On:
list W: Choroby reumatyczne person Dodane przez:

Mangostan - właściwości lecznicze

Dlaczego warto jeść mangostan?

CZYM JEST MANGOSTAN

Mangostan właściwy, inaczej garcynia, smaczelina, żółtopla, żółto ciecz - jest to owoc rośliny Garcinia mangostana. Naturalnie występuje w Azji południowo-wschodniej : Indonezji, Tajlandii, Malezji. Owoc jest wielkości mandarynki, ma bardzo grubą, ciemno fioletową skórkę i biały, jędrny miąższ. W Azji uważany jest za owoc Bogów i bardzo ceniony ze względu na swoje właściwości zdrowotne.

Z CZEGO SKŁADA SIĘ MANGOSTAN

Owoc ten jest bardzo bogaty w składniki odżywcze i zdrowotne. Składają się głównie z węglowodanów, w tym cukrów prostych, głównie fruktozy i glukozy. Zawiera witaminy z grupy B, witaminę C oraz witaminy rozpuszczalne w tłuszczach m.in. tokoferole. Także takie składniki mineralne takie jak fosfor, wapń, magnez, żelazo stanowią znaczną część mangostanu. Bardzo cenne są także związki mające właściwości antyoksydacyjne takie jak ksantony, flawonoidy oraz katechiny. Tym ostatnim przypisuje się również działanie przeciwwirusowe oraz przeciwnowotworowe. Garcynia odznacza się również wysoką zawartością karotenoidów.

WŁAŚCIWOŚCI LECZNICZE MANGOSTANU

- działanie przeciwutleniające
- działanie antynowotworowe
- aktywność przeciwpasożytniczna
- działanie moczopędne i przeczyszczające
- zapobieganie przeciw starzeniu, dzięki działaniu apoptycznemu
- wspomaganie leczenia chorób reumatycznych
- działanie odchudzające
- łagodzenie objawów menopauzy
- obniżanie ciśnienia tętniczego

JAK SPOŻYWAĆ MANGOSTAN?

Mangostan możemy dostać w sklepach jako owoc świeży, gotowy do spożycia w formie surowej. Do kupienia jest również jako sok lub w suszony w formie proszku do rozrobienia z wodą. W sklepach spotkamy zarówno herbaty z mangostanem, jak również suplementy diety bazujące na mangostanie.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password