On:
list W: Medycyna naturalna person Dodane przez:

Olej z wiesiołka dla zdrowia skóry i nie tylko

Z nasion wiesiołka uzyskuje się olej, który znany jest w kosmetologii z korzystnego wpływu na skórę.

Wpływ wiesiołka na skórę

Wiesiołek dwuletni Oenothera biennis jest rośliną zielną, jednym z ok. 30 gatunków wiesiołków występujących w Polsce w stanie dzikim. To roślina o dużych żółtych kwiatach, spotykana pospolicie na łąkach i pastwiskach. Z jej nasion uzyskuje się olej, który znany jest w kosmetologii z korzystnego wpływu na skórę.

Źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych

Tłuszcze wchodzące w skład wiesiołka zbudowane są głównie z nienasyconych kwasów tłuszczowych. Do najcenniejszych należą kwasy: γ-linolenowy, linolenowy oraz oleinowy. Poza kwasami tłuszczowymi w oleju z wiesiołka znajdują się fitosterole, przede wszystkim β-sitosterol oraz kampesterol.

Ochrona i pielęgnacja skóry

Stosowanie oleju z wiesiołka doskonale pielęgnuje skórę atopową oraz skórę z egzemą, zarówno stosowany zewnętrznie, jak i wewnętrznie. Kwasy tłuszczowe i fitosterole łagodzą stan zapalny skóry, zmniejszają zaczerwienienie i świąd, co przynosi ulgę chorym i poprawia nawodnienie skóry.

Pomoc w regulacji cyklu menstruacyjnego

Olej sprawdza się także w łagodzeniu dolegliwości cyklu menstruacyjnego – wpływa na gospodarkę hormonalną, poprawia samopoczucie i powoduje zmniejszenie napięcia przedmiesiączkowego, bóle miesiączkowe i bóle piersi, łagodzi objawy menopauzy, zmniejsza uderzenia gorąca.

Zmniejszenie dokuczliwości artretyzmu

Wspomaga pracę stawów w chorobie reumatycznej – zmniejsza ból i obrzęk dzięki zmniejszeniu odczynu zapalnego, a kwasy tłuszczowe przyspieszają także regenerację chrząstki.

Układ krążenia

Kwasy tłuszczowe z oleju z wiesiołka to w większości kwasy nienasycone odpowiadające za regulację poziomu trójglicerydów we krwi. Ich wpływ zmniejsza ryzyko powstania choroby wieńcowej, a co za tym idzie – chroni układ krążenia.


Bibliografia

http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S187439001300147X
http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0102695X15001350
https://link.springer.com/article/10.1007/s11032-017-0682-0
https://books.google.pl/books?hl=pl&lr=&id=KGu5BgAAQBAJ&oi=fnd&pg=PA144&dq=Oenothera+oil+arthritis&ots=Z6xvErODQX&sig=eLwExJJ-ayJp2p_Bck3vdyqsXrI&redir_esc=y#v=onepage&q=Oenothera%20oil%20arthritis&f=false


Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password