On:
list W: Medycyna naturalna person Dodane przez:

Olej z drzewa herbacianego

Od setek lat stosowany jest między innymi do pielęgnacji skóry i leczenia jej chorób.

Liście drzew herbacianych rosnące w Australii są surowcem do produkcji olejku herbacianego. Dla jego właściwości antyseptycznych, przeciwzapalnych i łagodzących od setek lat stosowany jest między innymi do pielęgnacji skóry i leczenia jej chorób.

Pozyskiwany jest w drodze destylacji parą wodną. Charakteryzuje się żółtawą barwą i, co charakterystyczne dla większości olejków eterycznych, intensywnym zapachem. Dzięki dużej zawartości monoterpenów jest silnie toksyczny dla wielu mikroorganizmów, dlatego skutecznie niszczy liczne gatunki bakterii, wirusów czy grzybów.

Właściwości olejku herbacianego

Jego dezynfekujące właściwości są chętnie wykorzystywane do produkcji naturalnych preparatów kosmetycznych do higieny skóry. Naturalna esencja zyskała miano jednego z najskuteczniejszych naturalnych preparatów do walki z trądzikiem – węglowodory terpenowe przywracają prawidłową czynność gruczołów łojowych oraz zwalczają bakterie Propionibacterium acnes odpowiedzialne za powstawanie patologicznych zmian skórnych.

Łagodzi też przebieg procesów zapalnych, przynosząc ulgę chorym na łuszczycę. Stosowany miejscowo oczyszcza skórę i przyspiesza gojenie się zmian. Jego przeciwgrzybicze właściwości są z powodzeniem wykorzystywane w walce z grzybicą stóp.

Nie tylko dla skóry

Jego zastosowanie nie kończy się na pielęgnacji skóry. Substancje czynne zawarte w olejku herbacianym okazują się niezwykle pomocne w łagodzeniu objawów przeziębienia. Zauważono, że inhalacja udrażnia nos i łagodzi stan zapalny górnych dróg oddechowych. Ponadto może być stosowany jako naturalna płukanka jamy ustnej, ponieważ wodny roztwór esencji zwalcza bakterie bytujące na zębach i błonie śluzowej. Odkażające działanie olejku można wykorzystać do pielęgnacji ran – niewielką ilość olejku można rozprowadzić w miejscu urazu, wcześniej przemywając powierzchnię wodą utlenioną.

Bezpieczeństwo użycia

Jest bezpiecznym produktem, lecz może wywoływać reakcje alergiczne, dlatego przed zastosowaniem najlepiej nanieść niewielką jego ilość na zdrową skórę i poobserwować kilka godzin.

Olejek herbaciany bezwzględnie nie nadaje się do spożycia, ale może być stosowany do leczenia miejscowego, aromaterapii oraz do płukania jamy ustnej. Sięgając po naturalne produkty, warto wybierać te o najniższej zawartości utrwalaczy i syntetycznych składników.


Bibliografia

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1360273/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16268260
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11374358


Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password