On:
list W: Aktualności person Dodane przez:

Konwalia majowa - pachnąca roślina lecznicza

Glikozydy zawarte w roślinie są stosowane w farmacji jako składnik leków na serce, wzmacniają siłę skurczu i zwiększają objętość wyrzutową serca.

Konwalia majowa

Konwalia majowa (Convallaria majalis) jest byliną kłączową z rodziny liliowatych (Liliaceae). Jej charakterystyczną cechą są białe dzwonkowate kwiaty o silnym zapachu. Konwalia majowa jest popularną rośliną ozdobną i leczniczą. Stosuje się ją przede wszystkim w terapii chorób układu sercowo-naczyniowego.

Charakterystyka

Konwalia w stanie dzikim rośnie na terenie Europy, Azji i Ameryki Północnej. W Polsce występuje powszechnie w północno-wschodniej części kraju. Znaleźć ją można w lasach liściastych i zaroślach. Rośnie w dużych skupiskach na stanowisku słonecznym na lekkiej próchnicznej glebie. Konwalia osiąga wysokość do 30 cm. Jej kwiaty zebrane są w jednostronne grona po 5–12, kwitnienie – od maja do początku czerwca. Owoc – czerwone jagody – dojrzewa od września do października. Wszystkie części rośliny są toksyczne.

 Surowiec zielarski

Surowcem leczniczym jest ziele, czyli kwiatostany wraz z otaczającymi je liśćmi lub same liście. Zbiera się je wiosną, na początku kwitnienia, później suszy się w temperaturze 80–110 ℃. Z suszu robi się głównie nalewkę konwaliową, wchodzącą w skład kropli nasercowych i innych preparatów regulujących pracę serca.

 Właściwości i zastosowanie

Konwalia majowa zawiera glikozydy nasercowe (kardenolidowe) wpływające bezpośrednio na mięsień sercowy. Do najważniejszych z nich należą: konwalotoksyna, konwalozyd, konwalotokosol, konwalamaryna. Glikozydy nasercowe konwalii wzmacniają siłę skurczu mięśnia sercowego, zwiększają objętość wyrzutową serca i nieznacznie zmniejszają tempo jego pracy. Działają szybko, ale krótkotrwale. Nie wiążą się z albuminami i nie kumulują się w organizmie, dlatego są dobrze tolerowane przez większość pacjentów. Stosuje się je przede wszystkim przy niewydolności mięśnia sercowego, łagodnych zburzeniach rytmu serca, osłabieniu mięśnia sercowego u osób starszych (po 60. roku życia). Ziele konwalii działa lekko moczopędnie, dlatego może pomóc unormować ciśnienie krwi i zmniejszyć obrzęki spowodowane niewydolnością krążenia. Działanie uspokajające jest pomocne w leczeniu zaburzeń pracy serca towarzyszących nerwicy lub menopauzie.

Środki ostrożności

Ze względu na toksyczne właściwości konwalii przedawkowanie preparatów z jej dodatkiem może spowodować poważne zatrucie. Ziela nie należy stosować w: miażdżycy, niedoborach potasu, uszkodzeniach nerek lub wątroby.


Bibliografia

Staniszewski P., Pozyskiwanie leśnych roślin leczniczych, Panacea 2010, nr 2 (31), s. 22–23.

Szymańska A., Konwalie – kwiaty maja, Rolniczy Magazyn Elektroniczny 2010, nr 37, online: https://cbr.gov.pl/rme-archiwum/2010/rme37/dane/7_2.html [dostęp: 02.05.2019].

Różański H., Konwalia – Convallaria jako lek nasercowy w praktycznej fitoterapii, Rozanski.li 10.11.2009, online: https://rozanski.li/1184/konwalia-convallaria-jako-lek-nasercowy-w-praktycznej-fitoterapii/ [dostęp: 02.05.2019].

Jambor J., Konwalia majowa, Kierunekfarmacja.pl 13.11.2014, online: https://www.kierunekfarmacja.pl/artykul,12518,konwalia-majowa.html [dostęp: 02.05.2019].

Guttman A., Konwalia: właściwości lecznicze, Poradnikzdrowie.pl 20.03.2018, online: https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/apteczka/konwalia-wlasciwosci-lecznicze-aa-88Sc-zX8A-aWxT.html [dostęp: 02.05.2019].


Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password