On:
list W: Pozostałe choroby person Dodane przez:

Nadczynność tarczycy – co za dużo, to niezdrowo

Bywa niebezpieczna, nierzadko spowodowana jest niedoborem jodu w diecie.

Tarczyca – lokalizacja i funkcje

Tarczyca jest gruczołem wydzielania wewnętrznego, położonym z przodu szyi. Produkuje hormony regulujące metabolizm całego organizmu, wpływające na jego wzrost i rozwój, a także niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego.

Najważniejsze hormony produkowane przez tarczycę to trójjodotyronina (T3) i tyroksyna (T4).

Złoty środek czynności tarczycy

U osób zdrowych działalność wydzielnicza tego gruczołu regulowana jest przez przysadkę mózgową produkującą tyreotropinę (TSH). Zdarza się jednak, że praca tarczycy zostaje zaburzona. Zarówno niedobór, jak i nadmiar wydzielanych przez nią hormonów nie jest pożądany.

Niedoczynność tarczycy powoduje zwykle zwolnienie tempa metabolizmu, wzrost masy ciała, osłabienie i ospałość. Czasem tym symptomom towarzyszy także depresja. Równie niebezpieczna dla zdrowia jest nadczynność tarczycy, która objawia się pojawianiem się uczucia gorąca, zwiększeniem potliwości, znaczną utratą wagi i wytrzeszczem. Sama tarczyca ulega wtedy powiększeniu i jest widoczna pod skórą szyi jako wole.

Przyczyny nadczynności tarczycy

Nadczynność tarczycy często powodowana jest niedoborem jodu w diecie. Pierwiastek ten chroni gruczoł przed powstawaniem guzków, które z kolei powodują zwiększenie wydzielania hormonów.

Inną przyczyną nadczynności tarczycy bywają choroby warunkowane genetycznie, np. choroba Gravesa i Basedowa, a także zmiany zachodzące w gospodarce hormonalnej organizmu w czasie ciąży.

Lepiej zapobiegać, niż leczyć

Najważniejsze w zapobieganiu nadczynności tarczycy jest dbanie o dostarczanie organizmowi wystarczającej ilości jodu. Warto uważać na jego poziom w diecie, by uniknąć długotrwałego leczenia.

Jod najłatwiej dostarczyć przez spożywanie ryb morskich – takich jak: dorsz, mintaj, makrela, sardynki, tuńczyk – owoców morza i alg, np. chlorelli. Poza tym w dość dużych ilościach znajduje się on w nabiale i jajach kurzych, szczególnie jeśli zwierzęta, od których one pochodzą, żyły w regionie położonym blisko morza. Dość dużo jodu można też znaleźć w szpinaku i brokułach, a także, co ciekawe, w winogronach.

Bibliografia

https://journals.viamedica.pl/choroby_serca_i_naczyn/article/view/12137
https://journals.viamedica.pl/problemy_pielegniarstwa/article/view/23426
http://online.liebertpub.com/doi/pdf/10.1089/thy.2016.0457

Tagi: tarczyca
Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password