pazur-vilcacora-wlasciwosci-i-zastosowanie-ziola-z-peru-aa-Nw2z-R4LV-8JF1.html [dostęp 27.03.2020]

Kędzia A., Przeciwdrobnoustrojowe działanie czosnku (Allium sativum L.), Postępy Fitoterapii 2010, nr 1, s. 46–52.

Grys A., Łowicki Z., Parus A., Właściwości lecznicze imbiru (Zingiber officinale Roscoe), Postępy Fitoterapii 2010, nr 1, s. 42–45.

Orlicz I., Traganek – właściwości lecznicze herbaty z traganka, Poradnik Zdrowie, 29.11.2017, online: https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/apteczka/traganek-wlasciwosci-lecznicze-herbaty-z-traganka-aa-cLua-HwHC-qAxy.html [dostęp 27.03.2020].

Kucharska-Ambrożej K., Aktualny stan wiedzy na temat chemizmu i aktywności biologicznej lukrecji gładkiej Glycyrrhiza glabra L., Postępy Fitoterapii 2017, nr 2, s. 158–164.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password