On:
list W: Pozostałe choroby person Dodane przez:

Astma oskrzelowa

Istnieją naturalne sposoby wspomagające leczenie dychawicy.

Astma – choroba milionów

Astma oskrzelowa to choroba dotykająca ogromną część populacji – szacuje się, że liczba chorych wynosi aż 235–300 milionów. Wyniki badań wskazują, że nawet co dziesiąty Polak cierpi na przypadłości bezpośrednio powiązane z astmą.

Czym jest dychawica?

Astma oskrzelowa, inaczej: dychawica, pomimo powszechności nie posiada jednej, ujednoliconej definicji. Najczęściej określana jest jako przewlekłe zapalenie dróg oddechowych związane z ich nadreaktywnością. Co ciekawe, pomimo wieloletnich badań do dziś nie ustalono jednoznacznie przyczyn pojawiania się choroby. Naukowcy twierdzą, że astma jest wynikiem współdziałania czynników genetycznych i środowiskowych, które w różnych zestawieniach mogą prowadzić do występowania objawów o zróżnicowanej intensywności. Napady mogą być wywoływane przez: alergeny, zakażenia dróg oddechowych, czynniki drażniące (zanieczyszczenie środowiska, dym tytoniowy), stres, wysiłek.

Objawy i diagnostyka astmy

Rozpoznanie astmy jest stosunkowo łatwe ze względu na charakterystyczne objawy. Choremu doskwierają: duszności, kaszel, uczucie ściśnięcia w klatce piersiowej oraz świszczący oddech. Diagnostyka prowadzona przez wyspecjalizowanego lekarza opiera się przede wszystkim na analizie objawów i obserwacji reakcji organizmu na leki. Badaniem pozwalającym na potwierdzenie diagnozy jest spirometria – pomiar objętości i pojemności płuc na różnych etapach procesu oddychania.

Leczenie konwencjonalne

Strategia leczenia powinna być ustalana odrębnie dla każdego pacjenta i uwzględniać plan terapii przewlekłej oraz działanie w razie zaostrzenia objawów. Do leków stosowanych długoterminowo w celu kontroli choroby oraz zapobiegania napadom należą: glikokortykosteroidy wziewne, antyleukotrieny, kromony, długo działające β2-mimetyki, przeciwciała anty IgE.

W przypadku napadu duszności stosuje się leki działające doraźnie, których zadaniem jest rozkurczenie oskrzeli powodujące ustąpienie objawów. Należą do nich głównie krótkoterminowo działające β2-mimetyki.

Kluczowe jest monitorowanie stanu zdrowia pacjenta i reakcji organizmu na podawane leki – umożliwia to dobranie jak najlepszego planu leczenia oraz ustalenie minimalnej dawki leków. Należy pamiętać, iż ustąpienie objawów astmatycznych nie jest powodem do odstawienia leków, lecz jedynie dowodem poprawnego ich działania.

Więcej niż jeden rodzaj dychawicy

Astma została nieoficjalnie podzielona na kilka rodzajów. Pomimo braku ujednoliconego podziału, lekarze wyróżniają:

  • astmę wczesnodziecięcą – pojawia się w dzieciństwie, jej przyczyną jest wrażliwość na alergeny środowiskowe,
  • astmę napadową u dorosłych – objawia się po 20. roku życia, dotyka częściej kobiety, występuje znacząco rzadziej niż odmiana wczesnodziecięca,
  • astmę wysiłkową – w przebiegu której napady indukowane są obciążeniem fizycznym,
  • astmę zawodową – w której bezpośrednią przyczyną zaostrzenia objawów jest występowanie w miejscu pracy specyficznych czynników i mikroorganizmów,
  • astmę aspirynową – charakteryzującą się współwystępowaniem z astmą oskrzelową oraz przewlekłym nieżytem nosa i zatok właśnie uczulenia na aspirynę.

Naturalne produkty w leczeniu astmy

Ważna rola medycyny naturalnej w terapii przeciwastmatycznej pozostaje niekwestionowana. Lekarze utrzymują, że naturalne preparaty są cennym wsparciem dla terapii konwencjonalnej, a wywary z ziół są chętnie stosowane przez astmatyków z całego świata. Do przodujących sposobów zwalczania objawów choroby należy aromaterapia, wykorzystująca czynne biologicznie związki chemiczne obecne w olejkach eterycznych. Stosowane w kuracji astmy olejki: cyprysowe, cedrowe, eukaliptusowe, melisowe, dostają się do organizmu chorego na drodze inhalacji, kąpieli, masaży czy kompresów.

Zgodnie z tradycyjnymi metodami leczenia astmy dużą rolę w łagodzeniu podrażnień oskrzeli odgrywają też napary roślinne przygotowywane np. z: babki lancetowatej, lipy, podbiału czy tymianku.

Wśród naturalnych substancji wspierających działanie układu oddechowego należy wyróżnić kwas AKBA pozyskiwany z ekstraktu z kadzidłowca indyjskiego. Udowodniono jego hamujący wpływ na produkcję leukotrienów, co może być wykorzystywane przy łagodzeniu objawów dychawicy.

Również korzystanie ze specjalnych technik oddychania może przynosić ulgę w momencie napadu astmatycznego. Pacjent zdolny do kontroli swojego oddechu szybciej przywraca odpowiednie ciśnienie parcjalne tlenu i dwutlenku węgla w pęcherzykach płucnych, umożliwiając ciągłość i efektywność procesu oddychania zewnętrznego.

A może do jaskini?

Jednym z badanych do dziś sposobów leczenia omawianej choroby jest speleoterapia, opierająca się na rzekomym prozdrowotnym wpływie specyficznego klimatu jaskiń, grot solnych i kopalń. Skuteczność tego rodzaju terapii do dziś nie została potwierdzona klinicznie, lecz wielu astmatyków wskazuje na pozytywny wpływ zjonizowanego powietrza na polepszenie kondycji dróg oddechowych. Speleoterapia powinna być zawsze uzgodniona z lekarzem prowadzącym, gdyż w okresach zaostrzenia choroby astmatycznej może przynosić efekt odwrotny do zamierzonego, powodując pogorszenie stanu chorego.


Bibliografia

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password