On:
list W: Dieta i odżywianie person Dodane przez:

Lawenda i olejek lawendowy - właściwości

Kwiaty lawendy świeże lub suszone stosuje się do sporządzania naparów i wyciągów, w procesie destylacji z parą wodną otrzymuje się z nich olejek eteryczny.

Lawenda i olejek lawendowy – aromatyczne, relaksujące i wspomagające trawienie

Lawenda wąskolistna (łac. Lavandula angustifolia), nazywana też lawendą lekarską (łac. Lavandula officinalis Chaix) lub prawdziwą (łac. Lavandula vera DC.) należy do rodziny jasnotowatych, w której stanowi jedną z najbardziej aromatycznych roślin. Kwitnie od lipca do sierpnia. Jej kwiaty są fioletowe i drobne, zebrane w kłos. Około 26 gatunków lawendy rośnie przede wszystkim w Europie – na Wyspach Kanaryjskich i w rejonie Morza Śródziemnego. Jej największe uprawy znajdują się natomiast w Bułgarii, Chorwacji (do której należy lawendowa wyspa zwana Hvar) i w Azji.

Wonne kwiaty – składnik naparów

Kwiaty lawendy stosuje się w celach leczniczych – świeże lub suszone służą do sporządzania naparów lub wyciągów alkoholowych (nalewek). Na drodze destylacji z parą wodną otrzymuje się z nich również olejek eteryczny (łac. Lavandulae aetheroleum). Odbywa się to w urządzeniu zwanym alembikiem. Świeżo ścięte kwiaty umieszcza się na sicie kotła, na dnie którego znajduje się woda. W wyniku podgrzewania wytwarza się para wodna, która przechodzi przez materiał roślinny powodując uwalnianie się olejków. Ich mieszanina z parą wodną gromadzi się w tzw. łabędziej szyi, a następnie dostaje się do kondensatora (chłodnicy), gdzie ulega skropleniu. Powstaje w ten sposób ciecz ulegająca rozwarstwieniu – na dole zbiera się lawendowa woda aromatyczna, a na jej powierzchni unosi się nierozpuszczalna warstwa olejku eterycznego. Olejek lawendowy ma charakterystyczny przyjemny kwiatowy zapach. Wykryto w nim ponad 300 składników aktywnych. Do najważniejszych należą: linalol i jego estry z kwasami (octowym – octanem linalilu, masłowym, kapronowym i izowalerianowym), lawandulol (i jego octan), terpeny (β-cymen, α-terpineol, geraniol, β-myrcen, borneol) i triterpeny (m.in. kwas ursolowy), garbniki, pochodne kumaryny (np. herniaryna), antocyjany, kwasy organiczne, fitosterole i sole mineralne.

Działanie łagodzące i uspokajające

Napar z kwiatów lawendy działa przeciwskurczowo, łagodząc bóle brzucha i kolkę jelitową oraz normując ruchy perystaltyczne jelit. Wzmaga również wydzielanie soku żołądkowego oraz żółci i usprawnia jej przepływ drogami żółciowymi do dwunastnicy. Napar bądź nalewka lawendowa ułatwiają przyswajanie substancji odżywczych z pokarmów. Wszystko to wpływa na pobudzenie apetytu. Lawenda zapobiega wzdęciom i biegunkom. Jest korzystna nie tylko dla układu pokarmowego – działa również moczopędnie, napotnie i wykrztuśnie. Wyciąg alkoholowy z lawendy wykazuje dodatkowo działanie uspokajające i przeciwdepresyjne (o tych właściwościach decyduje obecność linalolu).

Olejek lawendowy – jeden z najważniejszych olejków w aromaterapii

Olejek z lawendy jest równie korzystny, jak jej kwiaty, a ponadto:
1) ma silne działanie bakteriobójcze i grzybobójcze;
2) jako środek antyseptyczny przyspiesza gojenie się ran;
3) łagodzi uczucie swędzenia po ugryzieniach owadów czy ospie;
4) leczy stany zapalne jamy ustnej i gardła;
5) wspomaga leczenie infekcji górnych dróg oddechowych;
6) łagodzi objawy astmy oskrzelowej;
7) obniża ciśnienie krwi;
8) zapobiega gromadzeniu się płynów w organizmie;
9) działa uspokajająco i relaksująco, wywierając wpływ na ośrodkowy układ nerwowy (zmniejsza napięcie i uczucie niepokoju, łagodzi stany lękowe i napady histerii, osłabia aktywność ruchową i ułatwia zasypianie);
10) działa przeciwbólowo (m.in. w migrenach, bólach reumatycznych i nerwobólach).

Olejek lawendowy ma też duże znaczenie w kosmetyce. Ze względu na swój niepowtarzalny zapach jest składnikiem perfum, dezodorantów, mydeł, płynów do kąpieli, kremów czy balsamów.


Bibliografia

E. Pióro-Jabrucka, Lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia Mill.), Aromaterapia 2015, t. 21, nr 4 (82), s. 23–35,

online: http://literatura.aromaterapia.pl/wp-content/uploads/2016/06/Aromaterapia-Jesien-2015-bezplatny-fragment.pdf [dostęp 18.04.2018]

S. Łabędzka, O destylacji lawendy, 13.07.2015,

online: http://gazetatrybunalska.pl/2015/07/o-destylacji-lawendy/, dostęp [16.05.2018]


Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password