On:
list W: Dieta i odżywianie person Dodane przez:

Opuncja figowa – kolczaste lekarstwo

Wyjątkowe substancje zawarte w opuncji zmniejszają stres oksydacyjny oraz korzystnie działają w profilaktyce chorób cywilizacyjnych.

Kilka słów o opuncji

Opuncja figowa (Opuntia ficus-indica) jest rośliną z rodziny kaktusowatych (Cactaceae). W stanie naturalnym występuje w Meksyku, ale jest powszechnie uprawiana także w krajach śródziemnomorskich. W kuchni południowoamerykańskiej jej liście i owoce są popularnym dodatkiem do potraw, sałatek i deserów. Jest również rośliną cenioną w lecznictwie i kosmetyce.

Prozdrowotna moc kaktusów

Opuncja to sukulent w formie drzewa lub krzewu o spłaszczonych podłużnych pędach. Ochronę przed zwierzętami i utratą wody zapewniają jej jedno-, dwucentymetrowe kolce i woskowata skórka. Jej owocem jest owalna lub podłużna jagoda zawierająca liczne nasiona. Może mieć barwę zieloną, żółtą, pomarańczową, czerwoną lub purpurową. W fitoterapii oprócz owoców stosuje się liście, kwiaty i nasiona. W dermatologii i kosmetyce szczególnie użyteczny jest olejek z nasion.

Jest źródłem witamin: C, B1, B2, E, β-karotenu i minerałów: wapnia, potasu, magnezu, żelaza, sodu, fosforu. Charakteryzuje się dużą zawartością błonnika rozpuszczalnego, zwłaszcza pektyn i β-glukanów. Jest ponadto bogata w bioaktywne substancje fitochemiczne, zawiera: flawonoidy (kwercetynę, kemferol, izoramnetynę), hydroksykwasy, barwniki betalainowe (indykaksantynę, betaninę).

Właściwości lecznicze

Związki zawarte w opuncji figowej mają właściwości przeciwutleniające. Regularne jedzenie owoców obniża markery stresu oksydacyjnego i zmniejsza utlenianie lipidów wywołane działaniem wolnych rodników. Jej ekstrakty działają przeciwnowotworowohamują rozwój raka szyjki macicy, jajnika i pęcherza moczowego. Zawarte w niej pektyny i β-glukan obniżają poziom cholesterolu LDL i glukozy we krwi, ograniczają wchłanianie tłuszczu, wzmagają uczucie sytości.

Pod wpływem działania niekorzystnych czynników środowiskowych w owocach wytwarzana jest Opuntia G. Substancja ta u ludzi wspomaga ochronę skóry przed promieniami UV, stymuluje regenerację naskórka i ogranicza rozwój zmarszczek.

Opuncja wykazuje także właściwości: neuroprotekcyjne, przeciwwrzodowe, przeciwdepresyjne, przeciwdrobnoustrojowe, hepatoprotekcyjne, przeciwzapalne i nawilżające.

W walce z nadwagą i cukrzycą

Opuncja figowa znalazła zastosowanie w profilaktyce i terapii chorób cywilizacyjnych – nowotworów, cukrzycy oraz miażdżycy – a także w kuracjach odchudzających. Preparaty z tej rośliny mogą być również użyteczne do leczenia chorób układu pokarmowego. Okłady z opuncji wspomagają gojenie się ran, oparzeń i ograniczają bóle reumatyczne. Olejku z pestek opuncji używa się jako serum lub składnika kosmetyków polecanych do pielęgnacji skóry suchej, dojrzałej i wrażliwej.

Środki ostrożności

Preparatów z opuncji nie powinny przyjmować kobiety ciężarne i karmiące. Ze względu na możliwe interakcje należy zachować szczególną ostrożność w przypadku stosowania opuncji razem z lekami obniżającymi poziom glukozy we krwi.


Bibliografia

Barańska A., Opuncja figowa – naturalna toksyna botulinowa, Biotechnologia.pl 10.05.2019, online: https://biotechnologia.pl/kosmetologia/opuncja-figowa-naturalna-toksyna-botulinowa,18775 [dostęp: 5.07.2019].

Livrea M., Tesoriere L., Health Benefits and Bioactive Components of the Fruits from Opuntia ficus-indica (L.) Mill., Journal of the Professional Association for Cactus Development 2006, nr 8, s. 73–90.

Cieślik E., Cieślik I., Bartyzel K., Wartość odżywcza i właściwości prozdrowotne opuncji figowej (Opuntia ficus-indica Mill.), Postępy Fitoterapii 2016, nr 3, s. 213–217.

Brickell Ch., Zasieczna B. (red.), Wielka Encyklopedia roślin,  Zasieczna B. (red. wyd. pol.), Warszawa 1996, s. 552.


Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password