On:
list W: Dieta i odżywianie person Dodane przez:

Kuracje oczyszczające na zdrowe nerki

Istnieje wiele naturalnych sposobów, aby poradzić sobie ze szkodliwymi substancjami, które są dostarczane do naszego organizmu codziennie.

Oczyszczanie nerek

Prawidłowe funkcjonowanie nerek jest niezbędne do utrzymania homeostazy organizmu. Narząd ten odgrywa istotną rolę w detoksykacji. Zaburzenie jego pracy może doprowadzić do nagromadzenia się w organizmie szkodliwych substancji. Aby wspomóc pracę nerek, warto stosować naturalne ziołowe i warzywno-owocowe terapie oczyszczające.

Toksyczne zagrożenie

Szkodliwe substancje docierają do organizmu różnymi drogami: przez skórę, przez drogi oddechowe z zanieczyszczonym powietrzem, przez układ pokarmowy z lekami lub z żywnością. Są również wytwarzane podczas procesów metabolicznych. Uboczne produkty przemiany materii i toksyny rozpuszczalne w wodzie usuwane są wraz z moczem. Zaburzenia pracy nerek lub błędy żywieniowe powodują zwiększenie stężenia sodu, chlorków, kwasu moczowego i mocznika w osoczu. Związki te mogą także uszkadzać nerki i inne narządy. Niewłaściwa dieta sprzyja ponadto powstawaniu kamieni moczowych.

O nieprawidłowej pracy nerek często świadczą: przebarwienia na paznokciach, zmiany zabarwienia moczu, obrzęki, bóle w okolicy lędźwiowej.

Sposoby na zdrowe nerki

Aby przyspieszyć usuwanie szkodliwych substancji z moczem, należy dążyć do zwiększenia przepływu nerkowego, filtracji i objętości wydzielanego moczu. Istotne jest zwłaszcza odpowiednie nawodnienie organizmu. Wskazane jest wypijanie przynajmniej dwóch, trzech litrów wody dziennie. Z diety warto wyeliminować produkty wysoko przetworzone, bogate w cukier i sól. Na odciążenie nerek może mieć wpływ regularny wysiłek fizyczny, ułatwiający usuwanie toksyn wraz z potem.

Zioła oczyszczające nerki

W kuracjach oczyszczających stosuje się przede wszystkim surowce roślinne o właściwościach moczopędnych. Mechanizm ich działania polega na zwiększaniu filtracji kłębuszkowej oraz hamowaniu wtórnej resorpcji (wchłaniania) wody w moczowodach. Ze względu na zwiększenie wydzielania moczu akwaretyki roślinne wspomagają usuwanie bakterii z dróg moczowych i przeciwdziałają wytrącaniu się kamieni w nerkach. Do najskuteczniejszych surowców moczopędnych należą: liść brzozy brodawkowatej, kłącze perzu, ziele skrzypu polnego, ziele mniszka lekarskiego, owoc jałowca, liść pokrzywy, ziele fiołka trójbarwnego, korzeń wilżyny, liść mącznicy lekarskiej.

Specjalną wiosenną sałatkę oczyszczającą można przyrządzić ze świeżych listków mniszka lekarskiego, pokrzywy, szczawiu, bluszczyku kurdybanku, krwawnika, szczawiku zajęczego i babki. Zioła te nie tylko pobudzają wydalanie moczu, ale również stymulują wydzielanie żółci i soków trawiennych.

Diety wspomagające detoksykację

Zwykle takie diety polegają na dostarczaniu organizmowi warzyw i owoców o właściwościach moczopędnych i oczyszczających. Poleca się jeść na surowo warzywa i owoce lub pić przyrządzone z nich soki. Do menu warto włączyć m.in.: pietruszkę, seler naciowy, agrest, arbuz, cukinię, bakłażan, pomidor, marchew, ogórek. W obniżaniu stężenia kwasu moczowego we krwi pomogą: wiśnie, truskawki, maliny, borówki, poziomki, porzeczki.

W ramach terapii oczyszczającej można zastosować sok z: marchwi, selera i pietruszki wymieszany w proporcjach 9 : 5 : 2. Rekomenduje się picie go 3–4 razy dziennie po pół szklanki przez dwa tygodnie. Na pracę nerek dobroczynnie oddziałują także soki z: buraka, żurawiny, cytryny, które dodatkowo ograniczają wytrącanie się złogów i odkażają drogi moczowe.

Aby usprawnić detoksykację organizmu, można skorzystać z diety sokowej Tombaka. Według jej zasad przez 6 dni należy wypijać wodę z siarczanem magnezu i sok z cytrusów (cytryn, grejpfrutów, pomarańczy). Z diety nie powinny korzystać osoby cierpiące na cukrzycę, chorobę wrzodową, choroby wątroby itp.


Bibliografia

Kaczmarczyk P., Naturalne oczyszczanie organizmu, Panacea 2017, nr 2 (59), s. 22–24.

Lutomski J., Hasik J., Fitoterapia w urologii, Postępy Fitoterapii 2000, nr 4, s. 8–12.

Baj T., Zioła o właściwościach moczopędnych, Aptekarzpolski.pl, 7.02.2012, online: http://www.aptekarzpolski.pl/2012/02/01-2012-ziola-o-wlasciwosciach-moczopednych/ [dostęp: 10.07.2019].

Żyłkowska A., Oczyszczanie nerek – jak oczyścić nerki ziołami i dietą?, Wylecz.to, 15.11.2017, online: https://wylecz.to/diety/oczyszczanie-nerek-jak-oczyscic-nerki-ziolami-i-dieta/ [dostęp: 10.07.2019].

Kochańska J., Majewska M., Dieta Tombaka – na czym polega oczyszczająca dieta Tombaka?, Poradnikzdrowie.pl 10.06.2016, online: https://www.poradnikzdrowie.pl/diety-i-zywienie/diety/dieta-tombaka-na-czym-polega-oczyszczajaca-dieta-tombaka-aa-Cwpr-oYZw-N3Qk.html [dostęp: 10.07.2019].

Grabowska A., Mistrzowie detoksu: produkty przyspieszające oczyszczanie organizmu, Poradnikzdowie.pl, 25.08.2017, online: https://www.poradnikzdrowie.pl/diety-i-zywienie/odchudzanie/mistrzowie-detoksu-produkty-poprawiajace-oczyszczanie-organizmu-aa-RSR3-NLxb-2Sra.html [dostęp: 10.07.2019].

Felts L., Oczyszczanie nerek. Prosty, bezpieczny i skuteczny sposób detoksykacji organizmu, Białystok 2016.


Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password