Olej z pestek winogron – niekorzystny dla zdrowia?

Mimo że olej z pestek winogron jest niepolecany w codziennej diecie, to korzystne działa w pielęgnacji skóry i włosów.

Olej z pestek winogron wytwarzany jest z nasion winorośli znajdujących się w jej owocach (winogronach), czyli z pestek. Ma on jasnozielony lub jasnożółty kolor, jest przejrzysty. Pestki winogron są produktem odpadowym przy produkcji wina. Do otrzymywania z nich oleju zazwyczaj stosuje się metodę ekstrakcji w wysokiej temperaturze lub używa się chemicznych rozpuszczalników.

Pestki winogron należą do nasion mało oleistych (tłuszcz w nich stanowi jedynie 8–20% suchej masy), rzadziej więc stosuje się tłoczenie na zimno z wykorzystaniem środków mechanicznych, gdyż jest to mniej efektywne. Olej ma łagodny smak i praktycznie nie ma zapachu.

Jakie zawiera substancje

W jego składzie są głównie kwasy tłuszczowe nienasycone w następujących ilościach:

1) kwas alfa-linolenowy (z grupy omega 3) 0,16 g/100 g;

2) kwas linolowy (z grupy omega 6) 68,49 g/100 g;

3) kwas palmitooleinowy (z grupy omega 7) mniej niż 1g/100 g;

4) kwas oleinowy (z grupy omega 9) ok. 16 g/100 g.

Kwasy tłuszczowe nasycone występujące w oleju z pestek winogron w ilości 10,75 g/100 g to kwasy palmitynowy i stearynowy. Olej ten zawiera także tokoferole (roślinna, organiczna forma witaminy E), fitosterole (kampesterol, beta-sitosterol i stigmasterol), kwercetynę i karotenoidy – związki działające przeciwzapalnie i ochronnie zwłaszcza na układ krążenia. Witaminy E w oleju z pestek winogron może być nawet do 120 mg/100 g. Witamina ta jest naturalnym przeciwutleniaczem, tzn. neutralizuje niebezpieczne dla zdrowia wolne rodniki odpowiedzialne za rozwój stanów zapalnych, obniża poziom złego cholesterolu (LDL) we krwi, wpływa na regulację ciśnienie, ma korzystny wpływ na stan skóry i oczu, opóźnia procesy starzenia oraz chroni układ nerwowy.

Nieprawidłowe proporcje

Przewaga kwasów tłuszczowych nienasyconych (NNKT) w diecie jest bardzo ważna, ponieważ właśnie te kwasy warunkują dobry stan zdrowia. Warto jednak wiedzieć, że istotna jest nie tyle ich ilość w spożywanych produktach, ile przede wszystkim proporcja między kwasami. Otóż, stosunek kwasów tłuszczowych z grupy omega 6 do grupy omega 3 powinien wynosić 1:1, a maksymalnie 10:1. W oleju z pestek winogron stanowi on blisko 700:1, dlatego zaburza prawidłowy przebieg procesów metabolicznych. Spożywanie zbyt dużych ilości kwasów z grupy omega 6 może skutkować przewlekłymi stanami zapalnymi prowadzącymi do wzrostu masy ciała, zaburzeń hormonalnych (m.in. w wyniku zakłócenia pracy tarczycy), chorób układu krążenia (miażdżyca, choroby serca), obniżenia odporności lub nawet nowotworów.

Inne zastosowanie

Ze względu na swój niezwykle delikatny smak może stanowić dodatek do niektórych dań, np. sałatek. Co prawda zawiera on znaczne ilości cennej dla organizmu witaminy E oraz substancji o działaniu przeciwzapalnym, jednak ryzyko spożycia zbyt dużej ilości kwasów omega 6, jakie znajdują się w tym oleju, stanowi argument za rezygnacją z oleju z pestek winogron. Warto zaznaczyć, że nie jest on również odpowiednim tłuszczem do smażenia. Wielonienasycone kwasy tłuszczowe, stanowiące większość tłuszczów w tym oleju (70%), pod wpływem wysokiej temperatury utleniają się do izo- i neurofuranów oraz izo- i neuroprostanów – to one w znacznym stopniu odpowiadają za rozwój chorób neurodegeneracyjnych.

W kosmetyce

Mimo że olej z pestek winogron jest tłuszczem raczej niepolecanym w codziennej diecie, to ma bardzo korzystne działanie w pielęgnacji skóry i włosów – jest dobrym środkiem nawilżającym. Z uwagi na lekką konsystencję bardzo dobrze się wchłania, nie pozostawiając tłustych śladów. Rzadko wywołuje też reakcje alergiczne. Stymuluje procesy regeneracyjne komórek, a kwas linolowy ma działanie łagodzące i zapobiega utracie nadmiernej ilości wody przez warstwę naskórka.

Ten olej może być niezwykle pomocny w leczeniu trądziku, ponieważ przyspiesza gojenie się ran i rozjaśnia blizny oraz redukuje zmarszczki; stanowi również dobrą ochronę przeciw promieniowaniu UV.

[su_accordion]
[su_spoiler title="Bibliografia" style="fancy"]

Satora A., Francik R., Kondratowicz-Pietruszka E. i in., Wydajność i skład oleju pozyskanego z pestek winogron, Bromatologia i Chemia Toksykologiczna 2015, nr 3, s. 518–521, online: http://www.ptfarm.pl/pub/File/Bromatologia/2015/nr%203/Bromatologia%203_2015%20art%2053%20s%20518-521.pdf, dostęp [9.03.2018]

Wroniak M., Kwiatkowska M., Krygier K., Charakterystyka wybranych olejów tłoczonych na zimno, Żywność. Nauka. Technologia. Jakość 2006, nr 2 (47), s. 46–58

Obiedzińska A., Waszkiewicz-Robak B., Oleje toczone na zimno, jako żywność funkcjonalna, Żywność. Nauka. Technologia. Jakość 2012, nr 1 (80), s. 27–44, online: http://toulouse.inra.frwww.pttz.org/zyw/wyd/czas/2012,%201(80)/027_044_02_Obiedzinska.pdf, dostęp [9.03.2018]

[/su_spoiler]
[/su_accordion]

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password