On:
list W: Dieta i odżywianie person Dodane przez:

Grzyby shitake a zespół chronicznego zmęczenia

Dobroczynne działanie twardnika japońskiego pomaga leczyć chroniczne zmęczenie.

Czym jest zespół chronicznego zmęczenia?

Zespół chronicznego zmęczenia (chronic fatique syndrome, CFS) postrzegany jest jako jedna z chorób cywilizacyjnych. Chory – poza ciągłym znużeniem i sennością – skarży się na problemy z pamięcią i koncentracją, bóle głowy i mięśni. Dokuczliwe objawy utrudniają codzienne życie, wyraźnie obniżając efektywność pracy i odbierając radość płynącą ze spędzania wolnego czasu. Etiologia zespołu chronicznego zmęczenia nie została sprecyzowana do dziś, naukowcy uznają za najbardziej prawdopodobne przyczyny immunologiczne bądź metaboliczne. W prowadzonych analizach klinicznych odnotowano, że w walce z chorobą mogą pomóc grzyby shitake.

Diagnostyka i leczenie chronicznego zmęczenia

Zespół chronicznego zmęczenia z powodu mało swoistych objawów może być mylony z wieloma chorobami (niedoczynność tarczycy, nowotwory, choroby psychiczne itd.) – z tego względu w diagnozie CFS najważniejsze jest przeprowadzenie wskazanych przez lekarza badań i wykluczenie wymienionych schorzeń. Strategia leczenia przewlekłego zmęczenia opiera się na określeniu możliwych przyczyn dolegliwości – niedobory w diecie, zbyt wiele stresu, niedostateczna ilość snu – i wyeliminowanie ich. Lekarze, wymieniając sposoby radzenia sobie z CFS, oprócz fizjoterapii, psychoterapii i technik relaksacyjnych wskazują także na istotny wpływ witamin i minerałów. Zestaw zbawiennych pierwiastków i związków chemicznych wspierających przezwyciężenie chronicznego zmęczenia zawiera grzyb shitake, w Polsce znany jako twardnik japoński.

Shitake jako wsparcie w walce ze zmęczeniem

Grzyb shitake znany jest z zawartości bogatego wachlarza związków chemicznych warunkujących prawidłowe funkcjonowanie organizmu. W składzie shitake wyróżnia się zestaw witamin z grupy B. Szczególnie istotna w prewencji i zwalczaniu przewlekłego zmęczenia jest niacyna – witamina B3. Niacyna, regulując poprawną czynność układu nerwowego, pomaga w walce z bezsennością, uspokaja i ułatwia walkę ze stresem. 100 g suszonych grzybów shitake zaspokaja dzienne zapotrzebowanie na ten związek. Ponadto związki zawarte w twardniku japońskim poprawiają ukrwienie tkanek. Żelazo i miedź zmniejszają ryzyko niedokrwistości, regulując proces erytropoezy, eritadenina zaś obniża poziom złego cholesterolu we krwi i poprawia drożność naczyń krwionośnych. Dobry przepływ krwi przez organy zmniejsza tendencję do rozwijania przewlekłego zmęczenia.

Z uwagi na brak istotnych toksyczności i efektów ubocznych włączenie twardnika japońskiego do codziennej diety jest wskazane zarówno dla pacjentów zmagających się z CFS, jak i dla osób narażonych na stres, chcących podjąć skuteczną profilaktykę przeciw zespołowi chronicznego zmęczenia.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password