On:
list W: Nowotwory person Dodane przez:

Nadpotliwość – jak sobie z nią radzić?

U niektórych osób dochodzi do nadmiernej produkcji potu, która może się objawiać na całym ciele oraz nasilać się pod wpływem stresu.

Po co jest pot?

Pot spełnia ważną rolę dla skóry, ale głównym jego zadaniem jest chłodzenie organizmu i niedoprowadzenie do przegrzania. Jest także nośnikiem feromonów, może więc mieć znaczenie w powstawaniu więzi międzyludzkich.

Gruczoły potowe, znajdujące się w skórze praktycznie na całej powierzchni ciała, wydzielają pot cały czas, zwykle jednak w niewielkiej ilości. Większe wydzielanie następuje pod wpływem: impulsu nerwowego, stresu, wzrostu temperatury ciała lub w czasie znacznego wysiłku fizycznego.

Gdy potu jest za dużo

U niektórych osób dochodzi do nadmiernej produkcji potu, nawet w sytuacjach, w których nie jest ona konieczna. U osób tych dochodzi do ciągłej znacznej produkcji potu, która dodatkowo nasila się jeszcze w stresie. Najczęściej nadmierna potliwość występuje na dłoniach, stopach oraz w dołach pachowych, lecz w zasadzie może się objawiać na całym ciele. Ta dolegliwość znacznie wpływa na samopoczucie i emocje dotkniętych nią osób, może prowadzić nawet do depresji.

Nadpotliwość pierwotna zwykle objawia się w dzieciństwie lub w okresie dojrzewania. Jeśli pojawia się nagle u dorosłego człowieka, należy podejrzewać, że może mieć inną przyczynę.

Skąd się bierze nadpotliwość

Nadpotliwość powodowana jest nadmierną aktywnością nerwów, które kierują pracą gruczołów potowych. Może być to defekt wrodzony – nadpotliwość pierwotna, lub wynikający z innych chorób lub czynników – nadpotliwość wtórna. Ta ostatnia może współwystępować z:
• nadczynnością tarczycy
• neuropatią cukrzycową
• chorobą Parkinsona
• niektórymi nowotworami.

Może być także spowodowana przyjmowaniem niektórych leków, np. psychotropowych, może się także pojawić w wyniku zmian hormonalnych występujących naturalnie u kobiet w okresie menopauzalnym.

Leczenie

Leczenie nadpotliwości pierwotnej zaczyna się od leczenia farmakologicznego. Podaje się miejscowo silnie działające antyperspiranty. Jeśli jednak to nie działa, to możliwe jest leczenie botulinowe, jonoforeza oraz leczenie operacyjne, polegające na przecięciu nerwów, które odpowiadają za aktywację gruczołów potowych lub usunięciu samych gruczołów potowych.

Z kolei leczenie nadpotliwości wtórnej polega przede wszystkim na leczeniu choroby, przez którą jest ona powodowana.

Pomoc szałwii

W określonych przypadkach możliwe jest zapanowanie nad nadmiernym poceniem się przez regularne stosowanie szałwii w formie suplementu lub naparów z liści . Napar z liści szałwii należy pić regularnie, by uzyskać pożądany efekt.


Bibliografia

Atkins J. i in., Hyperhidrosis: a review of current management, Plastic and Reconstructive Surgery 2002, vol. 110, p. 1, s. 222-228, online.
Gajewska A. i Krajnik M., Szałwia w leczeniu nadmiernej potliwości u pacjentki z zaawansowaną chorobą nowotworową, Polska Medycyna Paliatywna 2006, nr 5 (4), s. 177–180, online.
Gross K. i in., Elevated social stress levels and depressive symptoms in primary hyperhidrosis, PLoS ONE 2014, vol. 9, p. 3, s. 1–6, online.
Mijnhout G. i in., Oxybutin: dry days for patients with hyperhidrosis, The Netherlands Journal of Medicine 2006, vol. 64, p. 9, s. 326–328, online.
Piotrkowska R. i in., Leczenie chirurgiczne nadmiernej potliwości kończyn górnych – implikacje dla pielęgniarstwa, Medycyna Rodzinna 2016, nr 3, s. 122–126, online.
Zasowska-Nowak A. i Ciałkowska-Rysz A., Nadmierna potliwość u chorych w opiece paliatywnej, Medycyna Paliatywna 2017, nr 1 (9) , s. 79-83, online.


Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password