On:
list W: Ból person Dodane przez:

Krioterapia - remedium na wiele chorób?

Krioterapia bazuje na naturalnej reakcji obronnej organizmu przed niską temperaturą otoczenia.

Niska temperatura powietrza kojarzy się na ogół z przeziębieniami, bólami reumatycznymi i innymi dolegliwościami. Tymczasem okazuje się, że terapia zimnem to skuteczne remedium na wiele chorób.

Leczenie z zastosowaniem temperatury poniżej 0°C nazywane jest krioterapią. Zależnie od obszaru leczenia, wyróżnia się krioterapię miejscową i ogólnoustrojową.

Na czym polega leczenie

Krioterapia bazuje na naturalnej reakcji obronnej organizmu przed niską temperaturą otoczenia. W pierwszych kilku sekundach działania bodźca (temperatury poniżej 0°C) dochodzi do nagłego obkurczenia obwodowych naczyń krwionośnych, lecz po chwili ich średnica zwiększa się. Krew w poszerzonych naczyniach przepływa bardzo swobodnie, zapewniając nadzwyczaj dobre odżywienie i utlenowanie tkanek.

Co więcej, krioterapia znacząco obniża odczuwanie bólu, spowalnia przewodnictwo nerwowo-mięśniowe i powoduje wydzielanie nadmiaru wody z organizmu. Liczne badania dowodzą, że niskie temperatury poprawiają transport przeciwciał i stymulują wydzielanie endorfiny, nazywanej także hormonem szczęścia. Szczególną formą krioterapii miejscowej jest kriodestrukcja, polegająca na celowanym uszkodzeniu komórek przez działanie niskiej temperatury. Znalazła ona zastosowanie w usuwaniu kurzajek i innych zmian skórnych i błon śluzowych, a także do eliminowania zmian nowotworowych w jamie brzusznej.

Wskazania do krioterapii

- zapalenia stawów
- choroby reumatyczne
- urazowe uszkodzenie stawów (zwichnięcia, skręcenia)
- bóle kostne i mięśniowe
- stwardnienie rozsiane
- zapobieganie osteoporozie
- przewlekłe przemęczenie
- profesjonalne uprawianie sportu.

Po pierwsze – nie szkodzić

Należy pamiętać, że w leczeniu zimnem stosuje się temperatury sięgające -150°C. Aby nie dopuścić do odmrożeń ani innych skutków ubocznych, należy bezwzględnie przestrzegać zasad przedstawionych przez lekarza. Przed zabiegiem zabrania się spożywania alkoholu, a bezpośrednio przed wejściem do kriokomory nie można nawilżać ani kremować skóry. Skierowanie na krioterapię może wystawić lekarz pierwszego kontaktu, zamieszczając w załączeniu opis dolegliwości i aktualne wyniki badań. Zabieg zawsze powinien wykonywać specjalista, który dba o bezpieczeństwo pacjenta i skuteczność leczenia. Do przeciwwskazań krioterapii ogólnoustrojowej należą między innymi: niedoczynność tarczycy, zaawansowana miażdżyca, niektóre nowotwory, klaustrofobia, zaburzenia ukrwienia, istotne nadciśnienie tętnicze. Nie jest zalecana osobom po 65. roku życia. Wśród przeciwwskazań krioterapii miejscowej wyróżnia się: żylaki, choroby tarczycy, zatory i zakrzepy, blizny i nowotwory w miejscu leczonym.


Bibliografia

Bleakley C.M., Bieuzen F., Davison G.W., Costello J.T. Whole-body cryotherapy: empirical evidence and theoretical perspectives. Open Access J Sports Med. 2014; 5: 25–36.

Lombardi G., Ziemann E., Banfi G. Whole-Body Cryotherapy in Athletes: From Therapy to Stimulation. An Updated Review of the Literature. Front Physiol. 2017; 8: 258.


Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password