
Olej z wiesiołka dla zdrowia skóry i nie tylko
Z nasion wiesiołka uzyskuje się olej, który znany jest w kosmetologii z korzystnego wpływu na skórę.
Wpływ wiesiołka na skórę
Wiesiołek dwuletni Oenothera biennis jest rośliną zielną, jednym z ok. 30 gatunków wiesiołków występujących w Polsce w stanie dzikim. To roślina o dużych żółtych kwiatach, spotykana pospolicie na łąkach i pastwiskach. Z jej nasion uzyskuje się olej, który znany jest w kosmetologii z korzystnego wpływu na skórę.
Źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych
Tłuszcze wchodzące w skład wiesiołka zbudowane są głównie z nienasyconych kwasów tłuszczowych. Do najcenniejszych należą kwasy: γ-linolenowy, linolenowy oraz oleinowy. Poza kwasami tłuszczowymi w oleju z wiesiołka znajdują się fitosterole, przede wszystkim β-sitosterol oraz kampesterol.
Ochrona i pielęgnacja skóry
Stosowanie oleju z wiesiołka doskonale pielęgnuje skórę atopową oraz skórę z egzemą, zarówno stosowany zewnętrznie, jak i wewnętrznie. Kwasy tłuszczowe i fitosterole łagodzą stan zapalny skóry, zmniejszają zaczerwienienie i świąd, co przynosi ulgę chorym i poprawia nawodnienie skóry.
Pomoc w regulacji cyklu menstruacyjnego
Olej sprawdza się także w łagodzeniu dolegliwości cyklu menstruacyjnego – wpływa na gospodarkę hormonalną, poprawia samopoczucie i powoduje zmniejszenie napięcia przedmiesiączkowego, bóle miesiączkowe i bóle piersi, łagodzi objawy menopauzy, zmniejsza uderzenia gorąca.
Zmniejszenie dokuczliwości artretyzmu
Wspomaga pracę stawów w chorobie reumatycznej – zmniejsza ból i obrzęk dzięki zmniejszeniu odczynu zapalnego, a kwasy tłuszczowe przyspieszają także regenerację chrząstki.
Układ krążenia
Kwasy tłuszczowe z oleju z wiesiołka to w większości kwasy nienasycone odpowiadające za regulację poziomu trójglicerydów we krwi. Ich wpływ zmniejsza ryzyko powstania choroby wieńcowej, a co za tym idzie – chroni układ krążenia.
Bibliografia
http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S187439001300147X
http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0102695X15001350
https://link.springer.com/article/10.1007/s11032-017-0682-0
https://books.google.pl/books?hl=pl&lr=&id=KGu5BgAAQBAJ&oi=fnd&pg=PA144&dq=Oenothera+oil+arthritis&ots=Z6xvErODQX&sig=eLwExJJ-ayJp2p_Bck3vdyqsXrI&redir_esc=y#v=onepage&q=Oenothera%20oil%20arthritis&f=false
W tej samej kategorii