On:
list W: Dieta i odżywianie person Dodane przez:

Koenzym Q10 - gdzie występuje i czym grozi jego niedobór

Odkrycie koenzymu Q10

Koenzym Q10 został odkryty w 1957 roku przez grupę badaczy z uniwersytetu Wisconsin- Madison w USA. Wtedy właśnie pierwszy raz odizolowano ów enzym z komórki wołowego serca. Na przełomie 59/60 roku grupa naukowców na czele z profesorem Karlem Folkersem przedstawiła budowę koenzymu Q10, jednak jego docelową strukturę opracował szwajcarski zespół badaczy z koncernu Hoffman’a – La – Roche’a i Zakładu Chemii Nieorganicznej.

Czym jest koenzym Q10?

Jest to organiczny związek chemiczny który odpowiedzialny jest za transport elektronów przez układ oddechowy. Enzym bierze udział w wytwarzaniu energii w komórkach naszych organizmów. Chroni je przed wolnymi rodnikami oraz czuwa nad ich poprawnym dotlenieniem. Koenzym Q10 doskonale radzi sobie z poprawą wydolności krążenia, nadciśnieniem tętniczym czy też z miażdżycą.

Skąd bierze się niedobór koenzymu Q10?

Do 35 roku życia, ludzki organizm jest w stanie sam wyprodukować odpowiednią liczbę koenzymu. Z każdym następnym rokiem stajemy się coraz mniej produktywni. Jednakże ten problem spotyka również osoby, które ponad miarę trenują sport bądź wykonują fizyczne zawody. Dzieje się to z racji tego, że ludzki organizm musi nadążyć z produkcją enzymu.

Zagrożenia związane z niedoborem Q10

Niedobór tego związku chemicznego może doprowadzić do zakłócenia stabilności komórek oraz zachwiania komunikacji międzykomórkowej. Organizm ma wtedy problem z wytwarzaniem energii. Kolejnymi niemile widzianymi efektami niedoboru koenzymu Q10 są np: przewlekłe zmęczenie, spadek odporności organizmu jak i niewydolność serca.

Źródła koenzymu Q10 w diecie

Aby urozmaicić swoją dietę w produkty o wysokiej zawartości koenzymu należy jadać: kiełki pszenicy, pistacje, sezam, szpinak, brokuły, ryby (w szczególności sardynki), niektóre mięsa czerwone (serce wołowe, wątróbka).

Ciekawostka >> Największe stężenie koenzymu Q10 znajdziemy w mięsie renifera!


Bibliografia

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password